Perşembe, Ekim 22, 2020

Google Chrome 84, Küfürlü Bildirimlere Karşı Savaş Bildirdi

Bildirimler bugün web’de çok kullanışlı bir özelliktir, ancak giderek daha fazla insan onu kullanırken, kötü niyetli aktörler de onları hain taktiklerine katmanın daha karmaşık yollarını arıyorlar.

Google, tarayıcı bildirimlerinin her zaman ana amaçları için kullanılmadığını ve kötü amaçlı yazılımları zorlamak veya özel kullanıcı bilgilerine erişmek için bir araç olarak kullanıldığını itiraf ettiği için Google’ın en iyisini bilir.

Şirket, daha sessiz bildirimler arayüzüne kötü amaçlı izin istekleri ve kötü niyetli bildirimler içeren siteler ekleyerek tüm bunlarla mücadele etmeyi planlıyor. Bir web sitesi, Chrome 84 ile başlayan ve 14 Temmuz 2020’de herkes için yayınlanacak belirli bir bildirimi tıklayarak onları kandırmaya çalıştığında kullanıcılar uyarılır.

“Kötüye kullanım bildirimi istemleri, Chrome hakkında aldığımız en iyi kullanıcı şikayetlerinden biridir. Bildirim isteklerinin ve bildirimlerinin büyük bir yüzdesi az sayıda kötü amaçlı siteden gelir. Kullanıcıları bu sitelerden korumak, web’deki kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini artırır ve daha iyi bir tarama deneyimi sağlar. ”

“Web sitelerinin yalnızca küçük bir kısmı bu değişiklikten etkilenecek, ancak bazı kullanıcılar için bildirim hacimleri üzerindeki etkinin önemli olacağını umuyoruz.”

Diğer Chromium tarayıcılarına da geliyor

Söylemeye gerek yok, benzer iyileştirmelerin Microsoft Edge’in kendisi de dahil olmak üzere diğer Chromium destekli tarayıcılarda da yayınlanma ihtimali var.

Google, ilk olarak, yeni koruma sisteminin yalnızca kötüye kullanım olarak değerlendirilen web sitelerinden gelen yeni bildirim izni isteklerini etkileyeceğini söylüyor. Uyarı şu şekilde olacaktır:

“Engellenen bildirimler: Bu site sizi rahatsız edici bildirimlere izin vermek için kandırmaya çalışıyor olabilir.”

Ancak şirket, zaten kötü niyetli sitelerden gelen bildirimleri etkinleştirmiş olan kullanıcılar için korumalar da dahil olmak üzere uzun vadeli iyileştirmeleri keşfettiğini ve böylece daha fazla Google Chrome kullanıcısının korunduğundan emin olduğunu söylüyor.

Bugün En Çok Okunanlar

İranlı Bilgisayar Korsanları Üniversitelere Saldırıları Yeniden Başlattı

Güvenlik firması Malwarebytes bugün yaptığı açıklamada, akademik kurumlara saldırı geçmişi olan bir grup İranlı bilgisayar korsanları' nın yeni bir kimlik avı saldırısı...

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

Virgin Galactic, Spaceport America’dan ilk uzay uçuşuna hazırlanıyor

Ayrıca gelecekteki uçuşlarından birinde uçacak ilk bilim adamını da duyurdu. Virgin Galactic, New Mexico'daki Spaceport America'dan başlatılan ilk yörünge altı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin