Cumartesi, Ekim 24, 2020

Apple, iOS 13.7’yi Uygulama Olmadan Kişi İzleme ile Başlattı

Apple, desteklenen tüm iPhone’lar için yeni bir iOS güncellemesi yayınladı ve bu sefer öne çıkan en önemli nokta, Cupertino tabanlı teknoloji devi tarafından Google ile işbirliği içinde geliştirilen COVID-19 Pozlama Bildirimi sisteminin eklenmesi.

iOS 13.7 bugün iPhone 6s ve daha yeni sürümlerde indirilebilir.

Öncelikle ve en önemlisi, maruz kalma bildirimlerinin ne hakkında olduğunu görelim.

Geliştiricilerin kendi kişi izleme uygulamalarını oluşturmaları için gerekli olan API dahil olmak üzere yaz boyunca piyasaya sürülen iOS 13.5. Başka bir deyişle, geliştiriciler, birinin yeni koronavirüse maruz kalıp kalmadığını belirlemeye yardımcı olacak uygulamalar oluşturabilir ve ardından kullanıcıları buna göre uyarabilir.

Apple ve Google, API’yi kendi platformlarında kullanıma sunarak dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin ve kuruluşların toplulukları için bu tür araçlar oluşturmasına olanak sağladı.

“İnsanları SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalık olan COVID-19’a potansiyel maruz kalma konusunda bilgilendirmek için Maruz Kalma Bildirimi çerçevesini kullanın. Böyle ilişkili semptomlar, yakınlık ve süresi gibi verilerin yanı sıra pozitif tanılar iletmek için anahtarları ve tanımlayıcıları dönen, rasgele kullanan bir bildirim sistemi inşa edebilirsiniz,”Elma açıkladı .

“Bir kullanıcı doğrulanmış veya muhtemel bir COVID-19 teşhisi (Sağlık Otoritesi tarafından tanımlandığı şekilde) aldığında, çerçeve onları etkilenmiş olarak tanımlar ve diğer kullanıcıları potansiyel maruziyet konusunda uyarmak için teşhis anahtarlarını paylaşır. Bir kullanıcıya potansiyel olarak maruz kalan rolü atamak için, bir dizi geçici teşhir anahtarının etkilenen bir kullanıcıya yakınlığı gösterip göstermediğini belirlemek için çerçeveyi kullanın. Öyleyse, uygulama çerçeveden tarih ve süre gibi ek bilgileri alabilir. “

Başka bir deyişle, kişi izleme uygulaması, bir iPhone kullanıcısının yeni koronavirüs ile enfekte olup olmadığını onaylamasını gerektirir. Cihaz, Google’ın ve Apple’ın API’sini kullanarak, diğer kullanıcıların virüs bulaşmış kişiyle etkileşime girip girmediğini belirleyebilir ve ardından testin önerilebileceğine dair uyarılar verebilir.

iOS 13.7, her şeyi daha basit ve kullanışlı hale getirerek bu yaklaşımı iyileştiriyor ve yerel yetkililer yeni sistemi benimsediği sürece özel bir uygulamaya ihtiyaç duymadan temas takibini mümkün kılıyor.

Bunun anlamı, yerel hükümetten özel sözleşme izleme uygulamaları yüklememiş olsalar bile, kullanıcıların yeni koronavirüs bulaşmış biriyle temas halinde olabilecekleri konusunda uyarılabilmeleridir. Bununla birlikte, bu bir kez daha, virüs bulaşmış kişinin durumlarını iPhone’da buna göre güncellemesini gerektirir.

Google ayrıca bu ayın sonlarında Android 6.0 ve daha yeni sürümler için benzer bir güncelleme yayınlamayı planlıyor, bu nedenle esasen, dünyanın en popüler mobil işletim sistemini geliştiren teknoloji devleri artık kullanıcılara yeni koronavirüse maruz kalma olasılığına karşı uyarmak için güçlü araçlar sağlıyor.

Bununla birlikte, şimdilik, yeni özelliğin kullanılabilirliği oldukça sınırlıdır ve bugün yalnızca dört ABD bölgesi, yani Virginia, Washington DC, Nevada ve Maryland. Büyük olasılıkla, hem Apple hem de Google önümüzdeki haftalarda ve aylarda kullanılabilirliği artıracak ve özelliğin Avrupa’da da yayına girmesi bekleniyor.

Yeni teşhir bildirimleri varsayılan olarak kapalı olarak gönderilecektir, bu nedenle kullanıcıların özellikle bu geçiş için özel bir yeni bölümün ekleneceği ayarlar ekranına manuel olarak gitmeleri gerekecektir. İPhone etkinleştirildikten sonra, “eğer onları açarsanız, halk sağlığı yetkilinizin sizi olası COVID-19’a maruz kalma konusunda bilgilendirebileceğini” açıklar.

Apple ayrıca, ayar açıksa hiçbir kullanıcı verisinin toplanmayacağını da açıklar.

“İPhone’unuz maruz kalma bildirim verilerini toplamıyor veya kimseyle paylaşmıyor. Karşılaşma Bildirimlerini açarsanız, maruz kalmalarınızla ilgili bilgiler yalnızca izninizle paylaşılabilir. “

Bugün En Çok Okunanlar

Google Arama, Alışveriş ve Eğitim için yeni Google Lens özelliklerini duyurdu

Google Lens ile, kameranızı kullanarak gördüklerinizi arayabilirsiniz ve Google Lens artık bitkileri, hayvanları, önemli noktaları ve daha fazlasını belirlemenize yardımcı olmak için,...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

Google Arama, Alışveriş ve Eğitim için yeni Google Lens özelliklerini duyurdu

Google Lens ile, kameranızı kullanarak gördüklerinizi arayabilirsiniz ve Google Lens artık bitkileri, hayvanları, önemli noktaları ve daha fazlasını belirlemenize yardımcı olmak için,...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin