Perşembe, Ekim 22, 2020

Bu özellik gerçekse, Apple iPad’i yeni bir seviyeye taşıyacak

İPad’in Apple’ın yazılım geliştirme ortamı olan Xcode’u desteklemesi ve kullanıcıların doğrudan bu cihazda kod yazabilmesine olanak sağlayacağı konuşuluyor.

MacOS ve iOS geliştiricileri, söylentiler gerçekleşirse, yakında iPhone’da bile iPad’de kod yazabilecekler. Bu rapora göre, iPadOS 14 ve iOS eşdeğeri, Apple’ın yazılım geliştirme ortamı olan Xcode’u destekleyecek.

Bu rapor, son zamanlarda iPhone SE 2020’nin lansman tarihini doğru bir şekilde tahmin eden YouTube Front Page Tech’in kurucusu Jon Prosser’dan geliyor. Prosser Pazartesi günü Twitter üzerinden şunları söyledi: ” Xcode yolda. İOS / iPadOS 14’te. iPad için “Pro” uygulamasıyla kapıyı açın.”

İPad Xcode

Geliştiriciler, iOS, iPadOS ve MacOS için uygulamalar oluşturmak için Xcode ortamını kullanabilmeleri ile ilgili söylentiler devam ediyor. Apple bir zamanlar “harika uygulamalar oluşturmak ve bu uygulamaları daha fazla cihaza getirmek için ihtiyacınız olan her şeyin” yapılcağına dair bir söz vermişti.

Xcode, Apple’ın Swift, C ++, Python ve daha pek çok dili destekliyor. Ancak yalnızca MacOS’ta çalışmaktaydı. En azından şimdiye kadar.

İPad için roller değişiyor mu ?

Birisi bir iPad’in gücünü bir MacBook ile karşılaştırdığında, daima karşilaşılan bir soru iPad lerde : “Xcode kullanabilir mi?” Bu retorik soru, iPad’in yalnızca gerçek bilgisayarlar gibi çalışmayı destekleyemediğinde bir oyuncak olduğu anlamına gelir. Ancak Prosser’ın öngörüsü doğruysa, geliştiriciler artık iPad’i yazılım yazmak için kullanabilecekler.

Bu, Apple’ın yıllar boyunca tabletlerini, özellikle de iPad Pro hattını kademeli olarak yükselttiği bir özellik. Şimdi popüler USB-C bağlantı noktasına sahip, harici dosya erişimini, fare desteğini vb. destekliyor. Ve iPad Pro işlemcileri Apple’ın dizüstü bilgisayarlarıyla aynı güce sahip.

Bugün En Çok Okunanlar

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

iOS 14.2 Beta 3 Tüm Kullanıcılar İçin İndir!

Apple, iOS 14, Apple Watch Series 6 ve yeni iPhone 12'yi çoktan piyasaya sürdü, böylece şirket artık dikkatini deneyimi daha da iyileştirmeye...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

İranlı Bilgisayar Korsanları Üniversitelere Saldırıları Yeniden Başlattı

Güvenlik firması Malwarebytes bugün yaptığı açıklamada, akademik kurumlara saldırı geçmişi olan bir grup İranlı bilgisayar korsanları' nın yeni bir kimlik avı saldırısı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin