Salı, Ekim 27, 2020

Astronomların Dünya’nın gençliğine benzer gezegenler bulma ihtimali, düşünülenden çok daha fazla çıktı

Galaksimiz Samanyolu’nun yıldız oluşum bölgelerini inceleyen araştırmacılar Güneş’e benzer çok fazla yıldız olduğu sonucuna ulaştı.

Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları, Samanyolu Galaksisi’ndeki yeni oluşan yıldız kümelerini, mevcut teorilerle ve uzaydaki diğer yıldız oluşum bölgelerine yönelik gözlemlerle kıyasladı. Araştırma ekibi, bu yıldız topluluklarının özelliklerinin Dünya benzeri gezegenlerin oluşma ihtimalini etkileyip etkilemediği sorusuna cevap aradı.

Hakemli bilim dergisi The Astrophysical Journal’da yayımlanan yeni bir araştırma, galaksimizdeki yeni yıldız gruplarında öngörülenden daha fazla Güneş benzeri yıldız bulunduğunu ortaya koydu. Buna göre söz konusu bulgu, henüz erken evrelerinde bulunan Dünya benzeri gezegenlerin saptanması ihtimalini artırıyor.

Magma okyanusu gezegeni ismi de verilen ve oluşumunun ilk safhalarında yer alan bu Dünya benzeri gezegenler, göktaşlarıyla ve küçük gezegenlerle çarpışmayı sürdürdükleri için yüzey sıcaklığını yüksek oluyor ve kayaçlar eriyik halde bulunuyor.

Phys.org’un aktardığına göre, üniversitenin Fizik ve Astronomi Bölümü’nden araştırmaya liderlik eden Dr. Richard Parker şunları ifade etti:

Ortalama bir yıldız kütlesinden iki kat daha fazla kütleye sahip Güneş benzeri yıldızların yakınında bulunan bu magma okyanusu gezegenlerini saptamak daha kolay. Bu gezegenler o kadar yüksek sıcaklık salıyor ki, yeni nesil kızılötesi teleskoplar kullanarak parlamalarını gözlemleyebiliriz.

Bu gezegenlerin galaksimizde yer aldığı yıldız gruplarına “genç hareketli gruplar” isminin verildiğini söyleyen Parker, bu gruplarda 100 milyon yıldan daha kısa süre önce oluşmuş genç yıldızlar olduğunu belirtti.

Gaia Uzay Teleskobu’ndan elde edilen gözlemler bu gruplarda çok daha fazla yıldız bulmamıza yardımcı oldu ve bu çalışmayı gerçekleştirmemize olanak tanıdı.

Araştırmacuların ulaştığı yeni bulgular, yıldız oluşumunun evrensel olup olmadığının daha iyi anlaşılmasına katkı sunacak ve Dünya benzeri katı yüzeye sahip yaşanabilir gezegenlerin nasıl meydana geldiğini anlamada önemli bir kaynak olacak.

Bilim insanları artık bu genç hareketli yıldız gruplarının kökenini açıklamak için bilgisayar simülasyonları kullanmayı hedefliyor.

Araştırmaya katılan lisans öğrencilerinden Molly Haigh şunları söyledi:

Lisansta programlama öğreniyoruz. Şimdi bunun yıldızların ilksel kütle dağılımlarını örneklemekle ve ötegezegenler bulmakla ilişkisini gerçek bir uygulamada görmek bizi tatmin etti.

Kaynak: https://indyturk.com/node/192236/bilim/astronomlar%C4%B1n-d%C3%BCnyan%C4%B1n-gen%C3%A7li%C4%9Fine-benzer-gezegenler-bulma-ihtimali-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%C3%BClenden

Bugün En Çok Okunanlar

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

Tesla bu çeyrekte rekor sayıda otomobil üretti ve teslim etti

Şirketin şimdi yıl sonu hedefine ulaşmak için 181.000 otomobil üretmesi gerekiyor. Elon Musk, Çarşamba günü Tesla'nın 2020 Q3 kazanç...

Adobe Fresco boyama uygulaması artık iPhone’da mevcut

Ayrıca yeni bir lekeleme aracı, zaman atlamalı video kontrolleri ve yorumlar. Adobe, geçtiğimiz yıl iPad ve Surface cihazlarına suluboya, yağ...

Instagram en popüler kullanıcılarının para kazanmasını kolaylaştırıyor

Uygulama, IGTV videolarındaki rozetleri ve reklamları genişletiyor. Instagram, para kazanma araçlarını daha fazla etkileyiciye açıyor. Şirket, uygulamanın "yaratıcılarının" para kazanmasını...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin