Cumartesi, Ekim 31, 2020

Boom süpersonik test olan XB-1’i tanıttı

Altı yıllık geliştirmeden sonra Boom Supersonic, XB-1 göstericisini açıklıyor. Bu uçak, şirketin tam boyutlu bir yolcu uçağı olan Overture’den önce teknolojiyi kanıtlamak için tasarlanmış ilk süpersonik uçağıdır. 

Ancak bugün, XB-1’i canlı olarak veya mevcut salgına olabildiğince yakın görmekle ilgili – bir çevrimiçi basın toplantısına geri ölçeklenmiş parlak bir yüz yüze lansmanla. 

Ağustos ayında bildirdiğimiz gibi, Boom yarım yüzyıldır ilk süpersonik sivil uçağı inşa etmek istiyor. Bu yoldaki ilk adım, çeşitli bileşenleri test etmek için kullanılabilecek ve süpersonik bir uçağın ihtiyaç duyacağı tasarımlarda kullanılabilecek bir gösteri uçağının yapımıdır. Kuyruk numarası N990XB olan tek koltuklu XB-1’e merhaba deyin.

XB-1’in karbon kompozit çerçevesi (ilave ısı direnci için) 71 fit uzunluğundadır ve şirketin maksimum verimlilik için optimize edildiğini söyleyen bir delta kanat sarsıntısı vardır. 12.000 pound’un üzerinde itme gücü sağlayan üçlü General Electric J85-15 motorla güçlendirilmiştir. J85, süpersonik T-38 Talon eğitim uçağı da dahil olmak üzere 1950’lerden beri gemilere güç sağlayan bir savaş atı motorudur. Boom, şirketin karbon-nötr test programına odaklanması göz önüne alındığında, motorun verimliliğini artırmak için ayarlandığını söylüyor. 

Boom, maliyetleri düşürmek ve üretim süresini önemli ölçüde kısaltmak için yeni üretim yöntemlerine yöneldi. Hem prototipleme hem de XB-1’in kendisi için parçalar yapmak için büyük ölçüde 3D baskıya dayandı. Boom, süreç ve zanaatın kendisi için prototipler, parçalar ve aletler üretmek için hem Stratasys hem de Velo 3D ile çalıştı. Üretim müdürü Mike Jageman, birkaç parçanın bu şekilde “tam burada, hangarda” yapıldığını söyledi.

Bir diğer büyük teknik yenilik, Concorde’un en ünlü özelliklerinden biri olan sarkık burnunu terk etmeyi içeriyor. Böyle bir sistem kullanmak yerine, XB-1, pilotların zorlu inişte gezinmesine yardımcı olmak için burunda yüksek çözünürlüklü bir video kamera kullanıyor. Şirket, sonucun “burundan sanal bir pencere” sunmak olduğunu söylüyor, ancak bunun adil bir iddia olup olmadığını görmek için test için beklememiz gerekecek.

Doğal olarak, gerçek çalışma şimdi başlıyor ve XB-1’in önümüzdeki yıl Mojave Çölü’nde test uçuşlarına başlamaya hazır olmasını sağlamak, diğer her şey izin verirse. Kurucu Blake Scholl’un dediği gibi, XB-1 “ticari astarımız Overture’ün geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşıdır .” Şirket, ilk üretim tesisinin 2022’ye kadar inşa edilmesini ve ilk Overture’ın 2025’e kadar tamamlanmasını bekliyor. Bu, özellikle şirketin ilk yolcu uçuşunu 2029’a kadar uçurmayı umduğu düşünüldüğünde, çok iddialı bir hedef.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin