Salı, Ekim 20, 2020

Gizli deneyler için doğumda birbirlerinden ayrılan ikiz ve üçüzler yıllar sonra nasıl buluştuklarını anlattı

Denekler kendilerine yapılanları “Nazi yöntemlerine” benzetirken, Holokost’tan kurtulmuş bir psikiyatrist olan Peter Neubauer ise başını çektiği çalışmayla “doğru olanı” yaptıklarını savunuyordu.

ABD’de “bilimsel araştırma” adına doğum sırasında birbirlerinden ayrılan ikizler ve üçüzler, diğer kardeşlerinin varlıklarından haberdar olmadan yıllarını geçirdi.

Daily Mail’in haberine göre dünyanın en zalim ve gizli deneyleri arasında sayılan çalışmalar için kardeşlerinden koparılan ikizler ve üçüzler yıllar sonra diğer yarılarıyla karşılaştıklarında büyük şaşkınlık yaşadı.

Yıllarca bir ikizi olduğunu bilmeden yaşayan Melanie Mertzel, 23 yaşındayken kendisine tıpatıp benzeyen, aynı gözlere, aynı sese ve gülüşe sahip Ellen Carbone’la karşılaştığında şok geçirdi.

Tuhaf karşılaşma, New York şehrinde başka aileler tarafından büyütülen iki kadını bir araya getirdi.

Başından geçenleri 60 Minutes Australia programında anlatan Melanie, ailesinin işlettiği restorana gelen bir kadının “kendisini neden tanımadığına anlam veremez” bir tavır takındığını söyledi. Aynı kadın bir hafta sonraysa elinde Ellen’in fotoğrafıyla çıkageldi.

Fotoğrafa bakan Melanie’nin erkek arkadaşı “Bu sensin” dese de “Hayır ben değilim” yanıtını aldı.

Merakı artan Melanie, kendisini bulan kişiden aldığı telefon numarasıyla Ellen’i aradı ve telefona cevap veren kişinin sesinin kendi sesine benzerliği karşısında şaşkına döndü.

Sohbetleri sırasında tek yumurta ikizi olduklarını anlayan kadınlar kısa süre sonra buluştu.

Her zaman bir ikizinin olmasını istediğini söyleyen Ellen, “Çok utangaç bir çocuktum, anneme yapışık yaşardım. Nereye gitsem bacağına sarılırdım. Sanırım bunu kayıp yarımdan dolayı yapıyormuşum” dedi.

İki kadın sohbet ederken tanımadıkları insanların kendilerinin üzerinde araştırmalar ve testler yaptığını, sorular sorduğunu da birbirlerine anlattı.

Onlar bilmese de iki kadın, 1960’larda “insan hayatını mizacın mı yoksa yetiştirilmenin mi şekillendirdiğini” öğrenme amacıyla gerçekleştirilen ve bir evlatlık ajansı tarafından birbirinden ayrılmış ikizlerin kullanıldığı gizli çalışmalarda kobay yapılmıştı.

Bu gerçeğin ortaya çıkmasının ardından hem kendileri hem de aileleri yaşananlara ve kandırılmış olmalarına öfkelendi.

Ellen, “Bize insan değil hayvan muamelesi yapmışlar” dedi.

New York’ta bulunan Louise Wise Hizmetleri adlı evlatlık ajansı, iki kadının ikiz olduğunu doğrulasa da onlar hakkında toplanan kayıtları ve bilgileri teslim etmedi.

Sosyo-ekonomik ortamın etkisini ölçmüşler

Bu tür çalışmalarda kullanılan kardeşler Melanie ve Ellen’le sınırlı değildi.

Tek yumurta üçüzleri Robert Shafran, Eddy Galland ve David Kellman da birbirlerini yıllar sonra buldu.

Robert, New York’ta nakledildiği okulda Eddy’yle şans eseri karşılaştı.

Yeni okulundaki ilk günleri “Erkekler sırtıma vuruyor, kızlar da sarılıp öpüyordu” sözleriyle anlatan Robert, arkadaşları kendisine Eddy diye sesleninceye kadar bunu sıcak bir karşılama sanmıştı.

İki kardeşin bir araya geldiği kare yerel bir gazetede çıkınca üçüncü kardeşleri David’in de onlara katılması zor olmadı.

New York’ta doğan üçüzler, sosyo-ekonomik ortamın çocukların gelişiminde ne gibi etkileri olduğunu öğrenmeye dayalı bir deney için farklı ailelere verilmişti. Ailelerden biri zengin, diğeri orta sınıf mensubu, bir başkası da işçi sınıfındandı.

1960’lara ait bu çalışmanın arkasında da aynı evlatlık ajansının olduğu ortaya çıktı.

Daily Mail’e göre ABD Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsü’nün fonlarıyla birçok araştırmacının dahil olduğu çalışma yaklaşık 15 yıl sürdü.

1960’lar boyunca en az 8 ikiz ve bir üçüz birbirlerinden ayrılmış, kardeşler farklı ailelere verilmişti.

Amerikan Yahudi Kongresi ve Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik’in (NAACP) kurucularından haham Stephen Wise’ın eşi Louise Waterman Wise’ın 1916’da kurduğu ajansın başkanlığını da New York şehrinin ilk kadın yargıcı olan Justine Wise Polier yapıyordu.

Travmatik izler bıraktı, intihar edenler oldu

Yaşananları değerlendiren ikiz uzmanı Profesör Nancy Segal, ikizleri ve üçüzleri doğum sonrası ayırmanın bu çocuklar üzerinde büyük hasara yol açtığını söyledi.

Segal, “İnsanoğlun kurduğu en yakın sosyal ilişkilerden mahrum bırakıldılar. Bu korkunç” dedi.

Söz konusu deneylerle ilgili yapılan “The Twinning Reaction” ve “There Identical Strangers” isimli belgesellerde de birbirinden ayrılan bu çocukların yetişkinlik döneminde akıl sağlığı sorunlarıyla baş etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Bu süreçte intihar eden üç kişiden biri de Eddy Galland olmuştu. Eddy 1995’te hayatına son vermişti.

Diğer taraftan kardeşlerden Robert, 60 Minutes programında çocukluğunu anlatırken, “Annemin söylediğine göre bebekken başımı beşiğin diğer tarafına vurup, kendimden geçinceye kadar nefesimi tutuyormuşum” dedi.

Benzer bir travmayı kendisinin de yaşadığını söyleyen David, “Annem, küçükken başımı duvarlara vurduğumu anlatırdı” diye konuştu.

Üçüzlerin hepsinin de gençken psikiyatrik tedaviden geçtiği anlaşıldı.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla’nın yedi günlük iade politikasını sona erdi!

Tesla onun yedi gün sunan durdurdu, hiçbir soru göre iade politikası istedi Electrek . Şirketin dün gece yaptığı teklife son verdiği bildirildi. Otomobil üreticisinin politikaya adadığı web sayfasını ziyaret...

Google Asistan’ın Android için sürüş modu bir yıl sonra neredeyse hazır

Google , 2019 ortalarında telefonlar için bir Asistan sürüş modunun geleceğine söz verdi , ancak bu açıkça gerçekleşmedi - herhangi bir işaret olmadan bir yıldan fazla geçti. Yine de...

İşte Xbox Serisi S ve X lansman oyunlarının tam listesi

Yeni oyunlardan ve yeni nesil konsollar için optimize edilmiş eski oyunlardan oluştu. Xbox Series S ve Series X konsolları, binlerce eski...

Windows 10 Build 20231.1005 Yayında

Microsoft, Geliştirme kanalına kayıtlı kullanıcılara Windows 10 toplu güncelleştirmesi KB4586238'i resmi olarak yayımladı ve böyle bir yamadan bekleyebileceğinizin aksine, büyük bir değişiklik...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin