Salı, Temmuz 14, 2020

ABD’deki işgücünün yüzde 25 ila 30’unun, 2021 sonunda haftanın birkaç günü evden çalışacağı tahmin ediliyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda kişi, evden çalışmaya başladı.

Çoğu ülkedeki tecrit önlemleri artık hafiflese de bazı büyük şirketler, evden çalışmaya devam edeceklerini duyurdu. Twitter ve Square, isteyenlerin temelli evden çalışabileceğini söylerken Google da sene sonuna kadar evden çalışacaklarını açıkladı.

Danışmanlık şirketi Global Workplace Analytics’in bu ay yayımladığı Küresel Evden Çalışma Deneyimi Anketi’nde de evden çalışmanın giderek yaygınlaştığı ortaya çıktı.

ABD’de evden çalışanların sayısının 10 yılda yüzde 115 arttığı görülen ankette çalışanların yüzde 93’ünün, esnek çalışma olanağı sunan işverenleri tercih ettiği anlaşıldı.

Şirket, ABD işgücünün yüzde 25 ila 30’unun 2021 sonuna kadar haftada birkaç gün evde çalışmaya başlayacağını tahmin ediyor. 

Çalışanların talebi artıyor

Şirketin bahsi geçen anketine göre dünya çapından ofis çalışanlarının yüzde 76’sı ve ABD’li çalışanların yüzde 82’si, Kovid-19 sonrasında haftada en az bir kez evden çalışmaya devam etmek istiyor.

Pandemiyle önlemleriyle birlikte gelen evden çalışma uygulaması, 2 bin 865 katılımcının yarısından fazlası için yeni bir deneyimdi.

Şirketin başkanı Kate Lister, “İnsanlar evden çalışmanın tadını aldı. Cin şişeden çıktı bir kere. Artık dönüşü yok” diye konuştu.

Yöneticilerin evden çalışma korkusu azalıyor

Patronların uzaktan çalışmaya yaklaşımı güvensizlik üzerine kurulu. Çünkü yöneticiler,  yapılan işe bakmak yerine boş ve dolu koltukları saymaya alışmış durumda. Ancak uzmanlar, 40 yılı aşkın süredir sonuçlara odaklanmak gerektiğini söylüyor.

Danışmanlık şirketi ise evde çalışan yöneticilerin genellikle bu uygulamayı desteklediğini söylüyor. Buna göre sanal araçları kullanmaya alışan yöneticilerin güvensizliği azalıyor.

Evden çalışmanın sağladığı tasarruf, artık daha iyi anlaşılıyor

Eskiden evden çalışma konusundaki talepler, verimin artması ya da çalışanlara cazip gelmesi konularına yoğunlaşıyordu. Ancak son dönemde şirket yöneticileri, ofis masraflarını azaltarak maliyeti de epey düşürebileceklerini fark etti.

Ayrıca yeni araştırmalara göre ofis çalışanları, zamanlarının yüzde 50 ila 60’ında masalarında oturmuyor. Bu da ofis giderleri açısından büyük bir kayıp.

Ankete göre, ofisteki dikkat dağıtan faktörler de çalışanların günde 78 dk’sına mal oluyor. Öte yandan bu süre, evdeyken 43 dk’ye düşüyor.

Danışmanlık şirketi, ortalama bir işverenin zamanının yarısında uzaktan çalışan her bir kişi için yılda yaklaşık 11 bin dolar tasarruf edebildiğini söylüyor. Aynı şekilde çalışanlar da evden çalışarak 2 bin 500 ila 4 bin doları kenara koyabiliyor.

Uzaktan çalışmanın çevresel yararlarına dair farkındalık oluşuyor

Kovid-19 tedbirlerinin henüz ilk günlerinde trafik ve hava kirliliği dramatik şekilde azaldı. Ne yazık ki sürdürülebilirlik, evden çalışmaya geçişin nedenleri arasında çok önemli bir yer kaplamıyor. Ancak uygulamanın yaratabileceği çevresel farkı uygulamada görebilmek, işverenler ve çalışanların farkındalığını artırabilir.

Bugün En Çok Okunanlar

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15 Temmuz'da yapılacak bir açılış etkinliğinde Mi True Kablosuz Kulaklık 2 Temel adlı...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir sohbet botu başlattı . Ayrıca kişisel bir asistan olarak hizmet etti, ancak daha fazla...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların Ekim ayında satın alınması bekleniyor. O lansmana yaklaştıkça, daha yeni bilgilerle karşı karşıyayız. En...

Google’ın Hindistan’daki önemli yatırımlarına bir bakış

Bugün erken saatlerde, Hindistan için yıllık Google etkinliğinin altıncı sayısında Google CEO'su Sundar Pichai , önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan'a 75.000 cro (yaklaşık...

Benzer Haberler

Bel ve sırt ağrısına dair tüm bildikleriniz yanlış olabilir: Evden çalışırken ağrılarınızı dindirecek 10 kolay ipucu

Pandemi sürecinde pek çok kişi evden çalışmaya başlasa da, koşullara adapte olmak sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi özellikle sağlık açısından zorlayıcı durumlara da neden olabilir.

Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi. Doğa koruma...

Pedofil Epstein’in sağ kolu Ghislaine Maxwell kefaletle serbest bırakılmak istiyor

Ghislaine Maxwell, hüküm giymiş pedofil Jeffrey Epstein için genç kızları hazırladığı iddiasıyla yargılanmayı beklerken, kendisine koronavirüs bulaşabileceği gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmesi için başvuruda bulundu.

Beckhamların büyük oğlu nişanlandığını doğruladı: Dünyanın en şanslı erkeğiyim

Brooklyn Beckham, Nicola Peltz ile nişanlandığını doğruladı. 21 yaşındaki Brooklyn, haberi Cumartesi Instagram'da Nicola ve kendisinin fotoğrafını paylaşarak duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların...