Cuma, Ekim 23, 2020

Elon Musk’ın annesi, çocukluğunu anlattı: “Afrika çöllerinde kayıp şehir aradık”

“Bunu hayal edebiliyor musunuz? Demek istediğim, bu çılgınlık. Ama maceraperestlerdi ve çölü geçerdik”

Elon Musk, Silikon Vadisi’nin başına buyruk liderlerinden biri. Ve görünüşe göre girişimcinin gözüpekliği ailesinden geliyor.

Musk’ın 72 yaşındaki annesi Maye Musk, “Ben çocukken ailem çok maceraperestti” dedi.

CNBC’ye konuşan anne Musk, Güney Afrika’da büyüğünü ve bu sırada “babası Joshua Norman Haldeman’ın, Kalahari Çölü’nün Kayıp Şehri’ni aradığını” söyledi.

Musk’ın açıklamalarına göre Haldeman, tüm aileyi, neredeyse on yıl boyunca her Temmuz’da kayıp şehri aramak için gezilere çıkardı.

Kalahari Çölü’ndeki Kayıp Şehir efsanesi 19. yüzyılın sonlarında başlamıştı. Kanadalı maceracı Guillermo Farini çölde bir süre gezdikten sonra seyahatleri hakkında bir kitap yazmıştı. Farini bu kitapta, Kalahari çölünde bir kayıp şehir bulunduğunu söylüyordu.

Görünüşe göre Musk’ın babası da bu efsaneye derinden bağlıydı. 5 çocuklu aile, her yıl yanlarına bir miktar su ve yiyecek alıp, bir harita ve pusulayla birlikte yola çıkıyordu.

“Üç haftada çölü geçerdik” diyen Musk, babasının izcileri tembihlediğini ve bu süre içinde dönmezlerse kendilerini aramaya çıkmalarını söylediğini aktardı.

Bunu hayal edebiliyor musunuz? Demek istediğim, bu çılgınlık. Ama maceraperestlerdi ve bu çölü geçerdik.

Musk’ın aktardığına göre aile, gündüzleri seyahat ediyor, geceleri yerde uyku tulumlarında uyuyor ve birçok farklı kabileyle karşılaşıyordu.

Bunlar ilk bakışta epey tehlikeli görünebilir. Ancak bağımsız bir çocukluğun önemini vurguluyor:

Biz çok bağımsızdık ve bize maceracı olmamız ve her türlü yeni şeyi denememiz öğretildi. Babam hep şöyle derdi: ‘Tehlikeli ama dikkatli yaşa’.

Başarılı çocuklar yetiştirmedeki bir numaralı ipucum onlara bağımsızlık vermek. Bırakın kendi yollarını çizsinler.

Bugün En Çok Okunanlar

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

Google Arama, Alışveriş ve Eğitim için yeni Google Lens özelliklerini duyurdu

Google Lens ile, kameranızı kullanarak gördüklerinizi arayabilirsiniz ve Google Lens artık bitkileri, hayvanları, önemli noktaları ve daha fazlasını belirlemenize yardımcı olmak için,...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin