Salı, Temmuz 7, 2020

Bot neden ‘Ben robot değilim’ onay kutusunu işaretleyemiyor?

Google bu anahtarı ziyaret ettiğiniz web adresiyle ilişkilendirir (veya ayırır); böylece bir web sitesindeki CAPTCHA’yı başka bir web sitesini atlamak için kullanamazsınız.

Küçük bir onay kutusu ne kadar karmaşık olabilir? Hayal edemezsiniz.

Google, yalnızca bu onay kutusunu çalıştırmak için başka bir bilgisayarın içinde benzetilmiş bir bilgisayar olan sanal bir makine icat etti. Bu sanal makine Google’ın kendi dilini kullanıyor ve ardından iki kez şifreliyor.

Ancak bu basit bir kodlama süreci değildir. Genellikle, şifre bir şeyi koruduğunda, şifresini çözmek için anahtarı kullanabilirsiniz. Google’ın dili bir anahtar tarafından çözülür, dili okuma işlemiyle değişir ve dil okunduğunda da değişir.

Google bu anahtarı ziyaret ettiğiniz web adresiyle ilişkilendirir (veya ayırır); böylece bir web sitesindeki CAPTCHA’yı başka bir web sitesini atlamak için kullanamazsınız. Tarayıcıdaki parmak izi ile birlikte çalışır, bilgisayardaki mikroskopik varyasyonları yakalar.

“Ben robot değilim” onay kutusu

Tüm bunlar, Google’ın ne yaptığını anlamanızın zorlaştırılması için yapılır. Analiz etmek için araçlar yazmanız gerekir (neyse ki birisi bunu zaten yapar).

Bu onay kutularının aşağıdakileri içeren çok sayıda veri kaydettiği ve analiz ettiği ortaya çıkar: Bilgisayar saati ve saati, IP adresi ve konumu, ekran boyutu ve çözünürlüğü, tarayıcınız ve eklentiler. sayfanın görüntülenmesi ne kadar sürdüğünü, kaç tuşa basma, tıklama ve dokunma / kaydırma gerçekleştirildiğini ve anlayamadığımız diğer bazı şeyleri kullandık.

Bu kutular tarayıcının görünmez bir resim çizmesini ve doğrulama için Google’a göndermesini gerektirir. Görüntü anlamsız yazı tipi gibi şeyler içeriyor. 3D görüntü daha sonra bilgisayarlar arasında farklı sonuçlar vermek için özel bir dokuya eklenir.

Son olarak, bu basit görünen küçük kutular, tüm verileri bilgisayar kullanıcıları hakkındaki bilgileriyle birleştirir. İnternet’teki hemen hemen herkes Google’ın sahip olduğu bir şeyi kullanıyor – arama, posta, reklamlar, haritalar – ve bildiğiniz gibi Google her şeyi takip ediyor. Bu onay kutusunu tıkladığınızda, Google bunun gerçek kişi olup olmadığını görmek için tarayıcı geçmişinizi inceler.Bu çok kolaydır, çünkü Google sürekli olarak milyarlarca gerçek insanın davranışını gözlemler.

Google’ın tüm bu bilgileri tam olarak nasıl kontrol ettiği bilinmemektedir, ancak Google’ın kendi sunucusunda yabancıların kopyalayamadığı makine öğrenimini (veya AI) kullandığı neredeyse kesindir.

Google, yabancıların kopyalayamadığı özel sunucularda makine öğrenimi kullanmaktadır.

Öyleyse Bot neden ‘Ben robot değilim’ onay kutusunu işaretleyemiyor? Çünkü bilinmesi ve değişmesi neredeyse imkansız olan çok sayıda insanın davranış alışkanlığı mevcut. Bu davranış kümesine sahip olmak için, bot Google’a kaydolmalı ve bunu bir bilgisayarda ikna edici bir şekilde kullanmalıdır, fakat bunu algılayamaz çünkü kullanıcıların davranış alışkanlığı sayısız şekilde farklılık göstermektedir.

Bot, tıpkı bir insan gibi tuş vuruşları, kaydırmalar ve fare hareketleri arasında bir gecikmeye sahip olmalıdır. Tüm bunları bir bilgisayara öğretmek son derece zordur. Bu karmaşıklık spam göndericilerine bir maliyete sebep olurlar. Bir süreliğine kırabilirler, ancak her başarılı girişim için 1 dolar ödendiğini düşünürsek, buna değmeyebilir.

Bugün En Çok Okunanlar

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka da yer alıyor. Elon Musk milyarder olmadan önce Pansilvanya...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok diledikleri şeyleri açıkladı. Dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS’nin üyeleri son albümleri Map...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75'inin hayvanlardan geçtiği belirtildi.

Hindistan’da yaşlılar çöpçatanlık ajansında aşkı yeniden buldu ama bundan herkes memnun değil

Ajansa başvuran pek çok kişi yalnız yaşamaktansa, bir yol arkadaşıyla hayatı paylaşmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Hindistan pek çok yaşlı...

Benzer Haberler

Opera masaüstüne yerel Twitter entegrasyonu ekliyor

Opera, bu yılın Nisan ayında masaüstü tarayıcısına yerleşik bir Instagram erişimi ekledi , bu da kullanıcıların ana beslemelerini veya Doğrudan mesajlarını tarayıcının kenar çubuğundan...

Google Chrome Casusluk için Kullanılan 111 Kötü Amaçlı Uzantıları Kaldırdı

Google, bir güvenlik şirketi kullanıcıların casusluk yapması ve verilerini çalması gibi kötü amaçlı uygulamalar için kullanıldığını keşfettikten sonra Chrome Web Mağazası'ndan onlarca...

Windows 10 Sürüm 2004 Chrome Bellek Kullanımını “Yüzlerce MB” Azaltabilir

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi'nin, burada Microsoft Edge ve Google Chrome gibi tarayıcılar tarafından kullanılan bellek miktarında önemli bir azalmaya izin...

Twitch Studio beta sürümü artık macOS’ta

Twitch bugün Twitch Studio'nun macOS'a beta sürümünü duyurdu. Amazon'un sahibi olan şirket, yeni yazılımı yeni içerik oluşturucuları için bir akış hizmeti olarak tanıtıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya...