Salı, Ekim 27, 2020

Erkek kelebekler rakiplerini alt etmek için dişilere “bekaret kemeri” takıyor

“Sphragis” diye adlandırılan bu yapılar, tüm kelebeklerin sadece yüzde 1’inde bulunuyor

Üreme hayvanlar alemindeki itici bir güç. Bu nedenle canlılar, genlerinin aktarılmasını sağlamak için çeşitli stratejiler geliştiriyor.

Yeni bir araştırmaya göre bazı erkek kelebekler, çok ilginç bir yöntem kullanıyor ve çiftleştikleri dişilere bir “bekaret kemeri” takıyor. Bu kelebekler, dişilerin diğer talipleriyle çiftleşmesini engellemek için onların cinsel organlarını mumsu bir tıkaçla mühürlüyor.

Öte yandan dişiler de mühürlenmesi daha zor olan, büyük ve karmaşık cinsel organlar geliştirerek bununla savaşabiliyor. Buna karşılık cinsiyetler arası savaş şiddetleniyor ve erkekler, kanat benzeri çıkıntılar, kaygan pullar ve sivri kancalar gibi daha gelişkin tıkaçlar geliştiriyor.

Ancak Science Daily’nin aktardığına göre “sphragis” diye de bilinen bu yapılar, tüm kelebeklerin sadece yüzde 1’inde bulunuyor.

Florida Doğa Tarihi Müzesi’nin Kawahara Laboratuvarı’nda araştırmacı Ana Paula dos Santos de Carvalho, kelebek türlerindeki çeşitliliğin bu cinsel çekişmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırdı.

Söz konusu özelliğin evrim sürecini izleyen Carvalho, yaklaşık 300 türden oluşan Acraeini kabilesinde yeni türlerin ortaya çıkma oranını analiz etti. Ancak analiz sonucunda “bekaret kemeri” uygulayan ve uygulamayan soyların aynı hızda geliştiği keşfedildi.

Bulguların, kelebeklerdeki çeşitliliğinin habitat gibi diğer faktörlerden etkilendiğine işaret ettiği bildirildi. Carvalho, “Mühürler ve daha hızlı geliştiği düşünülen türler arasında bir ilişki görmeyi bekliyordum. Ancak çalışmam, ilişki olmadığını gösterdi” diye konuştu.

Başka araştırmalar cinsel çatışma ve çeşitlilik arasında bağlantı olduğunu öne sürmüştü, bu yüzden sonuçlar benim için sürpriz oldu.

Bugün En Çok Okunanlar

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

Ford kendi kendine araba hizmetine güç sağlamak için Escape SUV kullanacak

Şirket, otomobilin ticari bir hizmet başlatmak için ihtiyaç duyduğu tüm teknolojilere sahip olduğunu söylüyor. Ford, en son otonom test...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin