Salı, Ekim 20, 2020

ABD, Çin’in en büyük yonga üreticisine ticaret kısıtlamaları getirdi

Çinli teknoloji firmalarının iş yapma kabiliyetini önemli ölçüde azaltabilir.

ABD, Çin’in en büyük yonga üreticisine satışları engellemek için fazla zaman kaybetmedi . Göre Reuters ve The Wall Street Journal , Ticaret Bakanlığı etkin bir ABD tedarikçiler ve Çin firması arasındaki etkileşimleri engelleme nin taraf listesine Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) eklemiştir. Amerikan şirketlerinin SMIC ile iş yapmak için bireysel ihracat lisansları almaları gerekecek ve bunların nadiren görülmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı, SMIC teknolojisinin Çin askeri amaçları için kullanılabileceği iddiaları üzerine fiilen ticaret yasağını başlattı. ABD’li bir savunma şirketi olan SOS International, SMIC’in Çin’in en büyük savunma firmalarından biriyle çalıştığını ve orduyla bağlantılı üniversite araştırmacılarının SMIC teknolojisine dayalı projeler tasarladığını iddia etti.

Departman SMIC hakkında doğrudan yorum yapmadı, ancak Reuters’e ABD güvenliğine ve dış politikasına yönelik olası tehditleri “sürekli olarak izlediğini ve değerlendirdiğini” söyledi .

Bu arada SMIC gafil avlanmış göründü. Bir sözcü, çip devinin herhangi bir resmi kısıtlama sözü almadığını söyledi ve herhangi bir askeri bağlantının reddini yineledi. Temsilciye göre, şirket “yalnızca sivil ve ticari son kullanıcılar ve son kullanıcılar için” çipler ve hizmetler sunmaktadır.

Yarı iletken üreticisi, Huawei‘den sonra varlık listesine eklenen ikinci üst düzey şirkettir . Ticaret Departmanı kimin (eğer varsa) lisans alacağına karar verene kadar yasağın etkisi netleşmeyecek olsa da, bu bir bütün olarak Çin teknolojisine önemli bir darbe oluşturabilir. SMIC, üretimini yükseltmek veya donanımın bakımını yapmak istediğinde ABD dışı teknolojiye dönmek zorunda kalabilir ve ihtiyaç duyduğu şeyi bulacağının garantisi yoktur. Kendisini daha geniş bir ekipman yelpazesine erişimi olan rakiplerin arkasında bulabilir.

Bu, SMIC’e bağımlı olan şirketler için zincirleme bir etkiye sahip olabilir. Huawei , özellikle TSMC gibi ortaklara erişimi kaybettikten sonra telefonlarında Kirin çiplerinden bazılarını yapmak için SMIC’e ihtiyaç duyuyor – SMIC yeni kısıtlamalar kapsamında talepleri karşılayamazsa daha fazla sorun yaşayabilir. Çin hükümetinin Amerikan şirketlerine benzer kısıtlamalar getirerek misilleme yapması şaşırtıcı olmayacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple iPhone HDR video kaydı ekledi

Yeni ProRAW formatı size fotoğraflar üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. “Profesyonel” etiketi haklı olduğunu iPhone 12 Pro ve Pro Max tarafından ekleyerek kamera...

Yeni Xbox kullanıcı arayüzü Xbox One’da mevcut

Xbox Series X ve Series S, Xbox One'da yeni sunulan aynı arayüzü paylaşacak. Xbox Series X ve Series S'nin...

Google Arama kafanıza takılan şarkıyı bulmanıza yardımcı oluyor

Şirket, her gün bir milyardan fazla insanın Google Arama'yı kullandığını söyledi. Yazılım üzerinde 20 yıldan fazla çalışmış olmasına rağmen, her gün Google'ın daha...

Apple iPhone 12 etkinliği duyurduğu her şey

Dört yeni telefon ve sevimli bir HomePod mini hoparlör. Apple, 2020 iPhone serisine bir göz atmak için bizi bekletti...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin