Cumartesi, Ekim 31, 2020

Facebook, Instagram ve Messenger’da uygulamalar arası mesajlaşma

Mark Zuckerberg, 2019’un başlarında Facebook’un anlık mesajlaşma uygulamalarını birleştirme ve platformlar arası işlevselliği etkinleştirme planını hazırladığında dünyayı şaşırttı . Bu, birisinin mesajlaşması ve araması gereken uygulama hakkında endişelenmeden arkadaşlarıyla ve ailesiyle iletişim halinde kalmasını mümkün kılar. WhatsApp kullanıcıları, diğer platformlarda hesaplara ihtiyaç duymadan Instagram kullanıcıları ve Facebook Messenger kullanıcıları ile konuşurlardı. O sırada Facebook, bu çapraz platform işlevselliğine güç verecek temel sohbet motorunun uçtan uca şifreleme sunacağını da doğruladı. Şu anda olduğu gibi, WhatsApp, Facebook’un sahip olduğu uçtan-uca şifreli tek sohbet uygulaması olmaya devam ediyor.

Salı günü Facebook, Facebook Messenger ve Instagram kullanıcılarının birbirleriyle konuşmasına izin vererek üç sohbet uygulamasını birleştirme yolunda ilk adımı duyurdu. Normal anlık mesajlar, çağrılar ve hatta Birlikte İzle partileri olsun, Messenger ve Instagram diğer platformu destekleyecektir.

Ancak bunların hepsi iyi haberler değil. WhatsApp entegrasyonunun ne zaman geleceğini söylemek mümkün değil. Ve Messenger-Instagram sohbeti, resmi duyuruda belirtilmeyen birkaç ülke ile sınırlıdır. Dahası, Facebook, en üstten gelen Android için net bir tercih olmasına rağmen , özellik için iPhone desteğinin göstergesi olan görüntüleri kullanıyor.

Messenger ve Instagram’ın ABD ve diğer pazarlarda platformlar arası desteği ne zaman alacakları görülmeye devam ederken, Facebook, uygulamalara gelen bazı yeni özellikleri ortaya çıkardı. Messenger uygulaması, sohbet özellikleri söz konusu olduğunda ikisinden kolayca daha zengin ve Facebook, “Messenger’ın en iyisi” nin yakında Instagram’da kullanıma sunulacağını söylüyor. İşte Facebook bununla ne anlama geliyor:

 • Uygulamalar Arasında İletişim Kurun: Mesaj göndermek ve video görüşmelerine katılmak için iki uygulamayı kullanarak Instagram ve Messenger üzerinden arkadaşlarınız ve ailenizle sorunsuz bir şekilde bağlantı kurun.
 • Birlikte İzle: Bir video görüşmesi sırasında arkadaşlarınız ve ailenizle Facebook İzle, IGTV, Makaralar (çok yakında!), TV şovları, filmler ve daha pek çok şeyde video izlemenin keyfini çıkarın.
 • Kaybolma Modu: Görülen mesajların görüldükten sonra veya sohbeti kapattığınızda kaybolacağı bir mod seçin.
 • Selfie Etiketleri: Sohbette kullanmak için selfie’nizle bir dizi bumerang çıkartması oluşturun.
 • Sohbet Renkleri: Sohbetlerinizi eğlenceli renk geçişleriyle kişiselleştirin.
 • Özel Emoji Tepkiler: Arkadaşlarınızdan gelen mesajlara hızlı bir şekilde tepki vermek için en sevdiğiniz emojilerin bir kısayolunu oluşturun.
 • Yönlendirme: Harika içerikleri beş adede kadar arkadaşınız veya grupla kolayca paylaşın.
 • Yanıtlar: Sohbetinizdeki belirli bir mesajı doğrudan yanıtlayın ve konuşmanın akışını sürdürün.
 • Animasyonlu Mesaj Efektleri: Animasyonlu gönderme efektleriyle mesajınıza görsel bir hava katın.
 • Mesaj Kontrolleri: Kimlerin size doğrudan mesaj gönderebileceğine ve kimin size hiç mesaj gönderemeyeceğine karar verin.
 • Gelişmiş Raporlama ve Engelleme Güncellemeleri: Artık Instagram’daki tek mesajlara ek olarak tüm sohbetleri rapor edebilir ve yeni Hesap Merkezine hesaplarınızı eklediğinizde Instagram ve Messenger’da proaktif engelleme önerileri alabilirsiniz.

Görünüşe göre, işlevselliği etkinleştiren güncelleme Instagram’da isteğe bağlı olacak, ancak muhtemelen daha sonraki yeni varsayılan haline gelecektir.

Facebook ayrıca kullanıcıların gizlilik ve güvenliklerinin kontrolünde olacağını söylüyor. “Mesaj isteklerinin Sohbetler listenize mi, Mesaj İstekleri klasörünüze mi gitmesi, yoksa hepsini alıp almamanız da dahil olmak üzere” gizliliklerini yönetebilecekler. Facebook ayrıca Instagram kullanıcılarına şüpheli etkinlikleri engellemek ve istenmeyen mesajları engellemek için bir yol sunacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin