Salı, Temmuz 7, 2020

Civilization IV Tasarımcının ‘Old World’ Antik Çağ Hakkında

Uzun zamandır bir Uygarlık oyuncusuysanız, ilk şehrinizi Eski Dünya’ya yerleştirmek oldukça tanıdık gelecektir. Aslında, bununla ilgili birçok şey – savaştan yerleşimlerin kaynakları üretmek için fayansları sömürme şekline kadar. 

Civilization IV baş tasarımcısı Soren Johnson’ın çalışması düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değil; 2016’nın ekonomik RTS Offworld Trading Company’den bu yana ilk yeni oyunu. Haritanın görünümüne kadar bile, bir Uygarlık V modu için oynadığım yapıyı karıştırmak kolay olurdu. Ve masaya yeni ve havalı hileler getirirken, aynı şekilde bir çok oyun oynuyor.Medeniyet, insanlık tarihinin tüm kapsamını kapsarken, Eski Dünya, adından da anlaşılacağı gibi, erken Demir Çağı uygarlıklarının yükselmesinden Avrupa antik döneminin yüksekliğine kadar geçen dönemde Akdeniz bölgesini kabaca modelleyerek antik döneme tamamen odaklanmıştır. Ülke çapındaki teknolojik çağlarda ilerlemek yerine, Kültürü şehir başına bazda biriktiriyorsunuz, bu belirli kentsel merkezin ne kadar sosyal olarak geliştiğini modeller ve orada hangi karo iyileştirmeleri ve binalar üretebileceğiniz gibi şeyleri etkiler. Örneğin, gelişmiş bölgelerle dolu çok gelişmiş bir emperyal çekirdeğe sahip olabilirsiniz, ancak sınır bölgelerindeki yeni yerleşmiş veya fethedilmiş alanlar, çevreleyen kaynaklarından çok daha az yararlanabilir. Hala bir teknoloji ağacı var,

Şehirleri bulma şekliniz Civ’de olduğundan farklı. Bir yerleşimciye herhangi bir yerde bir pazar yeri ve bazı evleri yıkma emri veremezsiniz. Bunun yerine, haritanın etrafında herkesin erken yaşta rekabet edeceği sınırlı sayıda şehir sitesi var. Bunlardan herhangi biri çok uzun süre hak talebinde bulunmazsa, sonunda kırsal bölgeyi göndermek ve baskın yapmak için ordu üretmeye başlayacak barbarlar tarafından kolonileştirilecektir. Bu, 4X oyunlarının genellikle henüz tam olarak satılmadığım harika bir şehir konumu seçmede sunduğu bazı seçeneklerden kurtuluyor. Aynı zamanda şehirlerin her zaman kabaca aynı mesafede olacağı anlamına gelir, bu nedenle daha geniş ve daha geniş olanlarla rekabet eden yoğun, kümelenmiş imparatorluklarınız olmayacaktır.

Bir yerleşim bölgesinde ikamet edebilen jenerik barbarların yanı sıra, Eski Dünya’da Gotikler veya Keltler gibi tarihi kültürler üzerinde modellenen ve barbarlar ile tam gelişmiş imparatorluklar arasında bir tür nokta işlevi gören Kabileler de vardır. Diplomasi yapabilir, büyük grupların yönetici ailesiyle evlenebilir, haraç talep edebilir ve bölgeyi fethedebilirler. Onlar sadece 4X formülü için en sevdiğim yeni ek olabilir, ancak kendinden avlanan bir barbar fanboy olarak, onlar gibi oynayamayacağınız için biraz hayal kırıklığına uğradı.

Bu yapıdaki oynanabilir gruplar Asur, Babil, Kartaca, Mısır, Yunanistan, İran ve Roma’dır. Her biri tarihi veya yarı efsanevi bir kurucu tarafından yönetilir ve klasik Uygarlık tarzında kendi bonusları ve benzersiz birimleriyle birlikte gelir. Mısır, nehirler boyunca çiftçilik yapmakta harikadır ve mobil Işık Arabaları ve Kushite Süvarileri toplayabilir. Eşsiz Hastati ve Lejyonerler de dahil olmak üzere Roma birimleri, savaşta iki kat daha hızlı deneyim biriktirir. Her hizip, halihazırda kilidi açılmış farklı bir teknoloji paketi ile başlar. Yunanlılar doğal olarak Stonecutting ve Drama’da mükemmeldir. Babylonia, Retorik ve Yönetim’e başlıyor.

Bu liderler medeniyette olduğu gibi basitçe ölümsüz maskotlar değildir. Onlar, Crusader Kings’in diyet versiyonu gibi dünyada var olan ve onlarla etkileşime giren bireylerdir. Ülkenizin kaynak üretimini etkileyebilecek Cesaret ve Disiplin gibi özelliklere sahiptirler. Yaşlanabilir, hastalanabilir ve ölebilirler. Ayrıca, umarız, evlenirler ve gittikten sonra yerine geçecek mirasçılar üretirler. Sıklıkla, bir karakterin hayatı hakkında karar vermenizi gerektiren açılır pencereler alırsınız. Mısır koşumda, Kraliçe Hatshepsut, mahkemede herkesten hızla kıskançlık çeken bir evcil maymunu evlat edinerek çok fazla dikkat ettiğimi hissettiler. Bu etkileşimlerin ortaya çıkma şekli, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek içeren bir diyalog kutusundan daha fazlası değildir ve Crusader Kings II kadar interaktif değildir.

Savaş, 4X gazilere çok aşina olmalı, ancak yaralanan bir birimin Uygarlık’taki gibi savaş performansını etkilemediği görülüyor. Yine de orduları yaratma ve yerleştirme konusunda birkaç kırışıklık var. Birincisi, Eğitim yalnızca askeri birimler üretmek için harcanan kendi kaynağı iken, çoğu sivil birim Büyüme olarak adlandırılan ayrı bir değer kullanıyor. Bu, orduları yükseltme konusunda uzmanlaşmış, ancak işçi veya yerleşimci oluşturmada çok iyi olmayan şehirlere sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Her seferinde her seferinde sadece bir şey inşa edebilirsiniz, ancak bunun ne kadar sürdüğü, inşa ettiğiniz şeye bağlı olarak değişebilir.

Old World Tanıtım Videosu

Bir diğeri için, her ülkenin tur başına verebilecekleri sınırlı sayıda Emir vardır. Düşmanınızdan çok daha büyük bir orduya sahip olabilirsiniz, ancak daha fazla Emirleri varsa, ordunuzun yarısı boşta olduğu için size karşı savaşabilir ve manevra yapabilirler. Diğer kaynaklarda olduğu gibi daha fazla Sipariş almaya odaklanabilirsiniz ve bunu yaptığım kampanyalarda çok güçlü olduğu ortaya çıktı. Başlangıçta, bir tur sonunda kullanılmayan siparişler paraya çevrilir. Ancak daha sonra, örneğin, büyük ve koordineli bir saldırıya hazırlanmak için Emirleri birkaç turda bankalama yeteneğinin kilidini açabilirsiniz.

Din sistemi ile pek oynamadım, ancak bir kampanya sırasında benimseyebileceğiniz dört tarihsel inanç var: Zerdüştlük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve Maniheizm. Hepsi mekanik olarak aynıdır ve şehirlere Kültür büyümesine bir bonus sunarlar. Zamanla, Dualism ve Legalism gibi kendi yararları ile gelen felsefi ilkelerin kilidini de açabilirsiniz. Yine de bir devlet dinini benimsemek zorunda değilsiniz. Bazı yasalar çok katı bir dini hiyerarşi oluştururken, diğerleri daha çoğulcu bir toplumu desteklemektedir. Diğer 4X oyunlarının çoğu çok dar ve anakronistik bir din görüşü alma eğiliminde olduğundan, bu oyunun oynanış şeklini gerçekten çok seviyorum.

Farklı olan her şeye rağmen, Eski Dünya hala Eski Çağ’a odaklanmış ayrıntılı bir Medeniyet modunu oynamak gibi hissediyor. Bütün adalette, gelişimin çok erken bir aşamasındadır. Ancak birçok sistem az gelişmiş ve umduğum kadar etkili değil – özellikle de savaş ve karakterlerle etkileşim söz konusu olduğunda. Esas olarak, zaman içinde test edilen Civ reçetesine, büyük ölçüde yeniden düşünmek yerine, küçük baharat çizgileri eklemeye odaklanıyor gibi görünüyor ve bu nedenle, parçalarının toplamından garip bir şekilde daha az ortaya çıkıyor. Ama kesinlikle devam eden gelişimine göz kulak olacağım, çünkü bir gün öne çıkıp tür kardeşlerini fethetmek için kuma yarı gömülü yatan yeterince güzel fikirler var.

Bugün En Çok Okunanlar

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka da yer alıyor. Elon Musk milyarder olmadan önce Pansilvanya...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok diledikleri şeyleri açıkladı. Dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS’nin üyeleri son albümleri Map...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75'inin hayvanlardan geçtiği belirtildi.

Hindistan’da yaşlılar çöpçatanlık ajansında aşkı yeniden buldu ama bundan herkes memnun değil

Ajansa başvuran pek çok kişi yalnız yaşamaktansa, bir yol arkadaşıyla hayatı paylaşmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Hindistan pek çok yaşlı...

Benzer Haberler

Epic Games üç oyunu daha ücretsiz sunacak!

Epic Games üç oyunu ücretsiz şekilde 9 Temmuz’da oyuncuların karşısına çıkaracak. Önceki hafta ücretsiz verileceği açıklanan ancak bilinmeyen bir sebepten iptal edilen Conan...

Yeni nesil konsolların çıkışı ile birlikte 2K Games’in dışında diğer oyun firmaları, oyunlarının fiyatlarını artırmayı…

Yeni nesil konsolların çıkışı ile birlikte 2K Games'in dışında diğer oyun firmaları, oyunlarının fiyatlarını artırmayı düşünüyor. Neden olarak da; oyun geliştirme masraflarının...

World of Warcraft dünyasın sevilen isimlerinden Byron “Reckful” Bernstein, 31 yaşında hayatını…

World of Warcraft dünyasın sevilen isimlerinden Byron “Reckful” Bernstein, 31 yaşında hayatını kaybetti. İntihar olduğu konusunda söylentiler var.

Hue, bu hafta Epic Games Store’da hak iddia edebilir

Hue , gri bir dünyada geçen bir bulmaca platform oyunudur. Bu dünyaya renk getirmek oyuncuya kalmış ve bunu yapmak oyunun bulmacaları ile nasıl manevra...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya...