Cumartesi, Ekim 31, 2020

Fotoğrafçılıkta kullanılan 4 çeşit profesyonel filtre

DSLR fotoğraf makinelerine sahip tutkulu bir fotoğrafçı olarak bazı ek filtrelere (Filtre) sahip olmak çok önemlidir. Filtrelerin basit kullanımı, lensinizi dış etkilere ve kire karşı korumaktır. Ancak daha da önemlisi, fotoğrafların kalitesini artırmaya yardımcı olur. Ve her filtre türünün kendine özgü etkileri ve özellikleri vardır.

1. UV filtresi:

Nerede olursanız olun lensinizin ön tarafında bulunan varsayılan filtre gibi UV filtrelerini düşünün. Başlangıçta, UV filtre camı, havadaki tozu yansıtan ultraviyole ışığın neden olduğu yarı saydam tabakaları çıkarmak için tasarlanmıştır. Modern dijital kameralar ultraviyole ışınlarını kendileri kaldırabilir, bu nedenle UV filtresi çalışmaz. UV gözlüklerin misyonu, lensinizi darbelere ve çizilmelere karşı korumaktır. Bir UV camını değiştirmek, lensi değiştirmekten çok daha ucuzdur.

2. Dairesel polarize filtre (Dairesel Polarize Filtre):

Dairesel polarize filtre, gökyüzünü mavi ve koyu renkleri daha derin yapar. Özellikle güneşli günlerde açık hava fotoğrafçılığı için gereklidir. Polarize camlar ayrıca su ve cam yüzeylerdeki yansımayı azaltır ve genellikle parlamayı azaltır. Dairesel polarize filtrelerin en büyük avantajı, lensinizin ön tarafında dönerek efekti ayarlayabilmenizdir. Bu, efektlerle yaratıcı olabileceğiniz ve her resim için hangi efektlerin en iyi olduğuna karar verebileceğiniz anlamına gelir.

Polarize filtre, güneşe doğru açıda kullanıldığında en iyi sonucu verir. Çok ışığa duyarlıdır, bu nedenle bu filtreyle manzara çekiyorsanız bir tripod kullanmanız gerekebilir. Neyse manzara yakalamak için bir tripod kullanmak her zaman iyi bir fikirdir! Polarize filtrelerin renk derinliği efektini görüntü işleme aracında (dijital karanlık oda) oluşturmak zordur.

3. ND (Nötr Yoğunluk filtresi) filtresi:

Bir dizi ND filtresi, ışık yüzdesini azaltarak fotoğrafınızı netleştirmeye yardımcı olur. Fotoğrafçıların zamanlarının çoğunu ışık peşinde geçirmeleri deli gibi gözüküyor. Ancak, ND filtreleri hem manzara hem de seyahat fotoğrafçıları için son derece yararlıdır. Gün boyunca bulanıklaştırma efekti oluşturmak için ışık miktarını azaltmanıza olanak tanıyan bir ND filtresi kullanın.

Bu, yolcular trenden inerken bulanıklık efektli hareketli fotoğraflar veya bir festivalde kalabalık görüntüsünü çekebileceğiniz anlamına gelir. Manzara ile, bulanıklık efektleriyle dalgaları ve hareket akışını yakalamak için ND gözlüklerini kullanın. ND filtreleri ayrıca fotoğraf alanının derinliğini azaltmanıza ve ışık efektleriyle güzel bokeh efektleri yakalamanıza olanak tanır.

4. GND Filtresi (Dereceli Nötr Yoğunluk):

GND filtre, zorlu aydınlatma koşullarına sahip manzaraların yakalanmasında çok önemli olan geniş bir kare filtre setidir. GND filtrenin üst yarısı kahverengidir ve ışığın bir kısmını tıkayan normal bir ND filtresi gibi davranır. Alt yarısı UV camına benzer ve ışık azaltımı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. İki bölüm yavaş yavaş değişti.

GND filtresi, çok fazla pozlama tekniği ve fotoğraf düzenleme yazılımı kullanmak zorunda kalmadan ışığı dengelemenize ve ön planı geliştirmenize olanak tanır. GND filtresini kullanmak için geçiş alanını ufka uyacak şekilde ayarlamanız ve çekim yapmanız yeterlidir. Filtreyi lensin ön tarafında kendiniz tutabilir veya özel bir filtre seti tutan bir araç satın alabilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin