Cumartesi, Ekim 31, 2020

Android 11 en iyi yeni özellikler

Android 11 en iyi yeni özellikler Pandemi, Google’ın bu yıl Android ile yeni olan her şeyi gösterme planlarında bir anahtar atmış olabilir , ancak şirketin mobil işletim sisteminin en son sürümünü piyasaya sürmesini engellemedi.

Android , Samsung, LG, OnePlus, Motorola, Sony ve hatta Google gibi üreticilerin çeşitli cihazlarında çalışan işletim sistemidir. Yeni sürümün adı Android 11’dir. (Google geçen yıl eğlenceli tatlı temalı isimlerden sıkıcı sayılara geçti.) Yeni Android, platforma herhangi bir dramatik değişiklik getirmiyor, ancak güncelleme yaptığınızda birkaç arayüz fark edeceksiniz. ince ayarlar ve anlamlı günlük iyileştirmeler sunan bir dizi yeni özellik. Yeni özelliklere geçmeden önce güncellemeyi nasıl alacağımız hakkında konuşalım.

Android 11 nasıl indirilir

Android yazılım güncellemelerinin yayılması oldukça yavaştır, yani bugün yalnızca birkaç telefon Android 11’i indirebilir. Samsung gibi üreticilerin bunu kendi cihazlarına göndermesi aylar alacak. Telefonunuzu doğrudan kablosuz operatörünüzden satın aldıysanız, güncelleme ekstra bir onay düzeyi gerektirdiğinden daha da uzun süre beklemeniz gerekir.

Eğer bir varsa, Google Piksel 2 veya daha yeni, artık Android 11 alabilirsiniz. OnePlus, Xiaomi, Oppo ve Realme telefonlarını seçin, HMD Global’in Nokia markalı telefonlarının çoğu gibi Android One cihazlarından bahsetmeye gerek yok (Nokia sahiplerinin hala birkaç hafta beklemesi gerekebilir). Herhangi bir yazılım güncellemesini indirmeden önce , telefonunuzu yedeklediğinizden emin olun . Ayarlar menünüz, cihazınıza bağlı olarak farklı görünebilir, ancak seçeneği Ayarlar> Sistem> Yedekle> Şimdi yedekle’de bulabilmeniz gerekir .

Güncellemeyi indirip indiremeyeceğinizi kontrol etmek için, Ayarlar> Sistem’e gidin ve ardından Gelişmiş> Sistem Güncelleme’ye dokunun . Otomatik olarak güncellemeyi aramaya başlamalıdır (veya Güncellemeyi kontrol et seçeneğine dokunabilirsiniz ). Hiçbir şey görmezseniz, birkaç gün beklemeniz gerekebilir. İlk alan telefonlarda bile, Google genellikle birkaç gün içinde Android güncellemelerini gönderir.

Telefonunuz bir Google Pixel veya Android One telefon değilse, telefonunuzun Android 11’i ne zaman veya ne zaman alacağını görmek için üreticinizin web sitesini veya sosyal medyasını (veya genel olarak web’i) kontrol edin. Çoğu ileri teknoloji telefon, iki yıllık Android, piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren yükseltilir; bu nedenle, telefonunuzu 2018’in sonlarında veya daha erken bir tarihte satın aldıysanız, o zaman almalısınız.

En iyi yeni özellikler

Son birkaç gündür neredeyse bitmek üzere olan bir Android 11 derlemesini kullanıyoruz ve en sevdiğimiz özelliklerden 11 tanesini topladık – evet, listemiz 11’e çıkıyor! Bu yeniliklerden sadece birkaçı; Genel Android deneyimini daha da iyileştirmek için uygulama geliştiricilere hitap eden 100’den fazla özellik vardır. Bunların hepsini Google’ın geliştirici sitesinde okuyabilirsiniz .

1. Yeni bir güç menüsü

En büyük görsel değişiklik, güç menüsünü açtığınızda olan şeydir (çoğu telefonda güç düğmesine uzun basma). Eskiden telefonu yeniden başlatma, kilitleme veya kapatma seçeneklerini görüyordunuz, ancak artık varsayılan Google Pay kredi veya banka kartınıza (Google Pay uygulamasında varsayılanı değiştirebilirsiniz) hızlı erişim elde edersiniz. kurdum. Google Pay aracılığıyla eklenen biniş kartlarına ve diğer biletlere de buradan erişilebilir. Bunun yerine Samsung Pay kullanılsın mı? Telefonunuzun varsayılan Dokundur ve Öde çözümü olarak ayarlarsanız ( Ayarlar> Bağlantılar> NFC ve ödeme> Dokundur ve öde> Samsung Pay ) kartlara muhtemelen aynı şekilde erişebilirsiniz .

Kartların altında, Google Home uygulaması aracılığıyla kurduğunuz tüm akıllı ev kontrollerinin kısayollarını bulacaksınız. Bu hızlı erişim karoları, güç düğmesini ışıkları, TV’leri, elektrikli süpürgeleri ve diğer akıllı ev cihazlarını tek bir dokunuşla açıp sesinizi kullanma veya Google Home uygulamasını açma adımından kurtarmanıza olanak tanır. Bu kontrolleri güç menüsünden özelleştirebilirsiniz (sağdaki üç noktaya dokunun).

2. Yeniden tasarlanmış bir medya oynatıcı

Müzik çalarken, bildirim çekmecesini aşağı kaydırdığınızda genellikle müzik kontrolleri içeren bir bildirim görürsünüz, değil mi? Android 11’de, bu kontroller artık hızlı ayarlar menüsünün kendisine entegre edilmiştir. Ekranın üstünden aşağı doğru kaydırın ve Wi-Fi ve Bluetooth kutucuklarınızın yanında müzik kontrollerini göreceksiniz (müzik çalıyorsanız). Daha temiz bir görünüm ve aynı zamanda diğer ekranlara yayınladığınız video akışı (YouTube klipleri gibi) ile de çalışır.

Bu sadece kozmetik bir gelişme değil. Müziği hangi cihazın çalacağını da seçebilirsiniz; bu, evinize bağlı Bluetooth hoparlörleriniz veya kulaklıklarınız varsa kullanışlıdır. Müzik uygulamanızı açmanıza gerek kalmadan bir şarkıyı beğenme gibi daha fazla seçenek görmek için menüyü aşağı doğru sürükleyin.

3. Baloncuklar!

Sohbet başlıklarını hatırlıyor musunuz? Facebook Messenger, DM sohbetlerine hızlı bir şekilde erişmenin bir yolu olarak, diğer uygulamalarda bile her yerde yüzen uzun süredir kullanılan sohbet başlıklarına sahiptir. Google bu fikri alıp Bubbles olarak adlandırıyor ve yerel olarak diğer mesajlaşma uygulamalarına genişletiyor. Açmak için Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Bildirimler> Kabarcıklar’a gidin ve açın. Artık mesajlarınızın yüzen baloncuklar olarak göründüğünü göreceksiniz, ancak tüm mesajlaşma uygulamaları çalışmıyor (örneğin, Instagram Directs ve Twitter Direkt Mesajları balonlaştırılamaz). Bu baloncukları hareket ettirebilirsiniz; onları ekranın altına sürüklemek onlardan kurtulur.

Bildirimin kendisinde, sağ altta küçük bir ok ve daire simgesi göreceksiniz. Ok balonu işaret ettiğinde, ona dokunulduğunda konuşma balon olarak açılır. Ok balondan uzağa bakıyorsa, ona dokunmak mesajınızı mesajlaşma uygulamasında açacaktır. Bu baloncuklar çeşitli mesajlaşma uygulamalarıyla birlikte gruplandırılmıştır, böylece bir Telegram balonu bir Facebook Messenger balonuyla gruplandırılabilir ve hatta belirli konuşmaları balon olarak da ayarlayabilirsiniz. Konuşmalara herhangi bir yerde devam etmeyi son derece basit hale getiriyor.

4. Daha da iyi bildirimler

Google, bildirimlerin Android’de nasıl görüneceğini her zaman değiştiriyor. Bildirimler artık gruplandırılmıştır, bu nedenle mesajlaşma uygulamaları yeni bir “Görüşmeler” başlığının (aynı zamanda daha uzun mesaj dizilerini de gösteren) altına girer. Bildirimlerinizi üç kategoriye ayırarak daha da özelleştirebilirsiniz: Sessiz, Varsayılan ve Öncelik.

İlki, bildirimleri “Sessiz” başlığının altına koyar ve bunlar hakkında uyarılmazsınız. Varsayılan olarak, telefonunuz sessiz değilse bir bildirim geldiğinde çalar veya titrer. Öncelikli bildirimler yalnızca mesajlaşma uygulamaları gibi belirli uygulamalar için kullanılabilir ve bildirim çekmecesinin en üstünde görünür ve uygulamaların yüzen bir balon olarak görünmesine izin verir. Bunlar ayrıca Rahatsız Etmeyin modunda sizi kesintiye uğratabilir, ancak bunu önce DND ayarlarınıza giderek etkinleştirmeniz gerekir.

Bir kategori seçmek için bir bildirime basın ve basılı tutun. Bildirimleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, burada oynayacak çok şey var. Facebook doğum günü hatırlatıcıları gibi her şeyin size ping atması gerekmez.

5. Ekranınızı yerel olarak kaydedin

Oyun becerilerinizi sergilemek veya sadece Wi-Fi talimatlarını büyükbabanıza göndermek istiyorsanız, Android 11 sonunda üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymadan ekranı kaydetmenize izin verir. Bildirim gölgesini aşağı kaydırın ve Ekran Kaydı hızlı ayarları kutucuğunu bulun (görmek için sola kaydırmanız gerekebilir). Bulamazsanız, önce kalem simgesine dokunarak ve döşemeyi en üste sürükleyerek döşemeyi eklemeniz gerekir.

Ekranı kaydetmeye başlamak için döşemeye dokunun. Mikrofon veya cihaz sesi aracılığıyla ve ekrandaki dokunuşları görmek istiyorsanız sesi kaydetmeyi seçebilirsiniz. Durum çubuğunda üç saniyelik bir zamanlayıcı göreceksiniz ve ardından kaydın başladığını belirtmek için kırmızı bir noktaya dönüşecektir. Durdurmak için bildirim çekmecesini aşağı kaydırın ve Ekran Kaydı bildirimine dokunun. Görüntülemek için üzerine dokunabilir ve ardından hemen paylaşabilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

6. Daha kısıtlayıcı izinler

Yüklediğiniz yeni uygulamalar, mikrofon, kamera, GPS ve diğer sensörler gibi telefonun belirli bileşenlerine erişmek için sizden izin ister. Çoğu zaman bu, özelliklerin çalışması için gereklidir. Video görüşmeleri yapabilmeniz için, yüklediğiniz bir video mesajlaşma uygulamasının kamera ve mikrofona erişmesi gerekir. Ancak sizinle ilgili daha fazla veri toplamak için bu izinleri kötüye kullanan uygulamalar var.

Android 11’de, bir uygulamayı telefonunuzda bir bileşen kullanmak istediği her seferinde izin istemeye zorlama seçeneğine sahip olursunuz. Bu, yalnızca uygulamayı kullanırken erişime izin vermek için mevcut seçeneğin yanında bulunur. Daha da iyisi, kullanmadığınız ancak telefonunuzda hala yüklü olan uygulamalar, izinlerinin zaman içinde iptal edildiğini otomatik olarak görebilir (Google’a göre “birkaç ay”). Yine de bunu seçmeniz gerekiyor. Uygulama simgesini basılı tutun, Uygulama Bilgisi’ne (i sembolü) ve İzinler’e dokunun. En altta, uygulama kullanılmıyorsa İzinleri kaldır seçeneğine geçiş göreceksiniz.

7. Bildirim geçmişinizi saklayın

Okumaya fırsat bulamadan önce bir bildirimi dürtüsel olarak hızlıca kaydırdınız mı? Şimdi önemli bir şey olup olmadığını merak etmenize gerek yok. Android 11, Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Bildirimler> Bildirim geçmişi’ne giderek erişebileceğiniz Bildirim Geçmişi’ni sunar . Açın ve son 24 saat içinde size ping atan her uygulamadan yakın zamanda kapatılan bildirimleri ve uyarıları göreceksiniz. Normal bir bildirimde olduğu gibi doğrudan ilgili uygulamaya atlamak için bunlara dokunabilirsiniz.

8. Paylaşım menüsünde uygulamaları sabitleyin

Android’in Paylaş Menüsünde bir şeyler paylaşmak için kullanmak istediğiniz uygulamayı bulmakta her zaman uğraştıysanız, en sevdiğiniz uygulamaları nihayet en üste sabitleyebileceğinizi öğrenmekten mutluluk duyacaksınız. Ne yazık ki, Google’ın birkaç farklı paylaşım menüsü vardır. Örneğin, Google Haritalar’daki paylaşım, Google Fotoğraflar’daki paylaşımdan farklı görünür ve bu, YouTube’daki paylaşımdan farklı görünür; bu, birincil Android paylaşım menüsüyle de aynı değildir. Eyvah. Ana paylaşım menüsüne erişmeyi başarırsanız, Uygulamalar Listesindeki bir uygulamaya dokunun ve istediğinizi en üste sabitleyebilirsiniz.

9. Erişilebilirlik için iyileştirilmiş ses erişimi

Ses Erişimi, Google’ın birkaç yıl önce piyasaya sürdüğü ve insanların telefonları yalnızca sesleriyle kontrol etmelerine olanak tanıyan bir erişilebilirlik uygulamasıdır. Önceden, birkaç komutu ezberlemeniz veya ekrandaki karşılık gelen sayıları seçmeniz gerekiyordu. Android 11, ekrandaki içeriği ve etrafındaki içeriği anlamada daha da iyidir. Açmak istediğiniz uygulamanın adını veya tamamlamak istediğiniz eylemi söyleyin, telefon anlayacaktır – ya da en azından eskisinden daha sık. Ses Erişimini kullanmak için önce uygulamanın yüklü olduğundan emin olun.

10. Daha fazla uygulama önerisi

Android, daha sonra açmak isteyebileceğiniz uygulamalar için zaten akıllı önerilerde bulunuyor. Mevcut iş akışınızın bağlamına, hatta konumunuza ve çevrenize bağlı olarak, uygulama çekmecesinin üst satırında ilgili uygulamaların bir seçimini gösterir. Android 11 artık ana ekrana özel bir “önerilen uygulamalar” yuvası eklemenize izin veriyor. Temelde mevcut yuvanızı bir satır yukarı kaldırır. Mevcut olanın altında görünen yeni yuva, Android’in daha sonra açmak isteyeceğiniz, sürekli değişen bir uygulama koleksiyonuyla doldurulacak.

Uygulamaların ana ekranınızda nerede görünmesi gerektiği konusunda çok titizseniz, o zaman bu sizin için bir özellik değildir. Ana ekranda düğmesine basarak, Ana ekranda Ana Sayfa ayarları> Öneriler> Öneriler seçeneğine giderek açıp kapatabilirsiniz . Ama olabilir karıştırmak ve bu yeni dock tercih uygulamalar birkaç iğneleme ve döner öneriler için boş yuvaları bırakarak şeyler maç.

Bugün En Çok Okunanlar

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin