Çarşamba, Ekim 28, 2020

Avustralyalı Facebook fenomeninin sebzeleri bir ay taze tutma yöntemi viral oldu

Avustralyalı bir kadın sadece su ve bir kavanoz kullanarak buzdolabında sebzeleri bir aya kadar taze tutmak için bir tüyo paylaştı.

The Pantry Mama adıyla mutfak tüyoları paylaşan Kate Freebairn’e göre kereviz ve havuç gibi sebzeleri suda saklamak, normal bir kapta saklamaktan çok daha uzun süre dayanmalarını sağlıyor.

Freebairn’in @ReduceWasteNow’dan paylaştığı gönderide su dolu bir kavanozda saklanan kerevizin iki haftaya kadar taze kalacağı, su altındaki havuçların da bir aya kadar dayanabileceği söyleniyor.

Freebairn, Facebook’ta, “Bu harika bir fikir!” diye yazdı.

Yorum yapan diğer kullanıcılar da tüyonun, suyu her gün değiştirdiğiniz sürece işe yaradığını ve marul gibi diğer sebzelerde de olumlu sonuç verdiğini doğruladı.

The Kitchn’e göre su kullanmak özellikle de havuç, kereviz ve patates gibi dayanıklı sebzeleri kestikten sonra saklarken faydalı.

Yiyecek sitesi, “Kesilmiş meyve ve sebzeleri suda saklamak mantıksız görünüyor, ancak kesildikten sonra havuç, kereviz ve patates gibi dayanıklı sebzeleri saklamanın harika bir yolu” diye yazdı.

Taze tutmak için her zaman temiz soğuk suda saklayın ve daha uzun süreli saklama için suyu birkaç günde bir değiştirin.

Site aynı zamanda suyun guacamole ve kesilmiş elma gibi aksi takdirde hızla kahverengileşecek yiyecekleri korumada da işe yaradığını söylüyor.

Bir kullanıcıya göre, sebzeleri fermante etmek isterseniz her bir kavanoza “bardak başına 1-2 çay kaşığı” tuz ekleyebilir, “ortam sıcaklığına ve ne kadar keskin bir fermantasyon istediğinize bağlı olarak iki günden iki haftaya kadar herhangi bir yerde” saklayabilirsiniz.

Kaynak: https://indyturk.com/node/190641/ya%C5%9Fam/avustralyal%C4%B1-facebook-fenomeninin-sebzeleri-bir-ay-taze-tutma-y%C3%B6ntemi-viral-oldu

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin