Salı, Ekim 20, 2020

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan cep telefonları ve fotoğraf makineleri oldukça yüksek boyutlu ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilmektedir. Ancak kullanıcılar internet ortamına fotoğraf yüklemek istediklerinde daha düşük boyutlarda fotoğraflar elde etmek isteyebilirler. Çok yüksek boyutlara ulaşabilen fotoğraf boyutlarına karşı bazı yöntemler vardır. Kısa sürebilen ve hemen herkesin kolaylıkla yapabileceği işlemlerden biri olan fotoğraf boyutu küçültme işlemi ile ilgili yöntemlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf boyutu küçültme, ücretli veya ücretsiz bir çok farklı program kullanılarak yapılabilir. İsterseniz bilgisayarınızda bulunan paint programı yardımı ile herhangi başka bir program kullanmadan yapabilirsiniz. İsterseniz çevrimiçi bazı siteler kullanarak fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bu yazımızda fotoğraf boyutu küçültme işlemini hem her bilgisayarda bulunan paint programını kullanarak göstereceğiz. Buna ek olarak çevrimiçi bazı fotoğraf düzenleme sitelerini kullanarak pratik bir şekilde nasıl fotoğraf küçültebileceğinizi göstereceğiz.

Paint İle Fotoğraf Boyutu Küçültme

Fotoğraf boyut küçültme işleminde kullanacağımız Paint programını hemen hemen herkes bilir. Kullanımı oldukça kolay olan Paint programı Windows’un bütün sürümlerinde bulunur. Şimdi bu işlemi sırasıyla nasıl yapacağımızı anlatacağız.

İlk olarak Windows arama bölümüne “Paint” yazıp programı bulalım ve programa girelim.

Program açıldığı zaman, boyutunu yeniden düzenleyeceğimiz fotoğraf dosyasını görseldeki gibi programa sürükleyelim. Sizin için yaptığımız denemede 3840 x 2160 çözünürlükte ve 2,43 MB boyutunda bir duvar kağıdı düzenledik.

yeniden boyutlandırma

Dosyamızı Paint e sürükleyip bıraktıktan sonra, yukarıda bulunan sekmelerden “Giriş” e basalım. Buradan şekilde görüldüğü üzere “Yeniden Boyutlandır” ı tıklayalım. Yeni bir pencere açılacaktır.

fotoğraf boyutu küçültme

Bu pencereden “Piksel” seçeneğine tıklayalım. Şekildeki gibi bize Yatay ve Dikey oranları soran bir kısım gelecektir. Aynı zamanda burada bulunan değerler fotoğrafın orijinal değerleridir. Bu değerleri düşürerek fotoğraf küçültme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.

yeniden boyutlandır

“En boy oranını koru” seçeneği etkin olacak şekilde piksel değerlerini istediğimiz kadar düşürelim. Bu şekilde fotoğrafımızın orijinal görüntüsü bozulmayacak fakat boyutu düşecektir.

piksel

Değişiklileri gerçekleştirdikten sonra “Tamam” tuşuna basalım. En sonunda kaydetmek için “Dosya > Farklı Kaydet > JPEG Resmi” sırasını rakip ederek fotoğrafımızın son halini kaydediyoruz. Böylece Paint üzerinden fotoğraf boyutu küçültme işlemini gerçekleştirmiş olacağız.

fotoğraf boyutu küçültme
dosya boyutu

Tüm bu işlemlerin sonucunda 2,43 MB olan dosya boyutu 200 KB kadar düştü. Tabi bu durumda görselin kalitesi de doğru orantılı olarak aşağıya indi. Ne kadar boyutta ve kalitede olacağını seçmek tamamen sizin elinizde!

iLoveIMG

Fotoğraf küçültme denildiğinde akla gelen en güzel web sitelerinden birisi iLoveIMG’dır. Alexa sıralama dünya 2.000’in altında, Japonya’da ise 712. sırada olan bu site oldukça popüler. Bu sitede yalnızca fotoğraf küçültme işlemi de yapılmıyor. Fotoğraflarınızı sıkıştırabilir, kırpabilir, JPG formatına dönüştürebilir, döndürebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu çevrimiçi fotoğraf düzenleyicinin en güzel özelliği ise tamamen ücretsiz olması. Şimdi, kolay bir şekilde fotoğraf boyutu küçültme, yani yeniden boyutlandırma işleminin nasıl yapıldığını görelim.

Öncelikle ilgili linke tıklayarak siteye gidelim.

Bizi böyle bir ekran karşılamakta. Daha sonra yapacağımız işlem, “Resize IMAGE” pop-up’ına tıklamak olacaktır.

“Select images” diyerek boyutunu küçültmek istediğimiz fotoğrafı bilgisayarımızdan yüklüyoruz. Fotoğrafı yüklediğimizde ise bizi şöyle bir ekran karşılıyor.

Ekranın sağ tarafında varsayılan olarak yazılan piksel değerleri (Width ve Height) fotoğrafın orjinal boyutlarıdır. İsterseniz piksel olarak isterseniz de yüzdelik olarak fotoğrafı dilediğiniz gibi küçültebilirsiniz. Burdaki önemli noktalardan biri, “Maintain aspect ratio” kutucuğudur. Bildiğimiz gibi her fotoğrafta bir en boy oranı vardır. Bir fotoğrafı küçültmek istediğimizde en boy oranını korumak istersek, width ya da height piksellerinden birini değiştirdiğimizde aradaki oranı korumak istediğinden diğerini de kendisi otomatik olarak değiştirecektir. Bu oranı korumak istemiyorsanız, kutucuktaki tike basarak kaldırabilirsiniz.

Gerekli küçültmeleri ayarladıktan sonra aşağıdaki mavi kutucuğa basarak fotoğrafınızın boyutunu küçültmüş oluyorsunuz. Bundan sonra tek bir işlem kaldı, o da küçültülen fotoğrafı indirmek.

Basit bir şekilde “Download resized IMAGES” butonuna basarak fotoğrafı indirebilirsiniz. Bunun dışında fotoğrafı Google Drive ve Dropbox hesabınıza kaydedebilir, indirme linkini veya QR kodunu istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, bu yazımızda fotoğraf küçültme işleminin nasıl yapıldığını öğrendik.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple iPhone 12 mini 729 dolara tanıttı

iPhone 12'nin tüm özelliklerine sahiptir. Apple, 2020'de en son iPhone'unun daha uygun fiyatlı sürümünü iki farklı boyutta sunacak. İPhone 12'yi detaylandırdıktan...

Doğal Dil İşleme Alanında Uzmanlaşmak İçin İzlemeniz Gereken Yol!

Günümüzde yapay zekanın popülerliği arttıkça bu alandaki uygulamaların da popülerliği artmaya devam ediyor. Bu alanlardan en popülerlerden birisi ise şüphesiz doğal dil...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

iOS 14.2 Beta 3 Tüm Kullanıcılar İçin İndir!

Apple, iOS 14, Apple Watch Series 6 ve yeni iPhone 12'yi çoktan piyasaya sürdü, böylece şirket artık dikkatini deneyimi daha da iyileştirmeye...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin