Salı, Eylül 22, 2020

Facebook, sahte hesapların seçimler üzerindeki etkisini görmezden geldi

Rapor, sosyal medya platformunun eşgüdümlü yanlış bilgilendirme kampanyalarına karşı yavaş hareket ettiğini söylüyor.

Sızan bir nota göre, Facebook’un sosyal medya platformunda yayınlanan yanlış bilgiler yoluyla seçimleri baltalamak için kullanılan sahte hesapları görmezden geldiği bildirildi. Eski bir Facebook veri bilimcisi tarafından yazılan ve BuzzFeed News tarafından görülen 6.000 kelimelik not, sitenin küresel olarak siyasi sonuçları etkilemek için koordineli kampanyaların kanıtlarına yavaş tepki verdiğini söyledi.

Bildiride, “Facebook’ta geçirdiğim üç yıl içinde, yabancı ulusal hükümetlerin kendi vatandaşlarını yanıltmak için platformumuzu geniş ölçekte kötüye kullanmaları için çok sayıda açık girişimde bulundum” diyor. “Gözetimsiz ulusal başkanları etkileyen kararları kişisel olarak aldım.

Not, BuzzFeed News’in yakın zamanda kovulduğunu söylediği Sophie Zhang tarafından yazılmıştır. Zhang, yayınla konuşmadı.

Bildirilen notta ABD, Honduras, Azerbaycan, Brezilya, Ukrayna, İspanya, Hindistan, Bolivya ve Ekvador’daki insanları yanıltmak için kullanılan koordineli kampanya örneklerine işaret etti. Rapora göre Facebook, Azerbaycan olayını Zhang’in bildirmesinden bir yıl sonra araştırmaya başladı ve Facebook yönetiminin Honduras’ta bir yanlış bilgilendirme kampanyası yürütmesi dokuz ay sürdü.

Rapora göre, 2018 seçimleri sırasında Facebook, ABD ve Brezilya’daki politikacılardan 10 milyondan fazla sahte tepkiyi ve takipçiyi kaldırmak zorunda kaldı. Ve bildirilen nota göre Facebook, koordineli saldırıların toplumsal etkisinden çok spam kaldırmaya odaklandı.

Zhang, “Genel olarak, kuruluşumun ve Facebook’un çoğunun odak noktası, bizi spam konusunda sabitleyen bir yaklaşım olan büyük ölçekli problemlerdi” diye yazdı. “Yurttaşlık yönü, küçük hacmi nedeniyle dikkate alınmadı, orantısız etkisi göz ardı edildi.”

Facebook, yorum talebine hemen yanıt vermedi. CNET, Zhang’a hemen ulaşamadı.

Bugün En Çok Okunanlar

En iyi 9 Apple Watch uygulaması

En iyi 9 Apple Watch uygulaması Saatin kan oksijen seviyesi izleme de dahil olmak üzere yeni özellikleri, orijinal olarak bileğiniz için bir iPhone olması amaçlanan , üçüncü taraf uygulamalarla dolu  cihazın bir...

Apple’ın yeni iPad Air parmak izi sensörü iPhone 12 için ideal olacak

iPad Air parmak izi sensörü Apple'ın geçen hafta yaptığı sürpriz donanım duyurularından biri, iPad Air'in parmak izi sensörünün ekranın üst kısmındaki küçük bir...

14 Ekim için OnePlus 8T lansman etkinliği

'Bir dizi yeni ve geliştirilmiş teknoloji' vaat ediyor. OnePlus 8T lansman etkinliği, bir sonraki amiral gemisi telefonu OnePlus 8T'yi...

Google Chrome Her Zamankinden Daha Güvenli Hale Geliyor

Chrome, şirketlere gönderilen kötü amaçlı yazılım ve diğer tehditleri içerebilecek riskli dosyaları taramak için Gelişmiş Koruma Programı'nın özelliklerini genişleteceğini duyurdu. Bu duyuruyla...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin