Pazartesi, Eylül 28, 2020

Bilim insanlarından büyük kuantum rekoru: 15 trilyon atom dolanık hale geldi

Yeni tekniğin kuantum bilgisayarlarda kullanılıp kullanılmayacağı henüz bilinmiyor.

Barselona Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları kuantum dolanıklıkta rekora imza attı. Fizikçilerden oluşan ekip, 15 trilyon atomu dolanık hale getirmeyi başardı.

Futurism’in aktardığına göre bu başarı, kuantum çalışmalarında bir ilk olarak görülüyor. Araştırmacılar bu kitlesel dolanıklık sayesinde beyin görüntülemeden karanlık madde tespitine kadar pek çok alandaki teknolojik gelişmelere öncülük edebileceğini düşünüyor.

Kuantum fiziğinin önemli bir bileşeni olan dolanıklık, iki ya da daha fazla parçacığın etkileşime girmesiyle oluşuyor. Böylelikle bir parçacıkta gerçekleşen durumlar, diğerini de etkiliyor. Dolanık parçacıklar, özenli bir izolasyon altında uzak mesafelere gönderildiğinde bile birbirini etkilemeye devam ediyor.

Dolanıklık genellikle parçacıkların çarpışmaması için son derece düşük sıcaklıklarda kuruluyor. Ancak rekoru kıran bilim insanları, işlemi bir miktar rubidyum gazını ısıtarak gerçekleştirdi. Bunun sonucunda da 15 trilyon atomun hızla eşlenmesi ve kaotik bir zincirleme reaksiyonun başlaması sağlandı.

Nature Communications’ta yayımlanan çalışmanın başyazarı Jia Kong, “Dolanıklık, kuantum fiziğinin en dikkat çekici olaylarından biridir ama bilindiği üzere çok hassas ve kırılgandır” dedi.

Dolanıklıkla ilgili teknolojilerin çoğunun, sıcaklığın düşük olduğu ortamlarda uygulanması gerekiyor. Sıcak ve dağınık bir ortamda dolanıklığın korunup korunamayacağı ilgimizi çeken bir soru.

Yeni tekniğin kuantum bilgisayarlarda kullanılıp kullanılmayacağı henüz belirsiz. Ancak doktorlar ve astrofizikçiler için son derece hassas manyetik sensörler geliştirilmesini sağlayabilir.

Laboratuvar çalışmalarına liderlik eden fizik profesörü Morgan Mitchel, tekniğin kullanılabileceği alanları şöyle açıkladı:

Bunun gibi kitlesel dolanıklıkların uygulamada daha iyi sensör performansı sağlayacağını umuyoruz. Bu uygulama alanları arasında beyin görüntüleme teknolojileri, sürücüsüz araçlar ve karanlık madde arayışı da yer alıyor.

Kaynak: https://indyturk.com/node/193496/bilim/bilim-insanlar%C4%B1ndan-b%C3%BCy%C3%BCk-kuantum-rekoru-15-trilyon-atom-dolan%C4%B1k-hale-geldi

Bugün En Çok Okunanlar

SpaceX, Starship’in ilk yüksek irtifa uçuşunun planlarını geriletiyor

İlk yüksek irtifa SpaceX Starship uçuşu için beklentilerinizi geri çevirmek isteyebilirsiniz . Elon Musk diyorki o önce dile getirdiğim 60,000ft Sn8 prototip ile uçuş yerine 18km, 15km veya...

Polestar çevre dostu Precept otomobilini üretime geçirecek

Yarı otonom özelliklere ve yeşil bir iç mekana sahiptir. Polestar'ın Precept'i birçok konsept otomobille aynı acımasız kaderi yaşamayacak. Volvo kardeş, güçlü bir...

SpaceX’in yeniden kullanılan roketleri ilk kez ulusal güvenlik yüklerini taşıyacak

2021'de bir GPS uydusuyla başlıyor. SpaceX yıllardır roketleri yeniden kullanıyor, ancak bazı önemli fırlatmalar için sınır dışı kaldılar. Ancak yakında daha...

BMW motor sporları

BMW M CEO'su, ilk M markalı EV'nin önümüzdeki yıl tanıtılacağını söyledi. Alman otomobil üreticisinin motor sporları bölümü olan BMW...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin