Pazar, Kasım 29, 2020

Apple Çin’de Fabrika Kurmak için 300 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

ABD ve Çin arasındaki gerilim hala güçlü ancak Apple’ın “Çin” e, özellikle Tayvan’a yatırım yapmasını engellemediği anlaşılıyor. Medya kaynaklarına göre Apple, Tayvan, Çin’de bir fabrika kurmak için 330 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor. MicroLED ekranların geliştirilmesi “en öncelikli” haline gelecektir. Yeni Tayvan fabrikası, gelecekteki iPhone’lar, iPad’ler, MacBook’lar ve diğer cihazlar için LED’ler ve MicroLED’ler üretecek. Apple için mini LED’ler sadece uygun bir alternatiftir, gerçek hedef MicroLED’dir.

Rapora göre Apple , bir LED üreticisi, Epistar ve LCD panel üreticisi AU Optronics ile ortaklık yapacak. Rapor, Mini LED ve Mikro LED ekranların LCD ve OLED ekranlara göre avantajlarını vurgulamaktadır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra daha ince ve enerji tasarrufludur. Örneğin, bir MicroLED ekranın güç tüketimi, LCD ekranın onda biri kadardır. Ayrıca, renk doygunluğu OLED panellerinkine yakındır.

OLED gibi, mikro-LED kendinden aydınlatmalıdır. Bununla birlikte, OLED ile karşılaştırıldığında, mikro LED daha yüksek parlaklık, daha yüksek dinamik aralık ve daha geniş renk gamını destekleyebilir. Ayrıca, daha hızlı güncelleme hızı, daha geniş izleme açısı ve daha düşük güç tüketimi elde edebilir. Bunlar Apple’ın başarmayı umduğu niteliklerdir.

Bununla birlikte, MicroLED teknolojisini geliştirmenin zorluğu nedeniyle, ilk tasarım Mini-LED’e (geleneksel LED ve MicroLED teknolojisi arasında) dayanacaktır. Bununla birlikte, Apple hala MicroLED teknolojisini “öncelikli” bir proje olarak görüyor.

Apple, LCD ve OLED panellerine alternatifler üzerinde çalışıyor

İPhone X’in ortaya çıkması, Apple telefonların kademeli olarak OLED panellere kaymasını gösteriyor. Günümüzde, ürün ağacının ürün ağacı maliyetindeki oranı oldukça yüksektir ve Apple alternatifler hazırlamaktadır. Apple’ın iPad’leri ve MacBook hala LCD ekranlar kullanıyor. Bu ürünler için şirket muhtemelen önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde mini LED’e geçecek. Temel olarak, bir mini LED hala LCD’dir, ancak daha ince arka ışık daha yüksek parlaklık, daha iyi gri tonlama ve kontrast elde edebilir.

OLED ürünleri için şirket MicroLED panelini dikkate alacaktır. Bu teknoloji, daha uzun ömürlü, daha yüksek parlaklığa ve daha düşük güç tüketimine sahip inorganik galyum nitrür ışık yayan malzemeler kullanır. Tüm ekran modülü de daha ince olabilir, ancak dezavantajı üretim maliyetinin yüksek olmasıdır.

Diğer yandan, Apple Watch’un OLED panellerinin bu yıl hala BOE ve LG’den geleceğine dair haberler var. Görünüşe göre şirket akıllı saatleri için mikro LED ekrana geçiş için hazır değil.

2017’nin başlarında, Apple zaten MicroLED tabanlı bir prototip ürüne sahipti, ancak kaynaklar Apple Watch Series 6’nın bir MicroLED paneli ile gelmeyeceğini söyledi. Hala BOE OLED panelini kullanacak. Olası neden, MicroLED’in üretim maliyetinin ideal olmamasıdır.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin