Cumartesi, Ekim 31, 2020

Akdeniz sularında derisiz ve dişsiz bir köpekbalığı bulundu

“Bu örnek çok tuhaftı. O nedenle ilk bakışta Akdeniz’de yeni bir tür keşfettiğimizi düşündük. Ancak durumun böyle olmadığı açıktı”

Bilim insanları, derisi, diş benzeri pulları ve dişleri olmayan bir köpekbalığı keşfetti. Akdeniz sularında yakalanan köpekbalığının Galeus melastomus türüne ait olduğu belirlendi.

Lekeli kedibalığı ismiyle de bilinen Galeus melastomus genellikle omurgasızlar, kafadanbacaklılar ve küçük kemikli balıklarla besleniyor. Bu köpekbalığının balıkçılıktaki ticari değeriyse epey az.

Ancak Güney Sardinya’daki Carbonara Burnu açıklarında yakalanan bu örnek, adeta bir bilimsel megastar konumunda. 500 metre derinlikte yakalanan dişi köpekbalığının 302 milimetrelik boya ve 82,7 gramlık kütleye ulaştığı bildirildi.

Çalışmanın baş yazarı Antonello Mulas, “Bu büyük bir sürprizdi” dedi ve ekledi:

Bu örnek çok tuhaftı. O nedenle ilk bakışta Akdeniz’de yeni bir tür keşfettiğimizi düşündük. Ancak durumun böyle olmadığı açıktı.

Araştırmacıların aktardığına göre köpekbalıklarının derileri, birçok hayati işlevden sorumlu ve bu nedenle temel bir organ olarak sınıflandırılıyor. Derinin en dışsal tabakasında, köpekbalıklarını çevrelerinden, yırtıcılardan ve parazitlerden koruyan diş benzeri pullar yer alıyor.

Epidermis tabakasındaki hücreler tarafından salgılanan mukus ise bulaşıcı mikropların kolonileşmesini önlüyor ve köpekbalığının bağışıklık sisteminin parçası olarak kabul ediliyor.

Bu köpekbalığının diş benzeri pullardan ve dişlerden yoksun olduğunu görünce kafalarının karıştığını ifade eden Mulas, şöyle devam etti:

İlk ve en önemli sorumuz şuydu: Böylesi ciddi bir kusura rağmen nasıl hayatta kaldı?

Öte yandan araştırmacılar, diş eksikliğinin köpekbalığının beslenme yeteneklerini etkilemediğini gördü. Buna göre hayvan, muhtemelen avının tamamını yutuyordu.

Araştırmacılar şimdi de anormalliğin köpekbalığının genel davranışını, fizyolojisini veya ekolojisini nasıl etkileyeceğini görmek istiyor. Bunun yanında, söz konusu kusurların doğal mı olduğu, yoksa okyanustaki sıcaklık, asit veya kirlilik artışından mı kaynaklandığı da merak konusu.

Mulas, bu sorulara cevap bulmanın çok zor olacağını ama araştırmayı önemsediklerini ifade etti.

Her halükarda şu meşhur Hamlet dizesi çok doğru: ‘Gökte ve yerde sizin felsefenizde doğru kabul edilenden çok daha fazla şey var!’

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin