Pazar, Kasım 29, 2020

Dünyayı değiştiren 10 teknoloji

Teknoloji o zamandan bu yana 25 yılda çok değişti. Eğlence ve birbirimizle daha bağlı tutan hayatlarımızı iyileştirmeye devam ettiği söylenebilir. Ayrıca tam tersini de tartışabilirsiniz, ancak her iki durumda da, hayatımızı ve dünyayı sonsuza dek değiştiren birkaç araç ve teknoloji var. İşte son çeyrek yüzyıldan 25 etkileyici gelişme.

Apple iPhone

İlk akıllı telefon olmasa da, Apple 2007’de iPhone’un piyasaya sürülmesiyle topu gerçekten yuvarladı. Sosyal medya, mesajlaşma ve mobil internet, bilgisayardan kurtarılmasaydı neredeyse güçlü ya da evrensel olmazdı. iPhone ve onun düzinelerce rakibi için optimize edilmiştir.

Güçlü özelliklerle donatılmış ve binlerce uygulamayı çalıştırabilen, daha önce gördüğümüzden daha fazla işlevselliği tek bir cihaza sıkıştırdılar. Mobil devrim aynı zamanda bas-çek kameraların, gösterge paneli GPS ünitelerinin, video kameraların, PDA’ların ve MP3 çalarların ölümünü de getirdi. Şimdi akıllı telefonları alışveriş yapmak, bir el feneri olarak ve hatta bazen insanları aramak için kullanıyoruz.

İPhone’un piyasaya sürülmesinden 13 yıl sonra, dünyanın dört bir yanındaki 3,5 milyardan fazla insan bir akıllı telefon kullanıyor, Dünya nüfusunun neredeyse yarısı. Hatta bu makaleyi okumak için bir tane kullanıyor olabilirsiniz.

Kablosuz internet

Bugün kullandığımız akıllı telefon ve internet, Wi-Fi gibi kablosuz iletişim teknolojileri olmadan mümkün olmazdı. 1995 yılında evde internette “sörf yapmak” istiyorsanız, bir uzatma kablosu gibi kendinizi bir ağ kablosuna bağlamanız gerekiyordu. 1997’de Wi-Fi icat edildi ve tüketici kullanımı için serbest bırakıldı. Dizüstü bilgisayarımız için bir yönlendirici ve bir dongle ile ağ kablosunun fişini çekebilir ve evi veya ofisi dolaşıp çevrimiçi kalabiliriz.

Yıllar geçtikçe, Wi-Fi’ler giderek daha hızlı hale geldi ve bilgisayarlara, mobil cihazlara ve hatta arabalara girdi. Wi-Fi, kişisel ve profesyonel yaşamlarımız için o kadar önemlidir ki, sahip olunmayan bir evde veya halka açık bir yerde olmak neredeyse duyulmamıştır.

Ses Asistanları

Birçok tüketici için akıllı evin kalbi Amazon’un Alexa, Google Asistanı ve Apple’ın Siri’si gibi bir ses asistanıdır . Evinizdeki cihazları kontrol etmenin bir ön koşulu olmasının yanı sıra, bağlı hoparlörleri size hava durumunu söyleyecek, size haberleri okuyacak ve binlerce diğer “beceri” arasından çeşitli akış hizmetlerinden müzik çalacaktır.

2019’da dünya çapında 3.25 milyardan fazla sesli yardımcı cihaz kullanıldı ve bu sayının 2023 yılına kadar iki kattan 8 milyardan fazla olması bekleniyor. Ancak, cihazlar aslında internete bağlı mikrofonlar olduğu için bir gizlilik baş ağrısı da sunuyorlar. konuşmalarınızı Amazon, Google veya Apple’daki sunuculara iletin.

Bluetooth

Vazgeçilmez olduğu kanıtlanmış bir başka kablosuz iletişim teknolojisi, cihazları kısa mesafelerde bağlayan bir radyo bağlantısı olan Bluetooth’tur. 1999 yılında tüketicilere tanıtılan Bluetooth, bir cep telefonunu ahizesiz kulaklıklı mikrofon setine bağlamak için üretildi, böylece araç kullanmak gibi diğer kullanımlar için de görüşmelerinizi sürdürmenize olanak tanır.

Bluetooth, o zamandan beri kulakiçi kulaklıklar, kulaklıklar, taşınabilir kablosuz hoparlörler ve işitme cihazları gibi telefonları, PC’leri, stereo alıcıları ve hatta otomobilleri ses kaynaklarına bağlamak için genişletildi. Fitness takipçileri, verileri cep telefonlarına aktarmak için Bluetooth kullanır ve bilgisayarlar klavyelere ve farelere kablosuz olarak bağlanabilir.

2012 ve 2018 arasında, dünyada Bluetooth özellikli cihazların sayısı neredeyse 10 milyara ulaştı. Günümüzde Bluetooth, akıllı evlerde, kapı kilitlerinin açılması ve dahili hoparlörlerle ampullere ses aktarılması gibi kullanımlar için kullanılıyor.

VPN

Esasen internette veri aktarımı için şifrelenmiş bir tünel olan sanal özel ağın hem işletmeler hem de bireyler için çok değerli olduğu kanıtlanmıştır. 1996 yılında geliştirilen teknoloji, başlangıçta neredeyse sadece işletmeler tarafından kullanıldı, böylece uzak çalışanları şirketin intranetine güvenli bir şekilde erişebildi.

VPN kullanımı o zamandan beri popülerlik kazanmıştır, 2018’de yaklaşık bir çeyrek internet kullanıcısı VPN kullanmaktadır. Bugün, VPN’lerin diğer popüler kullanımları arasında çevrimiçi etkinliği gizlemek, ücretsiz internet olmayan ülkelerde internet sansürünü atlamak ve akış hizmetleri.

Yapay Zeka

Yapay zeka – makinelerde insan zekasını simüle eden – eskiden bilim kurgu ile sınırlıydı. Ancak son yıllarda, gerçek dünyaya bölünmüş ve zamanımızın en önemli teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Yapay zeka, yüz tanıma işleminin ardındaki beyinlerin yanı sıra , ulaşım, perakende satış ve sağlık hizmetlerindeki kritik sorunları çözmeye yardımcı oluyor ( örneğin, insan gözü tarafından kaçırılan meme kanserini tespit etmek ). İnternette, konuşma tanımadan spam filtrelemeye kadar her şey için kullanılır. Warner Bros., AI’yı potansiyel filmlerini analiz etmek ve hangilerinin geliştirileceğini seçmek için bile kullanmayı planlıyor .

Ancak aynı zamanda, distopik bir geleceğin, dronlar, füze savunma sistemleri ve nöbetçi robotlar da dahil olmak üzere otonom silahların yaratılmasıyla yaklaştığı korkusu da var . Endüstri liderleri, insanları, söylemedikleri ya da yapmadığı şeyleri söyleyen ya da yapan şeyler yapan video sahtekarlıkları olan, deepfakes gibi araçlardan gelebilecek olası zararı önlemek için teknolojinin düzenlenmesini istedi.

Drone

Dronlar son yıllarda gerçekten havalandı. Bir hobi aracı olarak başlayan şey, insansız uçakların film dizileri çekmesi, ulaşılması zor yerlere paketler sunması, şantiyelerde araştırma yapması ve çiftlikleri korumak için ekinlere böcek ilacı püskürtmesiyle endüstrileri dönüştürdü.

Dronlar artık gürültülü quadcopterlerden faydalı yük taşıyan mini uçaklara kadar uzanıyor . ABD-Meksika sınırında, Gümrük ve Sınır Koruması , kumdaki ayak izlerini algılayacak kadar güçlü radarla donatılmış, dokuz mil kadar uçabilen 16 milyon dolarlık askeri tarzda Predator uçağı kullanıyor.

Çok uzak olmayan bir gelecekte, dronların kişisel hava taksileri olarak hareket etmeleri ve ilaç dağıtımı, arama ve kurtarmaya yardımcı olma ve yangınlarla mücadele gibi hayat kurtarıcı görevleri yerine getirmeleri bekleniyor.

Sosyal Ağlar

Çevrimiçi dünya yirmi yıl önce çok farklı bir yerdi. Belirli bir yaştaki sosyal ağlar, 2002’de başlatılan ve insanların çevrimiçi bir profil doldurmasına ve gerçek hayatta tanıdıkları insanlarla bağlantı kurmasına izin veren Friendster’ı hatırlayabilir . Ancak iki yıl sonra, Mark Zuckerberg Facebook adlı üniversite öğrencileri için bir sosyal ağ sitesi başlattığında her şeyi değiştirdi . 2006 yılında halka açıldı ve Friendster ve MySpace’i hızla geride bıraktı.

Bugün Facebook insanların bağlantı kurmasına ve bağlantıda kalmasına yardımcı oluyor, ancak asıl işi reklamcılık. Geçen yıl 32 milyar dolarlık reklam geliri getirdi. Ayrıca, diğer etkinliklerin yanı sıra insanların sohbet etmesine, fotoğraf paylaşmasına ve iş bulmasına yardımcı olan diğer sosyal ağların yolunu açmaya yardımcı oldu. Şu anda 2,37 milyar kullanıcısı var – dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri.

Uygulamalar

Mobil uygulamalar, haber ve akış hizmetlerinden mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarına kadar medya tüketme ve iletişim kurma şeklimizi değiştirdi. Ayrıca günlük hayatlarımızı yaşama şeklimizi değiştirdiler, talep üzerine sürmek, kısa ve uzun süreli kiralamalar bulmamıza ve sayısız faydadan birkaçını belirtmek için kapımıza yiyecek getirmemize yardımcı oldular.

Apple App Store’da yaklaşık 50 milyar dolar gelir sağlayan 2 milyondan fazla uygulama var.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin