Cuma, Eylül 18, 2020

ABD Huawei ile 5G standartlarında çalışma koşullarını kolaylaştırıyor

ABD, 5G telekom ağları için standartlar belirlemek üzere birlikte çalışan şirketler söz konusu olduğunda, kara listede yer alan Çin teknoloji devi Huawei’yi tekrar devreye sokuyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross bu hafta, şirketlerin yeni nesil kablosuz hizmetler için standartlar geliştirmek amacıyla Huawei ile teknoloji paylaşmalarına izin veren yeni bir kural açıkladı.

Ross, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, değişikliğin ABD şirketlerini “statüko” ya geri döndürdüğünü, esasen Huawei’nin bir “varlık” listesine girmeden önceki haline geldiğini söyledi.

Geçen yıl ABD, Çin şirketinin ABD ulusal güvenliği veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde önemli bir risk oluşturduğunu söyleyerek Huawei ile teknoloji paylaşan ABD firmalarına kapıyı kapattı .

Kural değişikliği, ABD şirketlerinin Huawei’yi de içeren organizasyonlarda uluslararası 5G standartları belirlemeye katılabileceğini açıkça ortaya koymayı amaçlıyor.

Ross, bir açıklamada, ” Bakanlık, ABD endüstrisini ABD teknolojilerinin uluslararası standartlar haline gelmesi için tam olarak katılımını ve savunmasını teşvik ederek ABD ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarını korumaya kararlıdır. ” Dedi.

Geçtiğimiz ay Çin, ABD’nin teknoloji devinin yarı iletken teknolojisini satın almasına yeni kısıtlamalar getirmesinin ardından Huawei ve diğer firmaları korumanın “gerekli önlemlerin” alınacağı konusunda uyardı.

Washington, ABD casusluk iddialarının merkezindeki şirkete yaptırımları hızlandırdı ve Huawei’yi küresel yonga üreticilerinden kesti.

ABD’li yetkililer, Çin teknoloji devini defalarca Amerikan ticaret sırrını çalmakla ve Çin’in casusluk çabalarına yardım etmekle, her iki taraf da uzun süren bir ticaret savaşında yer alırken rakip süper güçle gerginliği arttırmakla suçladılar. Huawei, Pekin hükümetiyle bağlarını reddetti.

Bugün En Çok Okunanlar

HP, oyuncular için yeni OMEN kablosuz aksesuarlarını tanıttı

Koltuğunuza veya masanıza bağlı hissetmek, oyun oynarken olmasını istediğiniz aksesuar olabilir. Ama hiç kimse sürekli oturmak zorunda kalmak istemez. Oyunun kablolarına ve kablolarına takılıp...

Mozilla, Youtube Önerme Algoritmasını İfşa Etmek İçin Yardımınızı İstiyor!

En çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan YouTube'un öneri algoritması, sitede izlediğiniz videoların %70'inden fazlasını yönlendiriyor. Ancak önerilen bu videolar, artık...

Nintendo, 3DS’yi Durdurdu

Japon web sitesine göre Nintendo, 3DS'nin her modelini durdurdu. Yeni 3DS, 2DS LL ve 2DS için sayfa listeleri hala yayında, ancak her...

Sony, PS5 ve PS5 Digital Edition fiyatını ve çıkış tarihini açıkladı

Sony, Çarşamba günü PlayStation 5 Showcase'de PS5 ve PS5 Digital Edition'ın 12 Kasım'da piyasaya çıkacağını duyurdu. Disk sürücülü standart PlayStation 5 499 dolara...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin