Salı, Aralık 1, 2020

Cloudflare, reCAPTCHA’yı kullanmama kararı aldı.

İçerik dağıtım ağı olan Cloudflare, uzunca bir süredir iş yaptığı Google ile bağlarını koparacak. Şirketin kurucu ortağı Matthew Prince tarafından yapılan açıklamalarda, artık Google’ın reCAPTCHA hizmetinin kullanılmayacağı onun yerine hCaptcha’ya geçiş yapacağını belirtti.

reCAPTCHA nedir ?

reCAPTCHA çoğu zaman karşımıza çıkan bir güvenlik hizmeti. Herhangi bir internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkması muhtemel onay ekranı ,siteye yapılan giriş denemesinin bir bot aracılığıyla mı yoksa gerçek bir kullanıcı tarafından mı gerçekleştirildiğinin tespitini sağlıyor. reCAPTCHA hizmeti ekranda bazı görseller karakterler sunuyor ve bu görsellerin doğru bir şekilde seçilmesini istiyor.


Cloudflare, Google reCAPTCHA hizmetinden neden vazgeçiyor ?

Matthew Prince, Google’ın artık bu hizmet için yıllık olarak milyonlarca dolar talep ettiğini ve Cloudflare’ın bu maliyeti karşılayabilmek için kullanıcılarına zam yapmak durumunda kalacağını, bu yüzden de Google hizmeti reCAPTCHA’dan vazgeçmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Prince, bundan sonra fotoğraflı kimlik doğrulama sistemi için yine ABD merkezli bir firma olan Intuition Machines‘i tercih edeceklerini belirtti. Yani Cloudflare üzerinden hizmet alan internet siteleri artık, Google’ın reCAPTCHA’sı yerine hCaptcha‘yı kullanacak. Google’ın hizmeti ile neredeyse aynı olan hCaptcha, internet sitelerinin güvenliğini sağlamaya devam ederken Cloudflare de bu maliyetten kurtulmuş olacak.

Cloudflare’ın hCaptcha’ya geçerek kurtulmuş olduğu ikinci bir sorun ise kimi zaman tartışmalara da neden olan Google’ın veri toplama politikası.Prince, hCaptcha’nın kullanıcılarla ilgili çok daha az veri topladığını, bu yüzden de kullanıcıları için endişelenmek zorunda kalmayacaklarını ifade ediyor. Matthew Prince, bu değişim işlemlerinin ne zaman tamamlanacağı ve tüketicilerin hCaptcha’yla ne zaman karşılaşacaklarına dairse bir açıklama yapmadı.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin