Perşembe, Ekim 22, 2020

Araştırmaya göre cömert kişiler daha çekici bulunuyor

Araltırma bulguları daha çekici görünmek içintek yolun güzellik ürünleri ya da operasyonları olmadığını ortaya koyuyor.

Yeni bir çalışmaya göre cömert olmak sizi fiziksel açıdandaha çekici kılıyor. 

ABD’deki Indiana Eyalet Üniversitesi’nden bir ekibin araştırmasında katılımcılara daha önce seçilip araştırılan kişilerin fotoğrafları gösterildi ve bu kişilerin çekicilik düzeylerine değer biçmeleri istendi.

Fotoğraftaki kişilerin yaşamı hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan katılımcılar daha cömert kişileri çekici buldu.

Araştımacılar çalışmalarının bulgularının, daha çekici algılanan kişilerin daha cömert olduğunu ve daha cömert kişilerin fiziksel açıdan daha çekici algılandığını kanıtladığını öne sürdü.

Ekip bugularını üç geniş ölçekli araştırmaya dayandırdı.

Bunlardan biri daha yaşlı yetişkinlerin o anki davranışlarını incelerken geniş zamana yayılan diğer iki çalışma ergenleri takip etti. Bunlardan birinde çalışmanın özneleri 54 yıl boyunca izlendi.

Cevap aranan iki soru şuydu: “Daha fazla cömert davranışlara girişen kişiler fiziksel açıdan daha mı çekici bulunuyor? Ve tersinden daha çekici insanlar daha fazla cömert davranış mı sergileniyor?

Katılımcıların düşünceleri veya duygularını olumlu yönde etkilememek için araştırmada incelenen kişilerin sadece fotoğrafları onlara sunuldu, fotoğraftakilerin cömertçe davranışları hakkında bilgi verilmedi.

Nonprofit and Voluntary Sector Quarterly adlı sektörel hakemli dergide yayımlanan araştırma, gönüllü eylemlerde bulunan ve daha fazla şefkat gösteren yaşlı yetişkinlerin diğerlerine göre daha çekici bulunduğunu ayrıca gönüllülük yapan genç araştırma öznelerinin de aynı şekilde fiziksel çekicilik açısından daha yüksek puan aldığını belirledi.

Araştırmanın yazarlarından Pensilvanya Üniversitesi’nde sosyal politika profesörü olan Femida Handy üç çalışmanın da farklı zamanlarda, farklı katılımcılarla ve farklı yöntemlerle yapılmış olmasına karşın cömertlik ve çekicilik arasında tutarlı bir bağ ortaya koyduğunu söyledi.

Çalışmanın yazarlarından Indiana Üniversitesi profesörü Sara Konrath da araştırmanın fiziksel açıdan güzel insanların bencil ve kendini beğenmiş olduğu klişesini onaylamadığını vurguladı.

Kaynak : Indpendent

Bugün En Çok Okunanlar

Google Asistan’ın Android için sürüş modu bir yıl sonra neredeyse hazır

Google , 2019 ortalarında telefonlar için bir Asistan sürüş modunun geleceğine söz verdi , ancak bu açıkça gerçekleşmedi - herhangi bir işaret olmadan bir yıldan fazla geçti. Yine de...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

Apple Watch YouTube Müzik uygulamasını piyasaya sürdü

Hem iPhone hem de Apple Watch'a sahip ender YouTube Müzik abonelerinden biriyseniz, Google Play Müzik'i bu ayın sonlarında kapattığında soğukta kalmayacaksınız . Bugün itibariyle şirketin Apple Watch için bir YouTube...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin