Perşembe, Aralık 3, 2020

Facebook, Avustralya medyasıyla gelir paylaşımı çağrısını reddetti

Pazartesi günü Facebook, Avustralya hükümetinden ve haber şirketlerinden reklam gelirlerini medyayla paylaştığı çağrılarını reddetti ve haber içeriğini platformundan kesmeyi tercih etti.

ABD’li teknoloji devi, Avustralya’nın rekabet gözlemcisine yapılan bir sunumda haberin, ortalama bir kullanıcının haber akışındaki içeriğin “çok küçük bir kısmını” temsil ettiğini söyledi .

Yerel haber şirketlerini boykot etmek için ince örtülü bir tehditle, “Avustralya’da Facebook’ta haber içeriği yoksa, Facebook’un topluluk ölçümleri ve Avustralya’daki gelirleri üzerinde önemli olmayacağından eminiz.” Dedi.

“Haber yayıncılarının sosyal değeri ve yararı göz önüne alındığında, haber yayıncılarının içeriğinin platformumuzda mevcut olmasını sağlamaya devam etmeyi kesinlikle tercih ederiz.” Dedi.

Tüm dünyada yakından izlenmekte olan Avustralya, Facebook ve Google’ı hizmetlerinde yer alan haberlerden kazandıkları reklam gelirlerini paylaşmaya zorlama planlarını açıklayacak.

Girişim, Avustralya’nın en büyük iki medya şirketi olan Rupert Murdoch’un News Corp ve Nine Entertainment tarafından büyük bir itici güç oldu.

Dünya genelinde haber endüstrisini sarsan krizin, medya şirketlerini haber içeriğine yönelik reklamlar için adil bir şekilde telafi etmeden, çevrimiçi reklam gelirlerinin büyük çoğunluğunu yakalayan Google, Facebook ve diğer büyük teknoloji şirketlerinden kaynaklandığını iddia ediyorlar.

Gazetelerin reklam dolar kaybı, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik gerilemenin arttığı bir süreç olan sektör genelinde kesintileri ve iflasları zorladı.

170’ten fazla haber odası son yıllarda kesinti veya yayın durdurdu.

Davranış kodu

Avustralya’nın rekabet düzenleyicisi ACCC, Google ve Facebook’un birlikte ülkedeki reklamlardan yılda 6 milyar Aus (4 milyar ABD Doları) kazandığını tahmin ediyor.

Önde gelen haber yayıncıları iki şirketin her yıl bu paranın en az yüzde 10’unu yerel haber kuruluşlarına ödemesini talep etti.

Geçen ay Google, haber bağlantılı reklamcılıktan yılda 10 milyon AUS kazandığını söyleyerek talebi zaten reddetti.

Google ve Facebook, Avustralya haber şirketlerine web sitelerine trafik yönlendirerek yüzlerce milyon dolarlık bir değer sağladıklarını ve reklamlardan para kazanabilecekleri veya ödeme yapan abonelere dönüşebileceklerini iddia ediyorlar.

Facebook’un Avustralya ve Yeni için kamu politikası direktörü Mia Garlick, “Sadece büyük olanlar değil, her büyüklükteki haber kuruluşunun bağlantı yayınlamasına, markalarının bilinirliğini artırmasına ve web sitelerine para kazanılabilir trafik çekmesine izin veriyoruz” dedi. Zelanda.

Facebook ve Google, hibe programları ve sınırlı sayıda içerik satın alma yoluyla medya şirketlerine milyonlarca dolar sağladıklarını söylüyor .

Her iki şirket de şikayetlere aracılık etmek, platformlarında haberleri sıralamak ve dağıtmak konusunda daha fazla şeffaflık sağlamak ve içerikleriyle kullanıcı etkileşimleri hakkında veri paylaşmak için Avustralya’da işbirliğine dayalı bir “davranış kuralları” na katılmak istediklerini söylüyor.

Ancak Facebook Pazartesi günü, iki özel şirketin Avustralya medyasının karşılaştığı zorlukları çözmesini beklemenin “sağlıklı olmadığı” konusunda ısrar etti.

ACCC önderliğindeki müzakereler için reddedilen sınırlar kötü. Bekçi köpeği, hükümetin hızlı bir şekilde uygulama sözü verdiği nihai kodu hazırlamak için Temmuz ayının sonuna kadar geldi.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin