Cumartesi, Ekim 31, 2020

Apple, 2021 Mac’te kendi 12 çekirdekli ARM işlemcisini tanıtacak

Perşembe günü , Apple, yeni nesil bilgisayarlar için kendi işlemcilerini üretmeye başlayacağını bildirdi . Apple’ın Intel’den ARM tabanlı işlemcilere uzun süredir söylentilere geçmesinin 2021’de daha düşük fiyatlı bir Mac ile başlaması bekleniyor.

Yeni işlemciler, yeni nesil iPhone’u çalıştıracak olan çip üstünde A14 sisteminin tasarımından yararlanacaklar. İPhone ve iPad’lerde halihazırda kullanılan A serisi ARM tabanlı işlemciler o kadar gelişti ki, şu anda mevcut Apple Mac’lerde kullanılan Intel işlemcilerin karşılaştırma performans derecelerini aştılar.

Rapora göre, yeni 5 nanometre A14 işlemcinin yonga hızı ve performansında önemli gelişmeler sağlaması bekleniyor. IPhone 11’e güç veren 7nm A13 yongasından yüzde 80’e kadar daha fazla transistör paketleyebilir.

Apple’ın yeni işlemcileri, farklı güç taleplerini karşılamak için 12 çekirdeğe sahip olacak. Kod adı Firestorm olan sekiz çekirdek, performans yoğun görevleri üstlenirken, kod adı Icestorm olan enerji tasarrufu sağlayan dört çekirdek, daha düşük güç atamalarına atanacaktır.

Karşılaştırma için, mevcut iPad Pro’nun yüksek performanslı görevler için dört çekirdeği ve daha düşük güç gerektiren eylemler için dört çekirdeği vardır.

Apple’ın 12’den fazla çekirdeğe sahip işlemci üretimini araştırdığı bildiriliyor.

Yeni işlemcinin ilk önce alt uç bir dizüstü bilgisayarda kullanılması bekleniyor. ARM işlemciler, verimlilikte iyileştirmeler gösterdi ve Intel işlemcilerden daha az ısı üretti, ancak yine de üst düzey MacBook Pro’ları, iMac’leri ve Mac Pro masaüstlerine güç veren Intel işlemcilerden daha iyi performans gösteremiyorlar.

Apple’ın ortağı Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. tarafından üretilecek kendi işlemcilerini kullanma hamlesi, Intel’in işlemci yükseltmelerini daha hızlı üretememesine ilişkin yıllarca süren endişeden sonra geliyor. Apple DNA’yı paylaşan bir dizi işlemci ve bileşenle, Steve Jobs’un inşa ettiği ev, kendi uygulama ve donanım ekosistemini güçlendirebilir. Ayrıca, iyileştirmeler ve yükseltmeler üzerinde daha hızlı geri dönüşe izin vermelidir. Tüketiciler için de daha düşük maliyetler olması muhtemeldir.

Intel için haberler beklenmedik değildi, ama yine de endişe uyandırdı. Wedbush Securities’in baş teknoloji stratejisti Brad Gastwirth, yatırımcılara verdiği bir raporda, “Bu haberin Intel için Intel’in gelecekteki pazar payı konusundaki endişelerimiz doğrultusunda olumsuz uzun vadeli etkileri var,” dedi. Intel hisseleri Perşembe günü yüzde 2,2’ye geriledi.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs ve Intel CEO’su Paul Otellini 2005 yılında Intel işlemcili ilk Mac’leri ortaklaşa duyurdular. Karar, 2006’da ilk Mac Pro, 2010’da MacBook Air ve 2012’de McBook Pro gibi etkileyici başarılara yol açtı.

Bloomberg raporu, yeni işlemcinin yakın gelecekte açılacak üç yeni işlemciden biri olduğunu belirtti . Proje, Apple’ın Kalamata’nın iPhone 12 ve gelecek yıl iPad sürümlerinin arkasındaki beyin olan A14 çip üzerindeki sistemi genişletme girişimi kapsamında yer alıyor.

Yeni işlemciler Apple tarafından tasarlanan grafik işlem birimlerini içerecek. Raporda ayrıca yeni Mac bilgisayarların iOS yerine MacOS üzerinde çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin