Cumartesi, Ekim 31, 2020

Bilim insanları galaksimizin merkezinde radyasyon yayan gizemli cismi bulmaya bir adım daha yaklaştı

Bilim insanları Samanyolu merkezinden gelen gama ışınlarının kaynağını bulmaya çalışıyor.

Dünya’nın içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi hakkında hala çözülmeyi bekleyen gizemler bulunuyor.

Bu gizemlerden biri de galaksinin merkezindeki tuhaf radyasyon kaynağı.

Bilim insanları galaksimizin merkezinde diğer birçoğunda olduğu gibi devasa bir kara delik olduğunu düşünüyor. Ancak tam oradaki bir cisim radyasyon formunda yüksek oranda enerji yayıyor. Bu radyasyonun kaynağı henüz bilinmiyor ancak kısa süre önce yapılan yeni bir araştırma bazı olasıklıkların elenmesine yardımcı oldu.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin hakemli bilimsel dergi Physical Review D.’de yayımlanan çalışması, bu enerji kaynağı hakkındaki popüler teorilerden birini çürütmüş gözüküyor.

Araştırmacılara göre bu radyasyonun galaksi merkezi yakınlarındaki karanlık maddenin parçalanmasından kaynaklanması mümkün değil.

Toplanan geniş ölçekli verileri inceleyen araştırmacılar yapılan matematiksel hesaplamaların, galaksi merkezinden gelen gama ışını patlamalarının karanlık maddeyi oluşturduğu düşünülen “zayıf şekilde etkileşime giren çok büyük parçacıklarca” oluşma olasılığını elediğini açıkladı.

Çalışmanın yazarlarından Manoj Kaplinghat “Birçok modelde bu parçacık bir protonun 10 ile bin katı arası kütleye sahip. Çok büyük parçacıkların az çekim gücüne sahip olması teorik olarak karanlık madde parçacığıdır. Bu çalışmada biz karanlık madde adaylarını eliyoruz” dedi.

Bilim insanlarının karanlık madde hakkındaki bilgisi hala yeterli değil. Bilim insanları karanlık maddenin evren, evrenin genişlemesi ve derin uzaydaki yerçekimsel güçler hakkındaki en kabul gören hesaplamalardaki “kayıp parça” olabileceği için bunun varlığına inanıyor.

Kısacası henüz Samanyolu Galaksi’si merkezi yakınındaki radyasyona neyin sebep olduğu belli değil ancak en azından bilim insanlarının dikkate alması gereken bir ihtimal daha elenmiş durumda.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin