Cuma, Ekim 30, 2020

Çok ender bulunan “ejderha yavruları” artık Slovenya’da ziyaret edilebilecek

Slovenya’daki mağara-akvaryumunda koruma altında yaşayan üç “bebek ejderha”, 2016’da yumurtadan çıktıkları mağarada ilk kez ziyaretçilerin görüşüne çıktı.

Sadece 10 yılda bir yavrulayan ve yaklaşık 100 yıl hayatta kalabilen, sualtında yaşayan kör mağara semenderlerini günde sadece 30 ziyaretçinin görmesine izin verilecek.

Postojna mağara-akvaryumu yetkilileri yaptıkları açıklamada, “2016’dan bu yana gözümüz gibi baktığımız dünyanın en ünlü ‘ejderha bebeklerini’ takdim etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçilerin görüşüne çıkarılacak üç bebek ejderha, 2016’da yaklaşık 60 yumurta arasından çıkan 21 yavru arasında yer alıyordu.

Hayatta kalmalarını ve canlılar hakkında daha fazla bilgi elde edebilmek için şu ana kadar yetkililer, “bebek ejderhaları” gözden uzak tutmuştu.

En fazla 35 santimetre uzunluğa ulaşan, 4 küçük bacaklı kör hayvanlar efsanevi ejderhaların görünümünden hayli uzak.

Zaman zaman “insan balığı” olarak da adlandırılan ince omurgalı hayvanın burnunun her iki tarafında tüylü solungaçlar bulunuyor. Canlının vücudunun şeffaf pembe rengi iç organlarının tespit edilmesini kolaylaştırıyor.

Koruma altındaki yılan balığı benzeri tür yaklaşık on yıl boyunca besinsiz yaşayabiliyor.

Araştırmacılar, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’nın 50 kilometre güneybatısında bulunan mağaradaki canlıların milyonlarca yıldır orada yaşadığını söylüyor.

Bebek ejderhaların, ziyaretçiye açılması kararı koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 3 aydır kapalı bulunan mağara-akvaryumun yeniden açılmasının ardından geldi.

Canlıların yaşadığı doğal ortamın yaklaşık iki yüz milyon yıl boyunca değişmemesi nedeniyle semenderler ve yumurtaları en küçük bir ısı değişikliğine karşı dahi çok hassas.

Slovenya’nın ulusal kültüründe ejderha önemli bir yere sahip. Ülkede avronun para birimi olarak kabul edilmesinden önce paraların üzerinde bu canlıların resminin olduğu biliniyor. 

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin