Cumartesi, Eylül 19, 2020

Diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunuzu öğrenin

4 Ocak 1992 doğumlu bir kullanıcı, uygulama sayesinde Merkür’de 118,9 yaşında olduğunu öğrenebiliyor.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenler, sıcaklığın 471 dereceye ulaşabildiği Venüs’ten -201 dereceye düştüğü Neptün’e kadar çeşitleniyor.

Sıcaklıkların yanı sıra hareketlerinde ve dönüş sürelerinde de büyük farklılıklar bulunuyor. Bir Mars yılının neredeyse iki Dünya yılına denk gelmesi de bundan kaynaklanıyor.

ABD merkezli bilim ve sanat müzesi Exploratorium, gezegenlerdeki bu zaman farklılıklarını öğrenmeyi eğlenceli hale getirdi.

Müze tarafından geliştirilen online bir hesap makinesi, kullanıcıların Güneş Sistemi’ndeki diğer gezegenlerde kaç yaşında olduğunu gösteriyor.

Örneğin 4 Ocak 1992 doğumlu bir kullanıcı, hesap makinesine doğum tarihini girerek, Merkür’de 118,9 yaşında olduğunu ve bir sonraki doğum gününün 1 Eylül’e denk geldiğini görebiliyor.

Söz konusu kullanıcının Neptün’deki yaşı ise 0,17 olarak hesaplanıyor. Üstelik, bir sonraki doğum gününü kutlamak için 2040’a kadar beklemesi gerekiyor.

Exploratorium, gezegenlerin hareketlerini Dünya üzerinden şöyle açıklıyor:

Dünya sürekli hareket halinde. Bizi özellikle ilgilendiren iki hareketi var.

İlki bir topaç gibi kendi etrafında döndüğü hareket. İkincisinde ise Güneş’in etrafını turluyor.

Bilindiği üzere Dünya üzerinde bir gün, gezegenin kendi etrafındaki dönüş süresiyle, bir yıl ise yıldızı etrafındaki dönüşüyle belirleniyor.

Müzenin geliştirdiği hesaplayıcıya ulaşmak için buraya tıklayın.

Bugün En Çok Okunanlar

Beklenen Yabancı Diziler

Beklenen Yabancı Diziler Godfather üçlemesi, izleyicilerin bundan yıllar sonra bile yaltaklanacağına şüphe yok ki Amerikan sinemasının bir şaheseri. Sevgili bir oğul ve savaş kahramanından...

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix'in yayınlamış olduğu "Sosyal İkilem" adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor....

Netflix’in Ekim 2020 Takvimi

Netflix ekim ayı, orijinalleri ertesi hafta yayınlanmaya başlıyor. Adam Sandler'in yeni filmi Hubie Halloween 7 Ekim'de ve The Haunting of Bly Manor 9 Ekim'de vizyona giriyor.

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS'dir. SQL Server nedir ? Diğer...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin