Pazar, Temmuz 5, 2020

Domain Satın Almadan Önce Yapılması Gereken 9 İpucu

Domain adı almadan önce düzgün bir inceleme yaptığınıza emin olun. Ne de olsa web sitenizin ismi ziyaretçilerinizin göreceği ilk şey olacak. İşte aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı bilgiler:

  1. Araştırmanızı yapın. Niche’niz ve ortalama bi kullanıcının neler isteyebileceğini iyi biliyor olmalısınız. Popüler anahtar kelimeler ve arama terimlerine hakim olarak projenizi en iyi şekilde temsil edecek bir domain adı bulabilirsiniz.
  2. Akılda kalıcı ve hatırlaması kolay bir şey seçin. Absürt derecede uzun veya okuması zor bir isim seçmeyin. Akılda kalan ve kısa domain isimleri ziyaretçilerinizin sitenizi hatırlamasına kolaylık sağlayacaktır.
  3. Eğer mümkünse .com uzantısı seçin. Şu an için .com uzantısı güçlü bir pozisyonda ve en yaygın olarak kullanılan uzantıdır. Ayrıca çoğu kullanıcı kolaylıkla hatırlayabileceğinden bu ilk önceliğiniz olmalı.
  4. Marka veya patent ihlallerini kontrol edin. Yasal durumlara dikkat edin, örneğin popular ve köklü geçmişe sahip markalara benzer isimde domain satin almayın.
  5. Rakam ve tire işaretlerinden kaçının. Rakamlar ve tire işaretleriyle farklı alan adı çeşitleri oluşturabilesiniz de, bazı zamanlar yarardan fazla zarara sebep olabilirler. Örneğin insanlar rakam olan sıfırı (0) harf olan (o) ile veya rakam olan iki (2) ile yazı olan ikiyi karıştırabilirler. Bu sebeple rakam ve tirelerden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.
  6. Yakın alternatiflere gözatın. Eğer aklınızda zaten bir domain adı varsa, mümkün olan farklı çeşitlerini deneyerek bütün potansiyel trafiğin size ulaştığına emin olun. Buna iyi bir örnek size Amazon web sitesine yönlendiren amzon.com veya doğrudan Facebook’a yönlendiren fb.com olabilir.
  7. Sosyal media platformlarını araştırın. Domain adı hakkında kaba bir fikir sahibi olduktan sonra Twitter, YouTube, Instagram veya Facebook gibi popular sosyal media platformlarında araştırma yapın. Başlangıçta bu platformlarla işiniz olmayacak olsa bile, projenizin sayfasını ayırarak başka birinin sizden önce davranmasının önüne geçebilirsiniz.
  8. Geleceğe yönelik düşünün. Web siteleri ve domain adresleri uzun vadeli yatırımlardır. Bu sebeple ismi şekillendirmek en önemli noktalardan birisidir ve gelecek odaklı düşünmek bu noktada faydalıdır.
  9. Fikirlerinizi tartışın. Eğer web siteniz için doğru ismi seçmek hayatınızın en zor seçimiymiş gibi geliyorsa belki de biraz yardıma ihtiyacınız vardır. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza sunun. Kim bilir belki aradığınız altın tavsiye burada karşınıza çıkacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on çekirdekli işlemci daha hazırlıyor gibi görünüyor . Core i9-10850K etiketli bu yeni CPU, Geekbench...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını ortadan kaldırmışsa da, orijinal Yenilmezler'in tamamı hayatta kalmayı başarmıştı. Peki neden?

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı bir fotoğraf, Düz Dünyacıların tepkisini çekti. Her şey astronotun,...

Bilim insanları depremleri hisseden hayvanlarla erken uyarı sistemi kuruyor

Hayvanların hareket sensörleriyle sürekli izlenmesinin deprem tahminlerine katkıda bulunabileceğini düşünen araştırmacılar hayvan hareketlerini uzaydan takip etmeye hazırlanıyor. Bugün bile...

Benzer Haberler

Xiaomi den Uzaktan kumandalı UV dezenfeksiyon lambası

YSXDD001YS UV, dezenfekte etmek için ozon yayabilir, çevredeki hareketi tespit ederken kendini kapatabilir ve telefonla kontrol edebilir. YSXDD001YS...

Samsung, Apple Music uygulamasını TV’ye entegre etti

Dünya teknoloji devleri arasındaki iki büyük rakip, 2019'un ortasından bu yana TV alanında işbirliği yapıyor . Samsung akıllı televizyonlar Apple TV çevrimiçi film mağazasını ve Apple mobil cihazlarla ve...

Google, tüm reklamverenlerin kimliklerini ve ülkelerini doğrulamalarını isticek.

Program, Google tarafından 2018 seçim reklamları için Google tarafından uygulanan önceki bir doğrulama politikasının bir uzantısıdır. Bu, Google'ın platformlarındaki reklamverenlerin, şirketin ağından reklam...

En İyi 10 WordPress E-Ticaret Teması

En iyi WordPress e-ticaret teması seçimi zor olabilir. Adeta sayısız tema mevcuttur ve hepsi de işletmenize en iyi uyacak özellikler sunmaktadır. Bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını...

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı...