Salı, Ekim 27, 2020

Dünya’da Kara Delik Büyüklüğünde Manyetik Alanlar Yaratılabilir!

Yeni bir çalışma, bilim adamlarının Dünya’da kara deliklerde ve nötron yıldızlarında görülenlerin gücüne rakip olabilecek manyetik alanlar üretilebileceğini öne sürüyor. Osaka Üniversitesi mühendisi Masakatsu Murakami ve meslektaşları tarafından yazılan yeni bir araştırma makalesine göre, mikrotübüllerin lazerlerle patlatılmasıyla oluşturulacak bu tür güçlü manyetik alanlar, temel fizik, malzeme bilimi ve astronomi araştırmaları yürütmek için önemli bir gelişme olabilir. Makale 6 Ekim’de açık erişimli Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Dünyadaki, yapay olanlar dahil çoğu manyetik alan güçlü değildir. Hastanelerde kullanılan manyetik rezonans görüntüleme (MRI), tipik olarak yaklaşık 1 tesla veya 10.000 gaussluk alanlar üretir. (Karşılaştırma için, pusula iğnelerini kuzeye sallayan jeomanyetik alan 0,3 ila 0,5 gauss arasında kayıt yapar.) Bazı araştırma MRI makineleri 10,5 tesla veya 105,000 gauss kadar yüksek alanlar kullanır. 2018 de bir laboratuvar deneyi yaklaşık 1.200 tesla bir alan yaratmıştır.. Ancak hiç kimse bundan daha yükseğe çıkamamıştır.

kara delik- black hole

Bugün, yeni simülasyonlar bir megatesla alanı – yani 1 milyon tesla alanı – oluşturmanın mümkün olabileceğini gösteriyor. Murakami ve ekibi, sadece birkaç mikron çapındaki içi boş tüplere ultra yoğun lazer darbeleri çekmenin tüp duvarındaki elektronlara enerji verebileceğini ve bazılarının tüpün merkezindeki oyuk boşluğa sıçramasına neden olabileceğini bulmak için bilgisayar simülasyonları ve modelleme kullandı. Bu aşırı sıcak elektronların etkileşimleri ve tüp patlarken oluşan vakum, elektrik akımının akışına yol açar. Elektrik yüklerinin akışı, manyetik alan yaratan bir şeydir. Araştırmacılar, bu durumda, akım akışının önceden var olan bir manyetik alanı onlarca kat büyütebileceğini buldu.

Megatesla manyetik alanı uzun sürmez, yaklaşık 10 nanosaniye sonra kaybolur. Ancak bu, göz açıp kapayıncaya kadar çok daha kısa sürede var olan parçacıklar ve koşullarla sıklıkla çalışan modern fizik deneyleri için oldukça uzun bir zamandır.

Bilgisayar Simülasyonları Kullanıldı

Murakami ve ekibi, bu ultra güçlü manyetik alanların modern teknoloji için erişilebilir olduğunu doğrulamak için süper bilgisayar simülasyonları kullandı. Gerçek dünyada bu manyetik alanları yaratmanın, 0.1 ila 1 kilojoule arasında bir darbe enerjisine ve 10 ila 100 petawatt toplam güce sahip bir lazer sistemi gerektireceğini hesapladılar. (Bir petawatt, bir milyon milyar watt’tır.) Science Magazine’in 2018’de bildirdiğine göre, on petawatt lazerler, Avrupa Aşırı Işık Altyapısının bir parçası olarak halihazırda kullanılıyor ve Çinli bilim adamları, Station of Extreme Light adlı 100 petawatt lazer inşa etmeyi planlıyorlar. .

Ultra güçlü manyetik alanlar, karanlık madde arayışı da dahil olmak üzere temel fizikte birçok uygulamaya sahiptir. Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre süper güçlü mıknatıslar, plazmayı nükleer füzyon reaktörlerinin içindeki daha küçük bir alana hapsederek gelecekte uygulanabilir füzyon enerjisinin yolunu açabilir.

Bugün En Çok Okunanlar

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

Az Bilinen Fakat İhtiyaca Göre Çok Kullanışlı Python Veri Yapıları

Python programlama dili, kullanım kolaylığı açısından kuşkusuz son zamanların en çok kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Farklı alanlarla ilgili çeşitli sorunlar için...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin