Perşembe, Eylül 24, 2020

Android 11: En yeni özellikler

İlk Android 11 beta build geçen hafta Google tarafından yayımlanan ve bize Android’in bir sonraki büyük sürümü masaya getirecek tüm yeni özellikleri verildi. Google , Şubat ayında Android 11’in ilk Geliştirici Önizlemesini yayınlamış olsa da , beta sürümü, şirketin özellik kümesinde sonlandırıldığı anlamına gelir. Gelecekte, Android 11’in gelecek beta sürümleri, şirket öncelikle hata düzeltmelerine ve kararlılık geliştirmelerine odaklanacak ve yalnızca gerekli bazı değişiklikleri yapacağı için küçük değişiklikler yapacak.

Android 11 ile Google, iletişimi kolaylaştırmaya, bağlı cihazları ve medya oynatmayı kolayca kontrol etmeye ve diğer gizlilik odaklı iyileştirmeler yapmaya odaklandı. Aşağıda, Android 11’deki bilmeniz gereken tüm önemli yeni özellikler bulunmaktadır.

Bildirim panelindeki ‘Konuşmalar’

Google, Android 11 ile iletişimi basitleştirmeye odaklanıyor. Şirket, çeşitli sohbet uygulamalarından gelen bildirimleri yönetmeyi kolaylaştırmak için, bildirim panelindeki ‘Konuşmalar’ alanı altındaki tüm mesajlaşma uygulamalarından konuşma bildirimlerini taşıyor. Bu, çeşitli sohbet uygulamalarında devam eden tüm konuşmalarınızı görmenizi kolaylaştırır.

Bir ileti dizisini, bildiriminin Rahatsız Etmeyin’i atlamasına ve Daima Açık Ekranda görünmesine olanak tanıyacak bir öncelik olarak işaretleme seçeneği de vardır. Ayrıca, söz konusu sohbete ilişkin durum çubuğu simgesi, uygulama simgesi yerine alıcının görüntü görüntüsüne dönecek ve böylece öncelikli bir bildiriminiz olduğunu kolayca belirleyebileceksiniz.

Kabarcıklar

Bubbles, Android 11’deki bir başka konuşma odaklı özelliktir. Cihazınızdan Facebook’tan Messenger uygulamasını kullandıysanız, aktif bir sohbet için sohbet kafalarının ekranınızda nasıl ortaya çıktığını bileceksiniz. Bu sohbet başlığını ekranda istediğiniz yere taşıyabilirsiniz ve sohbet penceresini sadece bir dokunuşla getirmeye devam ederken istediğiniz her şeyi yapmaya devam etmenizi sağlarlar. Bubbles’ın Android 11’de yaptığı tam olarak budur. Google temel olarak sohbet kafaları özelliğini Android’in bir sonraki sürümüyle tüm mesajlaşma uygulamaları için kullanılabilir hale getiriyor.

Ayrıntılı gizlilik denetimleri

Google, Android 10’da yeni bir izin modeli tanıttı ve Android 11 ile daha da geliştiriliyor. Kullanıcılar tek seferde hassas izinlere sahip uygulamalar verme seçeneğine sahip olacaklar. Buna kamera, konum ve mikrofon dahildir. Bir dahaki sefere uygulamayı başlattığınızda ve bu üç izinden herhangi birini gerektirdiğinde, sizden yeniden istemeniz gerekir. Uygulamalara arka plandaki konum verilerine erişim izni verme seçeneği yoktur.

Ayrıca, bir uygulamayı uzun süre kullanmazsanız, ona verilen tüm izinler otomatik olarak sıfırlanır. Bu, bir uygulamayı yaklaşık bir ay sonra başlatırsanız, gerekli izinleri tekrar isteyeceğiniz anlamına gelir.

Sınırlı arka plan konum erişimi

Google, uygulamaların konum verilerini arka planda kullanmasını zorlaştıracak ve bunun için bir onay sürecinden geçmeleri gerekecek. Şirket, yalnızca temel işlevleri arka planda konum erişimi olmadan etkilenecek uygulamalara gerekli onayı verecektir.

Geçişi geliştiriciler için kolaylaştırmak için Google, bu politikayı 2021 yılına kadar mevcut uygulamalar için zorunlu kılmayacak. Google Play Store’daki tüm uygulamaları otomatik olarak incelemeye başlayacak ve herhangi bir değişiklik gerektiğinde Play Console aracılığıyla geliştiricileri bu konuda bilgilendirecektir. Sonunda, arka planda konum verisi gerektiren tüm uygulamaların Google Play Store’da yayınlanabilmesi için önce Google tarafından onaylanması gerekir.

Yenilenmiş güç menüsü

Güç menüsü, Android 11’in bir parçası olarak büyük bir yenilenme alıyor. Cihazı kapatmak veya yeniden başlatmak için sadece düğmeleri göstermek yerine, artık Google Pay kartlarına ve akıllı ev kontrollerine hızlı erişim sağlayan bir menü sunacak. . Google, bu özelliği üçüncü özellik düşüşüyle Pixel telefonlarında zaten tanıttı, ancak Android 11 ile özelliği tüm cihazlar için kullanılabilir hale getirecek.

Yeni medya kontrolleri

Google, Android 11’deki medya kontrollerini bildirim panelinden Hızlı Ayarlar paneline taşıyor. Ayrıca, telefonunuza bağlı çıkış cihazını (eşleştirilmiş Bluetooth hoparlörler veya kulaklıklar, yakındaki herhangi bir Google Cast cihazı vb.) Seçmek için medya kontrollerine dokunabilirsiniz.

Ekran kaydedicisi

Google nihayet Android 11’de yerel bir ekran kaydedici özelliği ekliyor. Hızlı Ayarlar panelinde cihazında ekran kaydını başlatabilecek bir kutucuk var. Bu özellik ayrıca cihazın mikrofonundan ses kaydetme ve dokunuşları ekranda gösterme seçeneğine de sahiptir.

Yeni ekran görüntüsü önizleme kullanıcı arayüzü

Android 11’de, Apple’ın iPhone’lardaki uygulamasına çok benzeyen yeni bir ekran görüntüsü önizleme kullanıcı arayüzü var. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, ekranın sol alt köşesinde hızlı bir şekilde paylaşmak veya düzenlemek için düğmelerle yüzen bir önizleme görünecektir.

Bildirim geçmişi

Artık Android 11’de bildirim geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar -> Uygulamalar ve bildirimler -> Bildirim geçmişi altında sıkışmış olarak, en son ve ertelenmiş bildirimlerinizin genel bir görünümünü alabilirsiniz.

Kesintileri Rahatsız Etmeyin

Android 11’de Rahatsız Etmeyin, bir kişinin bildirim kısıtlamalarını atlayabilecek belirli uygulamaları ve kişileri belirlemesine izin verir. Bunun için ayrıntılı denetimler vardır, bu nedenle Rahatsız Etmeyin veya tüm ileti dizilerini vs. kesmek için yalnızca öncelikli konuşmalarınızı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Rahatsız Etmeyin’i atlamak için bir uygulamadan yalnızca belirli bildirimler de ekleyebilirsiniz.

Daha iyi otomatik doldurma önerileri

Otomatik doldurma önerileri artık açılır menü olarak görünmek yerine doğrudan kullandığınız klavyenin tahmin çubuğunda görünecektir. Bu, Google’ın bir sonraki büyük sürümüyle Android için Chrome’a ​​sunmayı planladığı yeni otomatik doldurma arayüzüne benzer .

Karanlık mod zamanlaması

Google, Android 10’da Dark modunu tanıttı ve Android 11 ile bir zamanlama özelliği ekliyor. Bu, kullanıcıların her gün veya gün batımından gün doğumuna kadar belirli bir zamanda otomatik olarak etkinleştirilmesi için Karanlık modunu zamanlamalarını sağlayacaktır. Karanlık mod zamanlama özelliği zaten One UI ve OxygenOS gibi diğer birçok OEM arayüzünün bir parçasıdır.

Ana ekranda uygulama önerileri

Android 10’daki Pixel başlatıcısı, uygulama çekmecesinde bir uygulama önerileri özelliği kazanmıştı. Google şimdi bu işlevselliği Android 11’deki ana ekrana getiriyor. Uygulama önerileri dinamiktir ve kullanımınıza ve günün saatine bağlı olarak değişecektir. Dock simgeleri uygulama önerileriyle doludur, ancak bu işlevi beğenmezseniz Google da bunu kapatma seçeneği sunar. Ayrıca belirli uygulamaların önerilmesini önleme seçeneği de vardır.

Bugün En Çok Okunanlar

Sudoku Çözen Algoritma, Protein Molekülleri İçin Umut Vaat Ediyor!

Toronto Üniversitesi'ndeki bilişimsel biyologlar, ince ayarlanmış terapötikler olarak sunulan yeni protein molekülleri oluşturma potansiyeline sahip bir yapay zeka algoritması geliştirdiler.

Tesla ABD’de kendi Lityum madenleri satın aldı

Tesla, dikey olarak entegre olmasıyla ünlüdür ve şirket şimdi kendi Lityumunu çıkararak bunu bir sonraki seviyeye taşıma planlarını duyurdu.

iPhone 12 lansman etkinliğinin 13 Ekim’de yapılacağı açıklandı

Apple'ın yılın en önemli açılış konuşması genellikle Eylül ayı ortalarında gerçekleşir. Bu, en yeni iPhone'un duyurulduğu zaman, telefonların basın toplantısından sonraki ilk Cuma...

Xbox oyun akışı yakında iPhone’a da gelebilir

Microsoft, bulut oyun hizmetini birkaç gün önce Android'de yayınladı. Maalesef iPhone desteği dahil edilmedi ve yakın zamanda bulut akışını alamayabilir. İster xCloud, Stadia veya başka bir...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin