Cumartesi, Ekim 31, 2020

ABD Ordusunda, Askeri Köpekler İçin Artırılmış Gerçeklik Gözlükleri Düşünülüyor!

ABD Ordusu tarafından konuşlandırılan köpeklere yakında artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri takılabilir. Bu ekipman, köpek bakıcılarının patlayıcı cihazları ve tehlikeli maddeleri aramak veya arama ve kurtarma operasyonlarını yürütmek gibi görevleri yerine getirirken uzaktan komutlar iletmesine izin verecektir.

Diğer AR gözlükleri gibi özel olarak tasarlanmış bu gözlük, gerçek dünya görüntüsünün üzerine belirli bilgileri yerleştiriyor. Bu gözlükler, Ordu Araştırma Laboratuvarı (ARL) tarafından yönetilen bir projede Seaatle merkezli Command Sight adlı bir şirket tarafından geliştiriliyor.

Şu anda, ordu köpekleri fiziksel vücut hareketleri veya lazer işaretçiler aracılığıyla sahiplerinden komut alıyor. Ancak ordu köpeklerinin bu tarz komutları gerçekleştirmesi için sahibini görüyor olması gerekir. Komutlar ayrıca, bir ses sistemi aracılığıyla uzaktan da iletilebilir, ancak kurulum her zaman güvenilir değildir.

Bir köpeğe bir çift AR gözlüğü takmak, sahadaki aktiviteler sırasında daha fazla özgürlük sunacaktır, çünkü köpek daha sonra mevcut, sınırlı çalışma bölgesinin çok ötesine geçebilir. Hayvan, ekranda görünen sinyallere yanıt vermek üzere eğitilirken, takılı bir kamera uzaktan kumanda cihazına bir canlı akış sağlar.

ARL’nin bir parçası olan Ordu Araştırma Ofisi’nde kıdemli bir bilim insanı Dr. Stephen Lee, teknolojiyle ilgili bir makalede , sistemin köpekler için açıkça farklı işleyeceğini söyledi.

Lee, “Artırılmış gerçeklik gözlükleri, köpekler için insanlara göre daha farklı çalışır” dedi. “AR, bir insanın yaptığı gibi köpeğin onunla etkileşime girmesi için değil, köpeklere komutlar ve ipuçları sağlamak için kullanılacak. Bu yeni teknoloji bize askeri çalışan köpeklerle daha iyi iletişim kurmamız için kritik bir araç sunuyor.”

Özel olarak tasarlanmış AR gözlüklerinin bir versiyonunu takan bir köpek.

İnsanlarla hayvanlar arasındaki iletişimi geliştirmek amacıyla 2017’de Command Sight’ı kuran Dr. AJ Peper, teknolojinin “askeri köpeklerin gelecekte nasıl konuşlandırılacağını temelden değiştirebileceğini” öne sürdü.

Peper, uygulamanın ilk aşamalarda olduğunu, ancak ilk çabaların sonuçlarını “son derece umut verici” olarak nitelendirdi. Şimdi kadar yapılan işler Rottweiler cinsi evcil hayvan ile yapıldı.

Teknoloji şu anda kablolu bir sistem kullanılarak test ediliyor, ancak birkaç yıl içinde hazır olabilecek son tasarım kablosuz olacak. Bir köpeği gözlükleri çıkarmayacak şekilde eğitmek ise başlı başına zorlu bir iş olacak gibi gözüküyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin