Cumartesi, Ekim 31, 2020

Gmail hesapları için güvenliği artırmak için 6 adım

Gmail, tanıdık bir e-posta hizmetidir. Ayrıca, hesabınızın birçok bilgi hırsızlığı tehdidine karşı güvenliği de önemlidir.

1. Hesap Ayarlarınıza erişin

Gmail’in ana arayüzünde, Google menüsünü açmak için sağ üst köşedeki avatarınızı tıklayın, ardından Google Hesabınızı Yönetin’i seçin.Şimdi Google hesap bilgilerinizi yöneten sayfaya yönlendirileceksiniz. Sol menü çubuğunda, hesabınız için güvenliği ayarlamaya başlamak üzere Güvenlik satırını seçin.

2. Hesap güvenliği sorunlarını çözme

Bu önemli bir bölümdür ve Google tarafından önerilmektedir. Hesabınızla ilgili olarak not edilmesi gereken güvenlik sorunlarıyla ilgili bildirim alırsınız.Güvenlik arayüzünün ilk bölümünde Güvenli hesap’ı seçin. Ve hesabın tüm güvenlik sorunları tam olarak görüntülenecek, ince olan sorunlar yeşil onay işaretleri ve dikkat edilmesi gereken konular ünlem işaretleri sarı görüntülenecektir. Belirli ayrıntıları görmek ve düzeltici adımlar atmak için tıklayın.

3. Şifrenizi güncelleyin ve 2 adımlı 2FA’yı doğrulayın

Güvenlik arayüzüne dönün, Google’da oturum açma başlığı altında, hesabın geçerli şifresini değiştirmek için Şifre’yi ve hesap için iki adımlı doğrulamayı ayarlamak üzere 2 Adımlı Doğrulama’yı tıklayın.2 adımlı doğrulamanın kullanımı çok önemlidir, şifrenizi açmanız ve yabancıların Gmail hesabınıza yasa dışı bir şekilde giriş yapmaları durumunda hesabınızı koruyabilir. Bu doğrulama adımları SMS, Google Authenticator, Microsoft Authenticator gibi güvenlik doğrulaması konusunda uzmanlaşmış uygulamalar yoluyla olabilir.

4. Hesap etkinliği geçmişini kontrol edin

Google hesabı güvenlik kontrolünüzü tamamladıktan ve güvenli bir şifre kullandığınızdan ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı açtığınızdan emin olduktan sonra, hesabınızdaki güvenlik olaylarının geçmişini inceleyebilirsiniz. şüpheli bir etkinlik olup olmadığını kontrol etmek için kendiniz.Güvenlik arayüzü sayfasında, Son güvenlik etkinliği bölümüne gidin ve Güvenlik olaylarını gözden geçir satırına tıklayın. Son 28 gün içinde kaydedilen veya erişilen tüm etkinlikler listelenir. Her öğe aygıt veya uygulamayı ve etkinliğin tarihini görüntüler. Bir etkinliğin ayrıntılarını açarsanız, IP adresi, konum ve tarayıcı gibi daha spesifik bilgiler olacaktır.

5. Giriş cihazını kontrol edin

Güvenlik etkinliğinizi kısa süre önce kontrol ettiyseniz ve şüpheli bir şey bulamadıysanız Google hesabınıza erişimi olan cihazlara bakmaya devam edebilirsiniz.Cihazlarınıza gidin ve Cihazları yönet’i tıklayın. Hangi cihazların eski olduğunu ve artık kullanılmadığını kontrol edin, kontrolünüz altındaki cihazların Gmail’e giriş yapabilmesini sağlamak için Google hesabınızdan çıkış yapın.

6. Üçüncü taraf uygulamalarına göz atın

Tüm üçüncü taraf uygulamalarına Gmail hesabınıza erişim izni verildiğini kontrol etmek için hesap erişimi olan Üçüncü Taraf uygulamalarına erişirsiniz.Uygulamanın Google hesabıyla ilişkilendirildiği tarih, ana sayfa ve uygulamanın yürütülmesine izin verildiği bilgiler gibi ayrıntıları görmek için her uygulamanın adını tıklayabilirsiniz. Gereksiz uygulamalar için, kaldırmak üzere Erişimi Kaldır’a tıklayın.

Artık gerekli olmayan uygulamaları kaldırmak için Erişimi Kaldır’ı tıklayın.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin