Pazartesi, Ekim 19, 2020

Elon Musk, Jeff Bezos’u tiye aldı: “Taklitçi”

Amazon’un CEO’su Bezos, sürücüsüz araç şirketi Zoox’u satın aldı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Cuma Twitter’da yaptığı paylaşımla Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ile dalga geçti. Musk’ın Bezos’u tiye alan paylaşımının nedeni Financial Times’ın önceki gün Seattle merkezli teknoloji devinin sürücüsüz araç şirketi Zoox’u 1,2 milyar dolara satın aldığını aktarmasıydı. 

Tesla uzun süredir sürücüsüz araç piyasasını domine ediyor. Dolayısıyla bu hamlenin piyasada rekabetin artmasına neden olacağı belirtildi.

Business Insider’ın haberine göre Mayıs’ta Amazon’un paket teslimat sürecinin tamamlanmasına yardımcı olması için Zoox’la ilgileniyordu.

Zoox’un araçları, Tesla’nın aksine doğrudan müşterilere gitmek üzere tasarlanıyor. 

Musk, 2019’da 2020’nin ortalarında şirketinin sürücüsüz otomobillerinin insan etkileşimi olmadan tamamen faaliyete geçeceğini ve sürücü koltuğunda oturanların sürüş sırasında yola bakmak zorunda kalmayacağını söylemişti. 

Öte yandan Zoox kurucu ortajı ve baş teknoloji sorumlusu Jesse Levinson, bunun gerçekleşme şansının olmadığını belirtmişti. 

Levinson, “İnsanların ürettiği, bilinen teknolojiler göz önünde bulundurulduğunda bunu yapacak yeterli sensöre ya da bilgisayara sahip değiller” ifadelerini kullanmıştı. Bunlar “harika araçlar” diye ekleyen Levinson, Tesla’nın otopilot sisteminin en iyisi olduğunu dile getirmişti. 

Tesla’nın otomatik pilot özelliği, “tam otomatik sürüş” seçeneklerinde dahi, henüz tamamen insan etkileşimini dışarıda bırakabilmiş değil. 

Zoox’un değeri kısa süre önce 3,2 milyar dolardı. Tıpkı diğer otomatik araç şirketleri gibi Zoox da Kovid-19 salgının ekonomik etkilerinden darbe almış ve Nisan’da 120 çalışanını işten çıkarmıştı. 

Son dönemde ekonomik sıkıntılar yaşayan şirketin Amazon ile yaptığı anlaşma sayesinde ayakta kalabileceği ifade edildi. 

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch YouTube Müzik uygulamasını piyasaya sürdü

Hem iPhone hem de Apple Watch'a sahip ender YouTube Müzik abonelerinden biriyseniz, Google Play Müzik'i bu ayın sonlarında kapattığında soğukta kalmayacaksınız . Bugün itibariyle şirketin Apple Watch için bir YouTube...

Twitch Studio sohbet katmanı ve geri sayım zamanlayıcı araçları ekledi

İnsanların konsol oyunlarını yayınlaması da daha kolay olacak. Twitch, canlı yayın yazılımını daha fazla özellik ile güncelledi ve bu...

Apple iPhone 12 mini 729 dolara tanıttı

iPhone 12'nin tüm özelliklerine sahiptir. Apple, 2020'de en son iPhone'unun daha uygun fiyatlı sürümünü iki farklı boyutta sunacak. İPhone 12'yi detaylandırdıktan...

İşte Xbox Serisi S ve X lansman oyunlarının tam listesi

Yeni oyunlardan ve yeni nesil konsollar için optimize edilmiş eski oyunlardan oluştu. Xbox Series S ve Series X konsolları, binlerce eski...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin