Pazartesi, Ekim 26, 2020

Android amiral gemisi telefonları 2021’de çift yönlü hız artışı bekleyebilir

Arm, X1 işlemci özelleştirme planıyla Qualcomm gibi çip müttefiklerine daha yüksek hızlarda yardımcı oluyor.

Android telefon çipleri yıllardır Apple iPhone işlemcilerini hız testlerinde takip ediyor. Ancak, teknolojisi her iki mobil kamp tarafından kullanılan bir yonga şirketi olan Arm’un, Android’e önemli bir hız artışı sağlayacak X1 adlı bir yonga tasarım projesi var.

Salı günü, Kol ile karşılaştırıldığında% 20’lik bir hız artışı vermelidir yeni Cortex-A78 işlemci tasarımını açıkladı Arm’ın şimdiki A77 dedi Paul Williamson , ürün hattının genel müdürü. Daha özelleştirilmiş Cortex-X1 tabanlı tasarımlara dayalı yongalar, normal A78 tasarımlarından% 22 daha fazla artış sağlar.

Güç artışı, üst düzey Android telefonlara yardımcı olmalı ve Intel’in Core işlemcileri yerine Arm ailesi yongaları kullanan Microsoft Surface Pro X gibi dizüstü bilgisayarları geliştirmelidir . Bununla birlikte, iPhone ile rekabet en önemli önceliktir. Bir iPhone 11 Pro, 840’da Samsung Galaxy S20 Ultra’nın baş ve omuzlarının üstünde 1.328 Geekbench hız puanı kazanıyor . 918 puanla, iPhone X bile iki yıldan daha uzun bir süre önce gelmesine rağmen Samsung amiral gemisi telefonundan daha hızlı.

Real World Technologies araştırma firmasında çip uzmanı olan David Kanter, “Yeterince hızlı” diye bir şey yok . Daha fazla performans, telefon üreticilerinin daha iyi fotoğraflar için gelişmiş görüntü işleme gibi özellikler sunmasını sağlar. Ayrıca kaydırmayı daha pürüzsüz hale getirir, uygulamaları daha hızlı başlatır ve artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojilere yol açmaya yardımcı olur.

Kol, yonga tahtının arkasındaki güç

Arm kendi başına yonga üretmez, bunun yerine tasarımları Qualcomm, Samsung ve Huawei gibi işlemci üreticilerine lisanslar. Ayrıca Apple gibi kendi çiplerini tasarlayan şirketlere Arm çip talimat setini (yazılımın çipe ne yapacağını söylemek için kullandığı komutlar seti) lisanslar. Apple, özel ihtiyaçlarını karşılamak için iPhone 11 ve iPhone SE’deki A13 gibi A serisi yongalarını üretme yoluna sahiptir.

X1 ile Arm, yonga üreticilerinin daha iyi performans elde edebilmeleri için tasarımları özelleştirmelerine yardımcı oluyor. Williamson’ın önceliklerine bağlı olarak, A78 üzerindeki hız artışı, üretimi daha pahalı olan daha büyük bir yonga boyutu, daha fazla güç tüketen bir tasarım veya her ikisini de gerektiriyor.

% 22 hız artışı, daha yüksek hızlı önbellek kullanımına izin veren yeni veri yolları gibi değişikliklerle geliyor, böylece yongalar verilere daha hızlı erişebiliyor. Genel hız artışına ek olarak, X1 AI performansını iki katına çıkarabilir.

Kol yongası ortakları

Arm henüz X1 lisanslama ve özelleştirme programından kimin geçtiğini söylemedi.

Ancak endüstri gözlemcilerinin fikirleri var. Moor Insights ve Strateji analisti Patrick Moorhead , “Qualcomm ve Samsung’un bununla ilgilendiğini görebiliyorum. Belki Huawei,” dedi . “Akıllı telefon satıcıları büyüme alanları arıyor ve hem Samsung hem de Huawei bunu hızlandırıyor.”

Daha genel bir tasarıma sahip olan yonga üreticileri için Arm’s A78 var. Sıradan işlemci görevleri için% 20 performans artışı ile birlikte, grafik hızında% 25 artış ve videodaki yüzleri tanıma veya konuşmayı metne dönüştürme gibi yapay zeka işlerini çalıştırmada% 25 artış var.

Rekabetçi bir akıllı telefon pazarındaki bir yonga tasarımcısı için daha iyi performans çok önemlidir.

Bugün En Çok Okunanlar

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin