Cuma, Ekim 30, 2020

Google, büyük Avustralya medya ödemesi çağrısını reddetti

Google, hükümetin getirdiği bir gelir paylaşımı anlaşması kapsamında Avustralya haber medyasına yılda yüz milyonlarca dolar ödeme taleplerini reddetti.

Şirketin Avustralya’daki üst düzey yöneticisi, Google’ın bir hükümet bekçi köpeğinin sektöre ilişkin tahminlerinin bir kısmı olan haber bağlantılı reklamcılıktan yılda 10 milyon Aus (6,7 milyon ABD Doları) elde ettiğini söyledi.

Avustralya, dünya çapında yakından izlenen bir çabayla, büyük internet firmalarını , hizmetlerinde yer alan haberlerden kazandıkları reklam gelirlerini paylaşmaya zorlama planlarını açıklayacak .

Ülkenin rekabet düzenleyicisi ACCC, Google ve Facebook’un birlikte Avustralya’daki reklamlardan yılda 6 milyar Aus (4 milyar ABD Doları) kazandığını tahmin ediyor.

Önde gelen haber yayıncıları, iki şirketin her yıl bu paranın en az yüzde 10’unu yerel haber kuruluşlarına ödemesini talep etti.

Google’ın Avustralya genel müdürü Mel Silva, gerçekçi olmayan gibi rakamları reddetti.

Pazar günkü bir blog yazısında Silva, “Hepimiz yüksek kaliteli haberlerin büyük bir toplumsal değere sahip olduğunu kabul ediyoruz, ancak ekonomiyi de anlamamız gerekiyor,” dedi.

Google’ın geçen yıl, haberlerle ilgili arama sorgularının yanına yerleştirilen reklamlara yapılan tıklamalardan yalnızca 10 milyon Aus gelir elde ettiğini söyledi.

“Gelirimizin büyük kısmı haber sorgularından değil, birisi” koşu ayakkabıları “araması yaptıktan sonra bir reklamı tıkladığında olduğu gibi ticari amaçlı sorgulardan geliyor.”

Silva, içerik kullanıcılarının kullanıcıları platformlarına çektiği için teknoloji firmalarının haber göstermekten önemli “dolaylı faydalar” elde ettiklerini de ACCC iddialarını reddetti.

Haber, Google‘da geçen yıl Avustralya’da Google Arama ile ilgili işlemlerin yalnızca yüzde birini oluşturduğunu belirten “yalnızca çok az sayıda sorguyu temsil ediyor” dedi.

İşten çıkarmalar

Google yöneticisi, şirketinin, web sitelerine insanları göndererek Avustralya’nın haber medyasına “önemli” değer verdiğini söyledi.

“Basitçe söylemek gerekirse, birçok kişi (Avustralyalılar ve ötesi) Google’dan Avustralya haber web sitelerine tıklar, bu da yayıncılara reklam göstererek veya ödeme yapan abonelere dönüştürerek para kazanma şansı verir.” Dedi.

Google aramasının 2018’de büyük ve küçük Avustralya haber yayıncılarına 3.44 milyar ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu başvuruların haber şirketleri için yılda 200 milyon ABD dolarından fazla olduğunu belirtti.

Google’ın pozisyon sınırları, ACCC’nin Google, Facebook ve Avustralya medya şirketleri arasında gelir paylaşımı, dezenfeksiyonun engellenmesi ve kullanıcı gizliliğinin korunması gibi sorunları yöneten zorunlu bir “davranış kuralları” üzerinde sürdürmeyi umduğu müzakereler için hastalandı.

Düzenleyici, geçen ay Avustralyalı yayıncıların, davranış kuralları konusunda gönüllü müzakereler başarısız olursa Google ve Facebook’un “kolektif boykotunu” düzenlemeleri gerekebileceğini ileri sürdü.

Silva, Google’ın sürece katılmaya hazır olduğunu ancak “kararların yanlış rakamlara ve asılsız iddialara değil gerçeklere dayandırılmasının önemli olduğunu” da sözlerine ekledi.

ACCC, hükümetin hızlı bir şekilde uygulayacağını söylediği nihai kodu hazırlamak için Temmuz ayının sonuna kadar var.

Google ve Facebook’un, çevrimiçi reklamcılık harcamalarındaki aslan payını yakaladıkları için dünya çapındaki medya şirketleri üzerinde büyük bir etkisi oldu.

Koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisiyle daha da kötüleşen düşen gelirlere yanıt olarak, Avustralya satış mağazaları sürekli olarak veya geçici olarak 150’den fazla haber odasını kapatmış ve 2014’ten bu yana sektördeki işlerin yüzde 20’sinden fazlasını kesmiştir.

Bugün En Çok Okunanlar

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin