Salı, Ekim 27, 2020

Android 11: Google, APK dosyalarını yüklemeyi zorlaştırıyor

Android’in yeni sürümü, Google Play’i atlayarak uygulama yükleme hayranları için hayatı zorlaştıracak. Bilgilendirilmiş kaynaklara göre, Android 11’in piyasaya sürülmesiyle üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesi çok daha zor olacak.

Şimdi, APK dosyasını indirdikten sonra, sistem kullanıcıdan uygulamayı yüklemek için izin ister. Ancak Android 11’de bu süreç daha karmaşık olacak. Android 11’in ilk yapısını test etmeye başlayan geliştiriciler, kurulum iznini kabul ettikten sonra, sistemin APK yükleyicisini başlatan uygulamayı zorla kapattığını buldular. Kurulumu tamamlamak için, sisteme izin verdikten sonra tüm süreci tekrar başlatmanız gerekir.

Android 11: Google, APK dosyalarını yüklemeyi zorlaştırıyor

Daha önce, sürece alışkın olanlar için, bir APK’yı kromdan indirdiğinizde, sistem dosyanın yüklenmesi için tarayıcı yetkilendirmesi gerektirir. Android ayarlarından izin verildiğinde, yükleme işlemine devam etmek için kullanıcı tarayıcıya yönlendirilir.

İlginç bir şekilde, yeni kurulum mekanizmasını hata olarak alan geliştiricilerin şikayetlerine yanıt olarak Google bunun normal işletim sistemi davranışı olduğunu söyledi. Bir uygulama bu izin olmadan başlatıldığında, bazı sistem dizinlerine ve normal çalışma için yazamayacağını açıklar. İşlemin tekrarlanması ve dizinlere yazılmasına izin veren bir görünüme güncellenmesi gerekir. Üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yükleme işleminin değiştirilmesi, yeni Kapsamlı Depolama özelliğinin bir parçası haline gelmiştir. Dosya sistemi işlem şemasını değiştirdiler.

Google’ın bu özelliği Android 11’in resmi sürümünde belirtme şansı var. Ancak bu küçük bir değişiklik. Geliştiriciler, İnternet devinin Apple’ın izinden gideceğine inanıyor. Üçüncü taraf kaynaklardan gelen uygulamaların yüklenmesini mümkün olduğunca zorlaştırarak Google Play’i öncelik haline getirecekler.

Android 11 beta lansmanı?

Google’ın son zamanlarda 3 Haziran’da yapılması planlanan Android 11 Beta etkinliğini iptal ettiğini belirtmek gerekir . Şirket, duyurunun gecikmesini tweetledi ancak gecikme için herhangi bir neden belirtmedi.

Google’ın Geliştirici ekibi, etkinliğin iptali hakkında konuşmaya başladı. Tweet, 3 Haziran’da yapılması planlanan etkinliğin iptal edildiğini söylüyor. Bu, Android 11’in İlk Beta sürümünün bir süre gizlilik içinde olması gerektiği anlamına geliyor.

Google, yeniden planlanan etkinliğin belirli bir tarihini belirtmedi. Ama yaz aylarında olmalı. Ancak Google’ın etkinliği neden iptal etmek zorunda olduğunu bilmiyoruz. Raporlar, bunun George Floyd’un ölümü nedeniyle ABD’deki kitlesel protestolardan kaynaklanabileceğini söylüyor.

Bugün En Çok Okunanlar

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin