Cuma, Ekim 23, 2020

Google Chrome 85 Artık İndirilebilir

Mozilla yakın zamanda yeni bir Firefox sürümü yayınladı, ancak Chromium tarayıcısını kullanıyorsanız, işte size bazı harika haberler.

Google Chrome 85 artık desteklenen tüm platformlarda indirilebilir ve bu sürümdeki en büyük iyileştirmelerden biri uygulamanın hızı ile ilgilidir.

Daha spesifik olarak, Chrome 85 ile başlayarak, tarayıcı Profil Kılavuzlu Optimizasyon’u veya sayfa yükleme süresinde yüzde 10’a kadar azalma oluşturması beklenen yeni bir özellik olan PGO’yu kullanıyor.

Uzun süredir Chrome kullanıcıları, bu özelliğin Windows tabanlı Microsoft Visual C ++ tabanlı Chrome 53’te tanıtıldığını hatırlayabilir, ancak en son iyileştirmeler sayesinde Google, tarayıcının web sitelerinin öncekinden yüzde 10 daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğini söylüyor.

“Basitleştirilmiş, Profil Kılavuzlu Optimizasyon (PGO), kodun performans açısından en kritik bölümlerinin daha hızlı çalışabildiği bir derleyici optimizasyon tekniğidir. PGO, dünyadaki Chrome kullanıcılarının iş akışlarına uyan gerçek kullanım senaryoları kullandığından, en yaygın görevler önceliklendirilir ve daha hızlı yapılır. Chrome, Mühendislik Direktörü Max Christoff, Mac ve Windows’ta Chrome M85 ile kullanıma sunuluyor ”diyor.

Yeni beta özelliği

Aynı zamanda Google, beta kanalında lansmanını yapan sekme azaltma adlı yeni bir özelliği de duyuruyor.

Bu özelliğin çalışma şekli oldukça basittir: sekme daraltma, son zamanlarda erişmediğiniz sekmelere yönlendirilen kaynakları askıya alır ve bunları etkin sekmeler için kullanır, böylece gerçekten etkileşimde bulunduğunuz sayfalara öncelik verir. Google, bu özellik sayesinde büyük iyileştirmelerin fark edildiğini bir kez daha söylüyor.

“İşinizi yapmak için çok sayıda sekmeye ihtiyacınız olduğunu biliyoruz ve sekme azaltma ile – şimdi Beta kanalında kullanıma sunuluyor – Chrome, kullandığınız sekmelere arka planda bulunan sekmelerden geri alarak daha fazla kaynak sağlayacak uzun zamandır. Yalnızca yükleme hızında değil, pil ve bellek tasarrufunda da gelişmeler görüyoruz, ”diyor Christoff.

Chrome’un yeni sürümü bugün Windows, Linux ve Mac’te mevcuttur.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla bu çeyrekte rekor sayıda otomobil üretti ve teslim etti

Şirketin şimdi yıl sonu hedefine ulaşmak için 181.000 otomobil üretmesi gerekiyor. Elon Musk, Çarşamba günü Tesla'nın 2020 Q3 kazanç...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan cep telefonları ve fotoğraf makineleri oldukça yüksek boyutlu ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilmektedir. Ancak kullanıcılar internet ortamına fotoğraf yüklemek istediklerinde...

En İyi Taşınabilir Bluetooth Hoparlörler: JBL, Bose, Sony Ve Daha Fazlası

Kablosuz bir hoparlör mi arıyorsunuz ve çok fazla harcamak istemiyor musunuz? Uygun fiyatlı mini ve en iyi taşınabilir bluetooth hoparlörler için en...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin