Perşembe, Mayıs 28, 2020
Ana Sayfa Haber BillionToOne ile günde 1 milyon Covid-19 testi

BillionToOne ile günde 1 milyon Covid-19 testi

David TsaoOğuzhan AtaySukrit Silas tarafından 2016 da hayata geçirilen BillionToOne, uygun maliyetli yeni bir COVID-19 test kiti geliştirdiğini açıkladı. Kitler FDA (Food and Drug Administration) tarafından verilen onaydan sonra üretime geçecek.

Dünya Sağlık Örgütü genel müdür yardımcısı Dr. Bruce Aylward’ın işaret ettiği gibi, koronavirüs ile mücadelede etkili karantina şarttır ve bu COVID-19 için kapsamlı bir test yapılmadan gerçekleşemez. Tüm farklı yöntemlerde ABD’ de yapılan test hacmi günde yaklaşık 100.000 adet olduğunu ve bunun ABD de ve diğer dünya ülkelerinde 10 Katına çıkarması gerektiği belirtiliyor.

Mevcutta yapılan PCR (qPCR) tabanlı,ve çoğu PCR enstürmanın düşük verimliliği hızlı bir COVID-19 tesit gereken test hacmini desteklemiyor. Bununla beraber, aynı reaktifler ve cihazlara olan aşırı talep artışı, tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor.

qSanger-COVID-19 testi, mevcut COVID-19 testlerinden farklı cihaz ve kimyasal setleri kullanıyor. Böylelikle laboratuvarların bu kullanılmayan kapasitenin kilidini açmasını sağlıyor. qSanger testi, testlerin son derece hassas olması için virüsün genomunu diziliyor, bu da testi son derece benzersiz hale getiriyor ayrıca test doğruluğunun, piyasada bulunan diğer COVID-19 testlerinden eşit veya daha iyi olduğunu belitiyorlar. Buna ek olarak qSanger-COVID-19 testi, Sanger Sequencers ile herhangi bir laboratuvarda minimum eğitim ile kolayca uygulanabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

En Çok Okunanlar

VALORANT, Tamamen Türkçe Olarak Geliyor!

0
Riot Games, Türkiye'deki oyuncuların oyun keyfini artıracak yeni bir sürprize imza atıyor. Şirketin büyük merakla beklenen taktiksel nişancılık oyunu VALORANT, Kapalı Beta...

Netflix dizileri