Salı, Ekim 27, 2020

Apple, logosunda armut olan bir şirkete telif davası açtı

Apple, “Prepear” isimli yemek öğünleri planlama şirketini, logosunda armut bulundurduğu için mahkemeye verdi. Yalnızca 5 çalışanı olan şirket, ABD’li teknoloji devine karşı hukuk mücadelesi verecek.

Isırılmış elma logosu kullanan Apple‘ın, logo konusunda  son derece korumacı bir tutum sergilediği artık bilinen bir gerçek. Ancak teknoloji devi, zaman zaman bu tavrını abarttığı için tepkilerin odağı haline geliyor.

Apple‘ın son telif kurbanı ise çocuklar için yemek öğünleri planlama uygulaması “Prepear” oldu. Uygulamanın armut çizimli logosu, Apple‘ın dikkatini çekti ve ABD’li şirket telif şikayetiyle mahkemenin yolunu tuttu.

APPLE, KÜÇÜK ŞİRKETLERE LOGO KONUSUNDA BASKI UYGULUYOR

Prepear kurucularından olan şirketin baş işletme sorumlusu Russell Monson, Apple‘ın meyve temalı logo kullanan küçük işletmelere baskı uyguladığını söyledi.

Küçük işletmelerin, Apple ile mücadele edecek kadar parası olmadığını vurgulayan Monson, Apple’ın bu konuda çok sert olduğunu belirtti.

PREPEAR BİR ÇALIŞANINI KAYBETTİ

Davadan önce yalnızca 5 çalışanı bulunan Prepear, Apple’ın açtığı davanın masraflarını karşılayabilmek için bir çalışanı ile yullarını ayırmak zorunda kaldı.

Şirketin bir diğer kurucu ortağı Natalie Monson ise Instagram’dan yaptığı paylaşımda, “İnsanlara Apple ürünlerini kullanmayı bırakın demiyorum. Ancak geri adım atmalarını sağlamamıza yardımcı olun. Apple’ın küçük işletmelere olan sert tutumuna karşı durmak ve logomuzu koruma hakkı için mücadele etmek, bizim için ahlaki bir sorumluluk.” ifadelerini kullandı.

Apple ise; Prepear’ın armut şeklindeki logosunun, Apple logosunun ‘ayırt edici özelliğini azaltacağı ve tüketicilerin Apple ve Prepear’ın hizmetlerini karıştıracağı gerekçesiyle yasal yollara başvurduğunu söylüyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Google Alışveriş fiyat izleme ve karşılaştırma araçları ekledi

Kullanıcılar ayrıca yerel mağazalar için mağazadan teslim alma ayrıntılarını da bulabilecekler. Google, Black Friday'e giden yolda aldığınız anlaşmanın gerçekten bir anlaşma olup olmadığını bilmenizi sağlayacak alışveriş platformuna araçlar...

Tesla bu çeyrekte rekor sayıda otomobil üretti ve teslim etti

Şirketin şimdi yıl sonu hedefine ulaşmak için 181.000 otomobil üretmesi gerekiyor. Elon Musk, Çarşamba günü Tesla'nın 2020 Q3 kazanç...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin