Pazartesi, Ağustos 3, 2020

Beyaz balinalar da insanlar gibi aile bağlarının ötesine geçen sosyal bağlar kuruyor

Beyaz balinalar da (Beluga balinası-Delphinapterus leucas) tıpkı insanlar gibi akrabalık bağlarının ötesine geçen sosyal bağlar kuruyor.

Bulgulara Arktik’ten Alaska’ya, Kanada’dan Rusya ve Norveç’e kadar 10 ayrı bölgedeki beyaz balinaların karmaşık ilişkilerini inceleyen, moleküler genetik ve saha çalışamalarını birleştiren ezber bozucu araştırmanın sonucunda ulaşıldı.

Sürü halinde yaşamayı seven, gelişmiş vokal repertuvara sahip bu deniz memelisinin davranışları onların karmaşık topluluklar halinde yaşadığını gösteriyor.

Katil balinalar (Orka) ve Afrika filleri gibi beyaz balinaların da dişiler etrafında ve asıl olarak ana tarafından yakın akraba olan bireyleri ihtiva eden sosyal bağlar kurduğu düşünülüyordu. Ancak bu hipotez resmen test edilmemişti.

Florida Atlantik Üniversitesi’nin Harbor Branch Oşinografi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma ilk kez beyaz balinaların grup davranışları, grup tipleri, grup dinamikleri ve akrabalıkları arasındaki ilişkileri analiz etti. 

Nature Publishing Group tarafından yayımlanan açık erişimli hakemli dergi Scientific Reports’da yayımlanan araştırma bir dizi beklenmedik sonuç verdi. Beyaz balinlar sadece düzenli olarak aynı anneden gelenlerin de yer aldığı yakın akrabalarıyla değil sıklıkla daha uzak akrabaları ve yabancı bireylerle de etkileşime giriyor.

Bulgular beyaz balinaların da akraba olan ve olmayan bireyler arasında sosyal ağlar, destek yapıları, işbirliği içeren insan topluluklaryla benzerlik gösterdiğini ortaya koydu.

Yaklaşık 70 yıllık uzun ömürleri ve doğdukları ailede kalma eğilimleri de dikkate alındığında bu bulgular, beyaz balinaların akraba olmayan bireylerle de uzun dönemli yakınlık kurabileceğini ortaya çıkarıyor.

Araştırmanın başyazarı doktora derecesi bulunan araştırma profesörü Greg O’Corry-Crowe, “Bu araştırma neden bazı türlerin sosyal olduğu, bireylerin grup üyelerinden nasıl öğrendiği ve hayvan kültürlerinin nasıl ortaya çıktığına diar anlayışımızı geliştirecek” dedi.

Araştırmacılar beyaz balinaların anne-yavru çiftleri, yetişkin erkek grupları, farklı yaştaki bireyleri kapsayan gruplar ve geniş sürüler şeklinde grup tipleri oluşturduğunu buldu.

Aynı grup tipleri,  farklı popülasyonlar ve habibatlarda devamlı olarak gözlendi. Dahası belirli davranışlar o grup tipine özgüydü ve grup üyeliği sıklıkla dinamikti.

O’Corry-Crowe “Pilot ve katil balinaların ve bazı insan topluluklarının aksine beyaz balinalar sadece yakın akrabalarla etkileşime girip ilişki kurmuyor. Geniş bir habitat çeşitliliğinde, hem kalıcı hem de göçmen popülasyonlar arasında her yaştan ve iki cinsiyetten bireyleri içeren topluluklar oluşturuyorlar” dedi.

Bugün En Çok Okunanlar

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15 Temmuz'da yapılacak bir açılış etkinliğinde Mi True Kablosuz Kulaklık 2 Temel adlı...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir sohbet botu başlattı . Ayrıca kişisel bir asistan olarak hizmet etti, ancak daha fazla...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların Ekim ayında satın alınması bekleniyor. O lansmana yaklaştıkça, daha yeni bilgilerle karşı karşıyayız. En...

Google’ın Hindistan’daki önemli yatırımlarına bir bakış

Bugün erken saatlerde, Hindistan için yıllık Google etkinliğinin altıncı sayısında Google CEO'su Sundar Pichai , önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan'a 75.000 cro (yaklaşık...

Benzer Haberler

Sahra Çölü’nden ABD’ye kadar giden devasa toz bulutu uzaydan görüntülendi

Her yıl Sahra Çölü'nün savurduğu toz bulutu Afrika ve Atlas Okyanusu boyunca havada uçar. Ancak çoğu zaman bu toz bulutları, Japon sinemasının ünlü...

Sivrisinekler neden bazı insanları sokmayı daha çok seviyor?

Sivrisinekler her sene yaz aylarında pek çok kişinin kabusu haline gelse de, görünüşe göre bazıları onlara daha fazla maruz kalıyor.

Kovid-19’la ilişkili DNA’nın Neandertallerden geldiği ortaya çıktı

Bu özel gen seti, Doğu Asyalıların yüzde 4’ünde mevcut; Afrika'da ise hiç yok. Yeni bilimsel araştırmaya göre koronavirüsün neden...

Oxfordlu bilim insanı: Koronavirüs Çin’den gelmedi, zaten buradaydı

Oxford Üniversitesi'nden Dr. Jefferson, yeni tip koronavirüsün Çin'den çıkmadığını belirterek, “Dünyanın her yerinde uyku durumundaydı” dedi. Oxford Üniversitesi Kanıta...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların...