Pazar, Ekim 25, 2020

Britanyalı fosil avcısı, ünlü dinozorun akrabasını keşfetti

Bilim insanları keşfedilen türün 115 milyon yıl önce gezegende dolaştığını söylüyor.

Bilim insanları, Wight Adasında bulunan bir dizi kemiğin Tyrannosaurus rex‘le aynı aileye mensup yeni bir dinozor türüne ait olduğunu söylüyor.

Southampton Üniversitesi paleontologları, Vectaerovenator inopinatus ismi verilen ve 115 milyon yıl önce Kretase döneminde yaşayan dinozorun uzunluğunun 4 metreye vardığını tahmin ediyor.

Dinozor, Tyrannosaurus rex ve günümüz kuşlarını da içeren yeni bir teropod türü.

Geçen yıl Wight Adası’nın Shanklin kıyısında bulunan 4 kemiğin de büyük ihtimalle aynı dinozora ait olduğu tahmin ediliyor.

Bilim insanları, Vectaerovenator inopinatus‘un muhtemelen kalıntılarının keşfedildiği yerin hemen kuzeyindeki bir alanda yaşadığını ve gövdesinin denize karıştığını söylüyor.

25’ten fazla türün bulunduğu Wight Adası dinozor kalıntılarıyla ünlü. Örneğin, Wight Adasına kıyasla 300 kattan daha büyük olan İngiltere’de sadece 21 tür bulundu.

Yeni fosiller 2019’da birkaç hafta arayla üç ayrı keşifte açığa çıkmıştı. Fosillerin ikisi tekil şahıslar, biri ise bir aile tarafından bulunmuş ve hepsi, civardaki Sandown’da bulunan Dinozor Adası müzesine teslim edilmişti.

Stratford-upon-Avonlu müdavim fosil avcısı Robin Ward, keşfi gerçekleştirdikleri esnada Wight Adası’nda bir aile gezisindeydi.

Ward, “Keşfettiğimiz kemikleri bulmanın verdiği mutluluk kesinlikle harikaydı” dedi.

Kemiklerin özel olduğunu düşündüğüm için Dinozor Adası Müzesini ziyaret ettiğimizde yanımda götürdüm.

Kemiklerin nadir şeyler olduğunu hemen anladılar ve tam olarak araştırılabilmesi için müzeye bağışlayıp bağışlayamayacağımızı sordular.

Dört omuru inceleyen Southampton Üniversitesi paleontologları, bu kemiklerin muhtemelen daha önce bilim insanlarının bilmediği bir dinozor cinsine ait olduğunu teyit etti.

Bulgular Papers in Palaeontology dergisinde yayımlanacak.

Üniversitenin araştırmayı yöneten doktora öğrencisi Chris Barker, “Deniz habitatına karışması sebebiyle Shanklin’deki çökeltilerde genelde dinozor bulamazsınız” dedi.

Daha çok, fosilleşmiş istiridye veya dalgaların kıyıya vurduğu dallara rastlarsınız. Dolayısıyla bu gerçekten de nadir bir buluş.

Press Association’dan da yararlanılmıştır.

Bugün En Çok Okunanlar

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

Adobe Fresco boyama uygulaması artık iPhone’da mevcut

Ayrıca yeni bir lekeleme aracı, zaman atlamalı video kontrolleri ve yorumlar. Adobe, geçtiğimiz yıl iPad ve Surface cihazlarına suluboya, yağ...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin