Perşembe, Ekim 29, 2020

Google Chrome Casusluk için Kullanılan 111 Kötü Amaçlı Uzantıları Kaldırdı

Google, bir güvenlik şirketi kullanıcıların casusluk yapması ve verilerini çalması gibi kötü amaçlı uygulamalar için kullanıldığını keşfettikten sonra Chrome Web Mağazası’ndan onlarca uzantıyı kaldırdı.

Güvenlik firması Awake, ekran görüntüsü alabilen, panoyu okuyabilen, kimlik bilgilerini toplayabilen ve tuş vuruşlarını izleyebilen toplam 111 kötü amaçlı veya sahte Chrome uzantısına rastladığını iddia ediyor.

Awake, bunun Chrome kullanıcılarına yönelik en büyük kötü amaçlı kampanyalardan biri olduğunu ve tüm bu uzantıların toplam 32 milyon indirme yaptığı için etkinin büyük olduğunu söylüyor.

“Bugüne kadar, bu kötü amaçlı uzantıların en az 32.962.951 indirme yapıldı ve bu yalnızca Mayıs 2020 itibariyle Chrome Web Mağazası’nda yayınlanan uzantıları açıklıyor. Bağlam için, çok az sayıda uzantı 10 milyondan fazla kez indirildi ,”şirket bir in der analizi.

Chrome Web Mağazası’ndan zaten kaldırılmış uzantılar

Bu noktada, bu büyük kampanyanın arkasında kimin olduğu ve kaç kullanıcının etkilendiği açık olmasa da, saldırganlar İsrail merkezli bir şirketten satın alınan etki alanlarını kullandılar.

“GalComm aracılığıyla kaydedilen 26.079 ulaşılabilir alan adından 15.160 alan adı veya neredeyse% 60’ı kötü amaçlı veya şüpheli: çeşitli geleneksel kötü amaçlı yazılımlar ve tarayıcı tabanlı gözetim araçları barındırıyor. Çeşitli kaçırma teknikleri sayesinde, bu etki alanları birçok güvenlik çözümü tarafından kötü amaçlı olarak etiketlenmekten kaçınıldı ve bu nedenle bu kampanyanın fark edilmemesine izin verdi ”diyor Awake.

Google, bildirilen uzantıları zaten kaldırdı ve güvenlik şirketi, burada işaretli eklentilerin kimliğinin tam bir listesini yayınladı .

Arama devi, bu kampanyada Chrome kullanıcılarına yönelik bir açıklama yapmadı, ancak etkisi büyük olasılıkla çok büyük. Chrome, şu anda yüzde 70’e yaklaşan bir masaüstü pazar payı ile dünyanın bir numaralı tarayıcısıdır. Chrome aynı zamanda varsayılan Android tarayıcısıdır.

Bugün En Çok Okunanlar

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin