Cuma, Eylül 18, 2020

Filtre nedir? Fotoğrafta Filtre Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafta Filtre, düşük ışıklı doğal koşulların fotoğraflarını çekmek veya renkleri geliştirmek gibi birçok farklı durumda kullanılan cam filtreler anlamına gelir.

Fotoğrafçıysanız, Filtre terimini duymak garip olmayabilir. Filtre kamera cam filtresi olarak da bilinir. Filtre ile fotoğraf sürecine hizmet etmek için birçok farklı amaç için kullanabiliriz.

1. Fotoğrafta Filtre Kullanımı:

Fotoğraf çekerken kameranız gözünüz gibidir. Çok parlak olduğunda, gözlerinizi korumak için bir çift güneş gözlüğü gerekir. Benzer şekilde, fotoğraf çekerken, gözlerinizi korumak için bir destek filtresine de ihtiyacınız vardır. Gün boyunca manzara çekerken, sınırlı dinamik aralık nedeniyle, makinenin iki bölge ve gökyüzünün çok büyük ışık farklarıyla bilgilerini alması zor olacaktır. Filtre kolayca fotoğraf çekmeniz için harika bir araçtır.

Ancak, filtreler doğru kullanılmadıklarında görüntülere zarar verebilir. Örneğin, karanlık bir odada güneş gözlüğü takıyorsunuz. Bu nedenle, her bir filtre türünün etkisini bilmeniz ve her durumda bir seçim yapmanız gerekir. Ucuz UV filtrelerden birkaç yüz dolara mal olan filtrelere kadar farklı filtre türleri vardır.

2. Ne tür filtreler vardır ve nasıl kullanılır?

Orada 9 filtrelerin tipleri efektleri oluşturmak için filtrelerin Yakın yukarı UV, Polarize, ND, GND, Ters Mezun, Renk ve türleri:. Her filtre tipinin farklı bir spesifik kullanımı ve doğru kullanımı vardır. Yüksek kaliteli cam, polikarbonat veya polyesterden yapılmış çeşitler vardır.

UV veya Pus Filtresi, ön merceğinizi kir, çizik veya nemden korumak için kullanılır. Hepsi şeffaf camdan yapılmıştır, birçok fotoğrafçı her zaman lensleri için kullanır.

Polarize filtreler, ışık yansımasını önlemeye yardımcı olurken kontrast veya rengi artırmak için çalışır. Polarize filtreleri kullanırken, efekt oluşturmak için filtreyi döndürdüğünüz seviyeye bağlı olarak gökyüzü daha yeşil olacaktır. Normalde polarize filtreler ışığı 2 adım azaltır.

ND filtresi, normalden daha uzun pozlama için sensöre giren ışık miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, şelaleleri düzeltmek, deniz yüzeylerini yumuşatmak veya gökyüzünde hareketli bulutları yakalamak istediğinizde son derece yararlıdır.

ND Filtreye benzer şekilde, GND filtresi 2 parçaya ayrılır, daha karanlık bir parça ve daha parlak bir parça, gökyüzü ve yer gibi parlaklıktaki büyük farkları olan sahneleri yakalamak için ayrılır, ancak yine de sadece bir resim ile tüm ayrıntıları elde edersiniz.

Sırada Reveser GND filtresi var. Bu, GND ile aynı tipte bir filtredir, ancak alt kenarda neredeyse şeffaf camın bir parçasıdır, orta kısım biraz daha karanlıktır ve üst kısım tamamen karanlıktır. Bu tür filtre genellikle gökyüzünü yüksek ışık yoğunluğunda çektiğinizde kullanılır. Alacakaranlıkta veya çok iyi kullanılan güneş doğarken denizde yakalayabilirsiniz.

Yakın çekim filtresi, makro lenslerin ioong’larına daha yakın odaklanmanızı sağlamak için çalışır. Ancak, kalite kesinlikle eşit olmayacaktır.

Filtreler, fotoğrafı daha ilginç hale getirmek için kullanılabilecek yıldız şekilli bokeh, kalpler ve ışık izleri gibi efektler oluşturur.

3. Filtre nasıl kullanılır?

Bağımsız filtreler kullanabilirsiniz, ancak aynı anda birden fazla filtreyi de birleştirebilirsiniz. Filtreleri bir araya getirmenize yardımcı olan bir aksesuar var. Gerektiğinde, gerekirse 3 ND, GND ve diğer filtreleri eşleştirebilirsiniz.

İlk defa bir filtre aldığınızda, muhtemelen deneme amaçlı uygun fiyatlı bir filtre satın almak istersiniz. Uygun ama kaliteli olmasına özen gösterin, düşük kaliteli filtreler görüntü kalitenizi önemli ölçüde düşürür. Bu yüzden makul bir yatırım yapın.

Kullandığınız filtreler, kaç parlak adımı azaltmanız gerektiğine veya hangi alanları aydınlatacağınıza veya hangi alanları aydınlatacağınıza bağlı olacaktır. Emin olmak için RAW biçiminde fotoğraf çekmeye geçmeli ve filtre olmadığında birkaç çekim yapmayı denemeli ve buna göre seçim yapmak için histogram grafiğine bakmalısınız. Birçok kişi her zaman filtrelerini kullanır, bu da yanlış değildir, ancak bu size çok daha fazla zaman kazandırır.

Bir şelale alırken, daima GND filtreyi taşıyın, çünkü sadece 1 saniyeden daha uzun süre maruz bıraktığınızda, görüntünün tamamen farklı olduğunu görebilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix'in yayınlamış olduğu "Sosyal İkilem" adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor....

Netflix’in Ekim 2020 Takvimi

Netflix ekim ayı, orijinalleri ertesi hafta yayınlanmaya başlıyor. Adam Sandler'in yeni filmi Hubie Halloween 7 Ekim'de ve The Haunting of Bly Manor 9 Ekim'de vizyona giriyor.

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS'dir. SQL Server nedir ? Diğer...

Facebook sağlık grupları önermeyi bırakacak

Ayrıca daha fazla uygulamalı denetim gerektiriyor. Facebook, Gruplar özelliğine yanlış bilgilerin ve diğer zararlı içeriğin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan yeni kurallar ekliyor. Şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin