Pazartesi, Ekim 26, 2020

Apple hatası, MacOS kötü amaçlı yazılımları tespit ediyor.

Son zamanlarda kötü amaçlı yazılımların Mac’lerine bulaşmadan önce izlenmesini ve engellenmesini garanti etme çabalarını artıran Apple, noter onaylama sürecinin ilk ihlalini kabul etti.

Bir truva atı Adobe Flash indiricisi, Apple’ın kötü amaçlı içerik ve potansiyel olarak zararlı kodlar için yeni programları taramak üzere tasarlanmış otomatik güvenlik sistemini geçti .

Kötü amaçlı yazılım çevrimiçi açık kaynak Mac geliştirme aracı üzerinde çalışırken yanlışlıkla yanlış web adresini yazdığınız bir üniversite öğrencisi tarafından tespit edildi. Gizli bir şekilde sahte bir Adobe Flash güncelleme sayfasına yönlendirildi. Garip yanlış yönlendirmeyi araştıran öğrenci Peter Dantini, sahte yükleyiciyi indirdi. Programı çalıştırdığında, Mac savunmaları tarafından kötü amaçlı yazılım olarak engellenmek yerine, standart Mac Gatekeeper bildirim ekranı açıldı ve yalnızca kullanıcının kuruluma devam etmek istediğinden emin olup olmadığını sordu. Üçüncü taraf yazılımların bir Mac’e yüklenmesi, her zaman bir önlem olarak Gatekeeper’ı tetikler. Dantini evet’i tıkladı ve kuruluma devam etti.

Kötü amaçlı yazılım olan Shlayer yeni değil. Aslında, siber güvenlik firması Kaspersky’ye göre Mac’ler için en yaygın tehdit bu ve son iki yılda 10 Mac makinesinden birine bulaştığına inanılıyor. Bu, Shlayer’ın Mac’lerin noter onay sistemini atladığı ilk kez doğrulandı.

Shlayer, bir kullanıcının makinesinde gizlenir ve gelecekteki casus yazılım ve kötü amaçlı yazılım programlarını kabul etmek ve yürütmek için bilgisayar korsanları tarafından etkinleştirilebilir.

Dantini, bulgularını macOS güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle’a bildirdi.

Kötü amaçlı yazılım etkinliğini onayladıktan sonra Wardle, “Birisi noter onay sistemini kötüye kullanırsa bunun daha karmaşık veya karmaşık bir şey olacağını bekliyordum” dedi. “Ama bir bakıma, bunu ilk yapanın reklam yazılımı olmasına şaşırmadım. Reklam yazılımı geliştiricileri çok yenilikçi ve sürekli gelişiyor, çünkü yeni savunmaların üstesinden gelemezlerse bir ton para kaybedecekler. Ve noter tasdikli Bu standart reklam kampanyalarının birçoğu için bir ölüm çanı çünkü kullanıcılar kandırıp yazılımı çalıştırmaya çalışsalar bile macOS onu şimdi engelleyecektir. “

İlk yıllarında, Mac’ler neredeyse yenilmez olarak görülüyordu. İyi bilinen bir reklam kampanyasında Apple, bir keresinde bir Mac bilgisayarın “PC virüsleri almadığıyla övünmüştür. Bir Mac, Windows tabanlı bilgisayarları etkileyen binlerce virüse karşı duyarlı değildir. Bu, Mac OS X’teki yerleşik savunma sayesinde sağlanmıştır. sizin açınızdan herhangi bir çalışma yapmadan sizi güvende tutan. “

Ama o günler çoktan geride kaldı. Aslında, bu yılın başlarında ilk kez Mac’lerdeki kötü amaçlı yazılım bulaşma sayısının PC’lerden daha fazla olduğu bildirilmişti.

Güvenlik uzmanları, Mac kullanıcılarının rahatlığının riskli olabileceği konusunda uyarıyor.

Malwarebytes Şubat ayı güvenlik raporuna katkıda bulunan ve Mac kötü amaçlı yazılım sorunlarının daha da kötüye gittiğini ortaya koyan Thomas Reed, “Hala ‘Mac’lerde virüs olmadığına inanan bir nüfusu vuran Mac tehditlerinin yükselen dalgası var” dedi. “Buna kesinlikle inanan ve herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmanın gerekli olmadığına, hatta zararlı olduğuna inanan insanlarla hala sık sık karşılaşıyorum. Bu, macOS’u yeni tehditlerin akışı için verimli bir zemin haline getirirken, Windows PC’lerin ihtiyaç duyduğu yaygın bir bilgi. güvenlik yazılımı. “

Wardle, Apple geliştiricileriyle iletişime geçtikten sonra Shlayer kodunu taşıyan programları hemen iptal ettiler. Ancak, truva atının yeni bir sürümü günler sonra tespit edildi. Apple, yeni kötü amaçlı yazılımı engellemek için derhal harekete geçti, ancak savaşın devam edeceği açık.

Mac kullanıcılarının güncellemeleri düzenli olarak yüklemeleri ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programları kullanmaları önerilir.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Şangay'daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa'ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

Quibi kapandığını doğruladı

Quibi'nin kurucuları, fikrin 'yeterince güçlü' olmayabileceğini kabul etti. Jeff Katzenberg / Meg Whitman liderliğindeki Quibi'nin piyasaya sürülmesinden ancak altı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin