Çarşamba, Ekim 21, 2020

Firefox 78 – Birkaç macOS Sürümüne Desteği: Bilmeniz Gerekenler

Firefox 77 artık tüm desteklenen platformlarda indirilebilir, ancak Mozilla’nın tarayıcı için zaten benimsediği daha hızlı sürüm kalanı göz önüne alındığında, ayın sonunda yeni bir sürüm burada bulunmalıdır.

Bu var Firefox 78, Windows, Linux üzerinde hangi kullanıcıların beta aşamasında ve zaten bulunan güncelleme ve MacOS zaten önceden deneyebilirsiniz.

Beta sürümlerinin test amaçlı kullanılması gerekiyorken, desteklenen platformlar için nelerin değiştiğine de erken bir bakış sağlıyoruz ve şeylerin görünüşüne göre, Firefox 78 Windows, Linux, ve macOS.

Burada bu makaledeki tüm Firefox 78 beta sürüm notlarını tartışmış olsak da , diseksiyona değer macOS cihazlarıyla ilgili bir değişiklik.

Bu yeni sürümden başlayarak, normal Firefox kanalı artık macOS’un eski sürümlerinde güncelleme almayacaktı. Başka bir deyişle, hala aşağıda listelenen macOS sürümlerinden birini çalıştırıyorsanız, Firefox 78 alacağınız son büyük güncelleme olacaktır, bu nedenle Firefox 79 artık işletim sisteminizi desteklemeyecektir.

Mozilla, macOS’un üç eski sürümünün fişini çektiğini söylüyor:  

  • macOS sürüm 10.9 (Mavericks)
  • macOS sürüm 10.10 (Yosemite)
  • macOS sürüm 10.11 (El Capitan)

Birçoğu için bu mutlaka iyi bir haber olmasa da, işletim sisteminin en son sürümlerine odaklanan Mozilla tam anlamıyla mantıklı bir şey. Örneğin macOS 10.9, Ekim 2013’te piyasaya sürüldü, bu yüzden neredeyse yedi yaşında.

Elbette, bunların eski işletim sistemi sürümleri olduğu düşünüldüğünde, yalnızca bir grup kullanıcı hala onları çalıştırıyor olabilir, bu nedenle Mozilla’nın kararı sadece sınırlı sayıda cihazı etkileyebilir.

Peki bu kullanıcıların Firefox 78 lansmanından sonra ne yapması gerekiyor? Söylemeye gerek yok, bazıları zaten eski işletim sistemi sürümleri için destek alan farklı bir tarayıcıya geçmeyi düşünüyor, ancak Firefox’tan vazgeçmek tek yol değil.

Mozilla, Firefox ESR’nin bir parçası olarak macOS 10.9, 10.10 ve 10.11’i desteklemeye devam edecek, bu nedenle bu sürüme geçmek, tarayıcıyı ilerletmeye devam etmenizi sağlar. Elbette, Firefox ESR’nin herhangi bir yeni özellik almaması, yalnızca güvenlik düzeltmeleri ve iyileştirmeleri alması göz önüne alındığında, mutlaka en uygun anahtar değildir, ancak cihazınız eski bir işletim sistemi çalıştırdığından, işi yapmanıza yardımcı olacak bir çözümdür bilgisayarı yükseltene kadar.

“Firefox Genişletilmiş Destek Sürümü (ESR), Firefox’u büyük ölçekte kurması ve sürdürmesi gereken üniversiteler ve işletmeler gibi büyük kuruluşlar için geliştirilen Firefox’un resmi bir sürümüdür. Firefox ESR en yeni özelliklerle birlikte gelmiyor, ancak en son güvenlik ve kararlılık düzeltmelerine sahip ”diyor Mozilla.

NetMarketShare tarafından sağlanan üçüncü taraf verilerine göre, buradaki tüm Apple bilgisayarlardan sadece% 0,73’ü hala macOS 10.9 kullanıyor. MacOS 10.10 ile ilgili olarak, hala kullanılmakta olan Mac’lerin toplam% 2,43’ü şu anda bu sürüm tarafından desteklenirken, macOS 10.11, cihazların% 4.60’ını canlı tutan işletim sistemidir.

Tabii ki, en yeni işletim sistemi sürümüne yükseltmek, gitmek için en iyi yoldur, tabii ki kullandığınız cihaz bu en son sürümleri destekliyorsa, yalnızca Firefox ve diğerleri de dahil olmak üzere tam uygulama güncellemelerini almakla kalmaz, aynı zamanda ayrıca güvenlik yamaları ve Apple’ın yeni özellikleri. Bu, aslında diğer tüm platformlarda geçerlidir, çünkü cihazı güncel tutmak ilerlemenin en iyi yoludur.

Bugün En Çok Okunanlar

OnePlus 8T 39 dakikada tamamen şarj edilebilir

OnePlus'ın uzun süredir tanınan 8T'si geldi. Spesifikasyonlar söz konusu olduğunda, tahmin edilebileceği gibi, 8 ile 8 Pro arasında bir yere iniyor, ancak bazı ilginç yeni...

Spotify iOS 14 Widget Desteği ile Güncellendi

Spotify, tüm platformlardaki en popüler müzik akışı hizmetlerinden biridir ve şirket, mevcut olduğu cihazlara eklenen en son özelliklerle her zaman güncel kalması...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin