Cuma, Ekim 23, 2020

Facebook: Aşı Karşıtı Reklamları Yasaklayacağını Açıkladı

Facebook yaptığı açıklamada, insanları aşı olmaya karşı caydıran reklamları yasaklayan yeni bir küresel politika başlattığını söyledi. Şirketin daha önce, küresel sağlık kuruluşları tarafından kamuya açıklanmış olan aşı sahtekarlıklarına karşı bir politikası vardı.

Facebook halk sağlığına “zarar vermeyi” önleyen yeni bir politikayı gerekçe göstererek, insanları aşı olmaktan caydıran reklamları engelleyecek. Şirket, aşı aldatmacalarını veya aşılarla ilgili yanlış bilgileri teşvik eden reklamları yasaklayacak. Ayrıca, kullanıcıların anasayfalarına grip aşısı hakkında eğitim materyalleri koyacak.

Facebook Salı günkü bir blog yazısında. “Halk sağlığı yetkilileri, çoğu insanın her yıl grip aşısı olmasını tavsiye ediyor. Bu yıl, eş zamanlı olarak grip ve Covid-19 riskini en aza indirmenin özellikle önemli olduğunu düşünüyorlar ”dedi. Ayrıca şirketin Sağlık Müdürü Kang-Xing Jin ve Ürün Yönetimi Direktörü Rob Leathern blog gönderisinde, “Şimdi, bir reklam birisinin aşı yaptırmasını açıkça engelliyorsa, bunu engelleyeceğiz. Bununla birlikte, aşıları etkisiz veya güvensiz olarak göstermek de dahil olmak üzere açıkça caydıran reklamlar yasaklanacaktır.” dedi.

covid-19-

Bu Şirketin İlk Reklam Yasağı Değil.

Yeni yasak, şirketin sosyal ağlarını sorunlu içeriklerden kurtarmak için duyurduğu bir dizi politika değişikliği sırasında geldi. Bunlar, bu haftanın başlarında duyurulan Holokost inkarcılığına yönelik bir yasağı, geçen hafta bazı komplo teorilerini destekleyen sayfalara ve gruplara yönelik bir yasağı, 3 Kasım ABD seçimlerinden sonra siyasi reklamların geçici olarak yasaklanmasını ve geçen ay amaçlayan tüm reklamların yasaklanmasını içeriyor. Bu adımlar, ABD seçimlerinin sonuçlarını etkilemek ve kullanıcılara yanlış sağlık tavsiyeleri vermeye odaklanan sosyal ağdaki grupların yayılmasını durdurmaya yönelik kararlar olarak görülüyor.

Bir sözcü CNBC’ye göre, “Mevzuat veya hükümet politikalarını savunan veya reddeden bir reklam, bir aşıyı açıkça caydırırsa, reddedilecektir” diye yazdı. “Bu, aşıların işe yaramaz, etkisiz, güvensiz veya sağlıksız olarak tasvir edilmesini, aşıların yaratıldığı hastalıkları zararsız olarak veya aşılardaki bileşenleri zararlı veya ölümcül olarak tanımlamayı içerir.”

Blog gönderisinde ayrıca platformun, insanları grip aşısı ve aşının nasıl elde edildiği hakkında genel bilgilerle yönlendirmeyi planladıklarını da açıkladı. Ayrıca Facebook, Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF ile “aşılama oranlarını artırmak için halk sağlığı kampanyaları üzerinde” çalıştığını söyledi.

Bugün En Çok Okunanlar

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor

İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin