Perşembe, Aralık 3, 2020

Elektrikli araçları kendi başına bulabilen ve şarj eden robotlar geliyor

Fiyatın yanı sıra, elektrikli araçların popülaritesini engelleyen faktörlerden biri de şarj oluyor. Elektrikli araçların mevcut fosil yakıt araçları olarak yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için, benzin istasyonları ile en az aynı sayıda şarj istasyonuna sahip olmalıyız. Böyle büyük bir altyapı oluşturmak elbette son derece maliyetli ve zaman alıcıdır. Bu, acil durumlarda pilin tamamen şarj edilmesinin zamanından bahsetmemek de elektrikli araç endüstrisinin karşılaştığı büyük bir sorundur.

Bu zor durumla karşı karşıya kaldığında, Almanya’daki en büyük otomobil şirketi Volkswagen gerçekten kullanışlı bir çözüm geliştirdi. Elektrikli otomobiller için otomatik olarak pilleri bulabilecek ve şarj edebilecekleri mobil robotlar geliştirin. Bu robot aracın kendisi ile iletişim kurabilecek, şarj soketinin kapağını açabilecek ve herhangi bir insan etkileşimi olmadan araç aküsünü tamamen şarj edebilecek. Serbestçe hareket edebilen ve engelleri kolayca önleyebilen kamera, lazer tarayıcı ve ultrasonik sensör gibi donanımlara sahip.

Bu robot, yaklaşık 25 kilowatt’lık bir enerji depolama ünitesi taşıyan akıllı bir mobil şarj istasyonu olarak düşünülebilir. Şarj edilmesi gereken aracın konumuna gidebilir, işini yapabilir, ardından bir mobil uygulama veya araç iletişimi yoluyla önceki konuma dönebilir.

Bu akıllı şarj robotu fikri ile Volkswagen Grubu Geliştirme Müdürü Bay Möller, şarj istasyonlarının kurulumunun olmadığı alanlarda elektrikli araç şarj etme ihtiyacının çözülmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Volkswagen’in robotu, bu tür bir araç gelecekte popüler hale geldiğinde yüz binlerce ve milyonlarca elektrikli otomobili idare etme yeteneği ile ilgili elektrik ihtiyacını kısmen çözmeye yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin